Nieczynna gorzelnia rolnicza i młyn w Ryńsku

W małej miejscowości Ryńsk w gminie Wąbrzeźno, na północ od Torunia, zachował się piękny budynek XIX-wiecznej gorzelni, która ostatnio pełniła rolę młyna, a obecnie stoi zamknięta, tylko część zajmują pomieszczenia mieszkalne. Zakład zajmował powierzchnię 1200 mkw. Rozmawiałem chwilę ze starszym panem, który tu mieszka i uprawia niewielki ogródek, po podwórku biegają kury, w budzie pies. Wciąż jest wyposażenie młyna. Po gorzelni pozostały mury i długi komin.


Zbudowana w 1876 roku, prawdopodobnie przez hrabiego Józefa Mielżyńskiego. Czasów gorzelni nikt już nie pamięta. Ostatnim właścicielem młyna była założona w 1993 roku spółka z o.o. Młyn Ryński. Młyn działał do 2004 roku. W styczniu 2014 roku pojawiło się ogłoszenie z ofertą sprzedaży młyna: „Mam do sprzedania zabytkowy młyn z końca XIX w., położony w centrum miejscowości. Młyn pełnił swoją funkcję do 2004 roku jako pełnowartościowy zakład. W budynku znajdują się kompletne maszyny i urządzenia pozostałe po zakończonej produkcji”. Wraz z ogłoszeniem prezentowane są zdjęcia wnętrza i maszyn. Cena to 89 tys. zł.
W wiosce jest też zbudowany w XIV wieku kościół św. Wawrzyńca oraz dawny XVIII-wieczny dwór rodziny Działyńskich, a potem Mielżyńskich – dziś szkoła. Obok park krajobrazowy ze starymi drzewami. Na stronie ryńskiej szkoły można przeczytać: „W centralnej części parku znajduje się wielkopienny cis pospolity. Jak głosi legenda został zasadzony przez Mikołaja z Ryńska w 1397 roku. W części wschodniej rośnie sędziwy dąb, którego wiek określa się na ok. 350 lat”. Samo miasteczko może poszczycić się długą historią, tu w 1655 roku podpisano Układ w Ryńsku pomiędzy elektorem Brandenburgii i księciem pruskim Fryderykiem Wilhelmem I oraz szlachtą Prus Królewskich za zgodą króla Jana II Kazimierza w czasie potopu szwedzkiego. Jak podaje Wikipedia: „W myśl jego postanowień wojska brandenburskie miały obsadzić najważniejsze miasta tej prowincji z wyjątkiem Torunia, Elbląga i Gdańska w celu ich obrony przed wojskami szwedzkimi. Wypełnianie postanowień tego układu przerwało przejście elektora na stronę szwedzką 17 stycznia 1656 roku w Królewcu”. Ważną postacią w lokalnej historii był też XIV-wieczny rycerz, uczestnik walk z Zakonem Krzyżackim, Mikołaj z Ryńska herbu Rogala.
Gorzelnia czy też młyn parowy w Ryńsku wpisana jest do rejestru zabytków.

Gorzelnia / młyn, kościół i pałac w Ryńsku

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.