Degustacja Glenrothes

Fort Whisky Shop & Bar (Fort Służew 1B) zaprasza 22 stycznia o godz. 19.00 na degustację whisky Glenrothes. To destylarnia położona w sercu regionu Speyside, w miejscowości Rothes. Do spróbowania będą trzy wypusty z nowej serii Soleo, tylko z beczek po sherry: Glenrothes 10YO, Glenrothes 12YO i Glenrothes Maker’s Cut, ponadto: limitowana, torvfowa, trzynastoletnia Halloween Edition 2019 oraz Glenrothes 2006 Single Cask Carn Mor Chapter #4 Sherry Butt. To unikalne wydanie z jednej beczki po sherry typu butt o mocy 65,7%. Po degustacji uczestnicy będą mieli okazję skorzystać ze specjalnych cen na produkty Glenrothes. Koszt udziału w imprezie – 50 zł/os.

Tamdhu 1973 Gordon & MacPhail

butelkowanie w 2008 roku z mocą 56%, bardzo ciemna, z beczki 1st fill sherry butt. Aromat: śliwek, wiśni, rodzynek, daktyle, soczyste figi, konfitura figowa, pomarańcze, nuty nie utlenionego likierowego wina (ruby port czy rivesaltes grenat). W smaku wspaniałe soczyste figi, granat, melon, arbuz. Finisz egzotyczny – ananas, banan, do tego soczyste gruszki i bardzo dużo słodkiego melona. W ofercie Domu Whisky.

Mannochmore 11YO James Eadie

edycję zabutelkował James Eadie w liczbie 311 butelek z mocą 56,8%. Kolor kawy, whisky z jednej beczki, po 11 latach finiszowana przez siedem miesięcy w beczce po sherry PX. Aromat rodzynek, drożdży, orzechów. W smaku kawa, drożdże, wiśnie, rodzynki, daktyle. W finiszu palona kawa, rodzynki, drożdże. W Polsce w ofercie Scotland Yard.

Kilkerran 15YO SC Sherry Fino

alkohol został wydestylowany w pierwszym roku, w którym zostały napełnione beczki Kilkerrana, spędził 10 lat w beczkach po sherry fino i 5 lat w beczkach po bourbonie. Butelkowanie z mocą beczki, 51,6%. W aromacie: śliwki, wypieczony chleb ze śliwkami i rodzynkami. W smaku bardzo dużo drożdży, dużo wytrawnego wina, rodzynki, figi. Finisz jest mocno drożdżowy, orzechy włoskie, dużo sherry. W ofercie M&P. 

Whisky króla disco polo

Z okazji 30-lecia pracy artystycznej Zenona Martyniuka, firma DMS Barrels, właściciel marki Zenek Energy, przygotowała limitowaną serię 257 butelek kolekcjonerskiej whisky Old Barrey Single Malt. Butelka i tuba posiadają autograf samego króla disco polo – Zenona Martyniuka. Każda butelka jest ręcznie numerowana od 1 do 257. Dodatkowym wyróżnikiem produktu kolekcjonerskiego jest medalion, pozłacany 24 karatowym złotem. Oryginalność produktu potwierdza zamieszczony w tubie certyfikat.

Pięćdziesięcioletnia Balvenie

William Grant & Sons wypuścił whisky The Balvenie Fifty: Marriage 0197, pochodzącą z pięciu beczek z amerykańskiego dębu. To druga edycja Balvenie w tym wieku, poprzednia opatrzona była numerem Marriage 0962 i różniła się doborem jednej beczki (cztery pozostałe były te same). Zabutelkowana z mocą 42%, wyceniona na 34,5 tys. euro, whisky umieszczono w kryształowej, ręcznie dmuchanej butelce.

Niezwykły Glen Grant w Gordon & MacPhail

Firma Gordon & MacPhail zabutelkowała whisky Glen Grant z 1956 roku, w wieku 62 lat, dla uczczenia George’a Urquharta, wnuka obecnego szefa firmy. Gordon & MacPhail jest w rękach rodziny Urquhartów od pięciu pokoleń, w 1915 roku John Urquhart (ojciec George’a) przejął biznes od panów Johna Alexandra MacPhaila i Jamesa Gordona. Niezwykła butelka whisky Glen Grant pochodzi z beczki first-fill sherry butt, prezentowana w eleganckim dekanterze, zamkniętym w dębowej skrzynce. Łącznie ukazało się 235 butelek, cena każdej z nich to 5000 funtów.

Barbórkowa degustacja whisky

4 grudnia o godz. 19.00 w Whisky & Cognac Club (ul. Trakt Brzeski 54c, Warszawa) odbędzie się degustacja wyjątkowych whisky szkockich. Będzie słodko, będzie słono, będzie też dymnie i w klimacie sherry. Degustację poprowadzi Mariusz Masiak, łączna wartość butelek w degustacji to ok. 7500 zł. W skład zestawu degustacyjnego wejdą następujące whisky: Springbank Local Barley 10YO (56,2%), Kilkerran 15YO Single Cask Fino Wood (51,6%), Kilkerran 8 YO Cask Strength Recharred Oloroso (57,1%), Longrow 21 YO (46%), GlenAllachie 2004 cask 4129 PX (58,5%), GlenDronach 1993 cask 5976 25YO (55,6%), GlenDronach 1990 cask 7905 28YO (51,7%).

Glenmorangie w Redzie

22 listopada o godz. 18.00 w Domu Whisky w Redzie (ul. Wejcherowska 67) odbędzie się degustacja Glenmorangie Grand Vintage 1991, którą poprowadzi Stanisław Domin, brand ambasador marki. Poza whisky wieczoru do spróbowania będą także: Glenmorangie Original, Glenmorangie Lasanta 12YO, Glenmorangie Quinta Ruban 14YO, Glenmorangie 18YO, Glenmorangie Signet. Cena: 250 zł/osoba (kwota w pełni do wykorzystania na zakup produktów biorących udział w degustacji). Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: marcin.chojnacki@sklep-domwhisky.pl lub telefonicznie: 691760000.

Bladnoch Samsara

single malt wypuszczony z okazji dwustulecia destylarni, która przez ponad dwa lata przed jubileuszem pozostawała zamknięta, stąd nazwa whisky – „Samsara” znaczy po hindusku Odrodzenie. Whisky bez określenia wieku, z beczek first fill ex-bourbon oraz po kalifornijskim czerwonym winie. Aromat lekko słony, nuty pieczonego chleba, wędzonych śliwek, nawet wędzonego mięsa, dużo wanilii. W smaku wanilia, mleczna czekolada, zioła i wiśnie. W finiszu skórka chleba, wiśnie i śliwki, ciasto ze śliwkami, słodycz toffie. Moc – 46,7%.

Degustacja kolekcji Markusa Bomby

The Finest Malts to projekt Markusa Bomby i jego firmy Scotland Yard. Seria City Landmarks to własne bottlingi, etykieta zakrywa znaczną część klasycznej butelki szartreski, a na niej w tle zdjęcie rozpoznawalnego budynku i klarownie wyszczególniona zawartość flaszy. Wszystkie z mocą beczki, nie filtrowane na zimno, nie barwione. Podczas tegorocznego Whisky Live Warsaw miałem okazję spróbować każdej z butelek i wypadają one nadspodziewanie dobrze, z powodzeniem mogą konkurować z butelkowaniami znanych szkockich firm.

Czytaj więcej

Mortlach i Sześć Królestw

Diageo wypuściło whisky single malt wieńczącą ich tegoroczną współpracę z HBO w ramach projektu „Gra o tron”. Whisky nazywa się Six Kingdoms i jest to piętnastoletnia Mortlach. Sześć Królestw pozostało zjednoczonych przez Brana Starka pod jedną koroną w finale sagi „Gra o tron”, siódme królestwo, czyli Północ, pozostało samodzielne, w rękach Sansy Stark. Whisky była leżakowana w pierwszy raz napełnionych beczkach po sherry i finiszowana w beczkach po bourbonie.

Czytaj więcej

Glentauchers 2008 Duncan Taylor Octave Loża Dżentelmenów

butelkowanie w Huntly przez Duncan Taylor, z mocą beczki 53,9%, pojedyncza beczka nr 8523453, cztery miesiące dodatkowego finiszowania w małej beczce typu octave. Butelkowanie z selekcji Artura Brzychcy dla Loży Dżentelmenów, tylko 71 butelek, co wynika z małych rozmiarów octave. Aromat ziarna, tytoniu, dymu. W smaku: wanilia, budyń waniliowy i kokos. Finisz lekko ziołowy, tostowane pieczywo, wypieczona skórka chleba i wiśnie.

Old Barrey Single Malt 5YO

Druga whisky w kolekcji Old Barrey, wyselekcjonował ją Artur Brzychcy w piwnicach czeskich zakładów Jelinek. To 2970 butelek, pięć lat leżakowania w beczkach po bourbonie. Aromat: ziół (rozmaryn, tymianek), masa kukurydzy, wyraźnie bourbonowy. W smaku wędzony ser, oscypek, sporo wanilii, toffi, słodycz ziarna. Ziołowo-kukurydziany finisz. Moc – 40%. W ofercie – Tedi.

Port Askaig 30YO

wiekowa edycja whisky single malt z destylarni Caol Ila, butelkowana w serii Port Askaig firmy Speciality Drinks, w której ukazują się dymne whisky z Islay, niemal w 100% z Caol Ila (wyjątkiem jest Port Askaig 14YO z destylarni Bunnahabhain). Mimo dużej ilości dymu aromaty są zrównoważone i delikatne, przyjemna owocowość – dużo jabłek i gruszek, ciasto ze śliwkami. W ustach sporo torfu, medykamenty, cierpki sok z wiśni, kwaśne jabłka. Cierpki finisz, a w nim masa wiśni, tytoń, jabłka oraz gruszki. W Polsce w ofercie Pinot Wine & Spirits.