Najstarsza irlandzka whiskey

Teeling 34YO to najstarsze w dotychczasowej historii oficjalne zabutelkowanie irlandzkiej whiskey single malt. Trunek został wydestylowany w 1983 roku w Old Bushmills Distillery i leżakował w beczkach po bourbonie. Whiskey kupił John Teeling, gdzieś pod koniec lat 80., jeszcze w czasach, kiedy był właścicielem destylarni Cooley. Obecnie alkohol ma moc 40,9%. A limitowana edycja to zaledwie… 38 butelek.

Ardbeg Grooves Committee Exclusive

Whisky leżakowana w beczkach, które zostały mocno wypalone od wewnątrz, tak, by na powierzchni drewna powstały głębokie bruzdy, butelkowana z mocą 51,6%. Eksperymentalnie dodano tu pierwszą w historii Ardbega single malt, która leżakowała w beczkach po czerwonym winie. Trunek aż ciężki od dymu, smoła, węgiel, ser pleśniowy. W ustach niesamowicie wyrazisty, gencjana, wytrawne. Finisz ziemisty, torfowy, liście, suszone trawy. Od czasów Aligatora nie było tak dobrego Ardbega. Niestety, do Polski trafiło kilkanaście butelek i zniknęły w ciągu pół godziny od rozpoczęcia ich sprzedaży w Ambasadzie Ardbega w Domu Whisky w Warszawie. Tego samego dnia wieczorem możne je było kupić w cenie już… trzykrotnie wyższej. To chyba inwestycyjny rekord, wart uwiecznienia w księdze rekordów Guinnessa.

Morskie opowieści

27 marca, w International Whisk(e)y Day, odbędzie się degustacja whisky single malt z pięciu nadmorskich destylarni. Będą to: Port Ellen 1983 27YO 59%, Jura 21YO 51,2%, Old Pulteney 17YO 46%, Bunnahabhain 16YO 48,4% i Tobermory 15YO 46,3%. Trzy edycje single cask (z jednej beczki) od niezależnych dystrybutorów, dobra zabawa i konkursy z nagrodami. Jedna osoba może zakupić maksymalnie dwie wejściówki. Miejsce: klimatyczne wnętrze Weles Bar, ul. Nowogrodzka 11.

Czytaj więcej

Whisky Niepodległa

Distinctive Distillations zaprasza 23 marca 2018 o godz. 19.30 do Restauracji Po Wiśle (Warszawa, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 43) na degustację czterech whisky od niezależnych firm (independent bottlers) i dodatkowej o nazwie Indepedence, czyli łącznie 5 porcji. Wśród degustowanych whisky będą: 25-latka z Lowland, z zamkniętej destylarni Bladnoch, dwie whisky ze Speyside, whisky o mocy beczki z destylarni Caol Ila plus powitalny dram niespodzianka. Przyjdź i sprawdź czy zgadniesz?

Czytaj więcej

Ardbeg Day 2018

W tym roku światowe święto Ardbeg Day odbędzie się w sobotę 2 czerwca. Ardbeg Day zakończy trwający przez tydzień, od 25 maja, Islay Festival of Malt and Music Fèis Ìle, który w tym roku obchodzi trzydziestolecie. Od 2012 roku Ardbeg jest partnerem festiwalu. Data polskich uroczystości Ardbeg Day nie została jeszcze ustalona.

Inchmurrin 2003 Sauternes Cask Loża Dżentelmenów

Kolejna whisky single cask z destylarni Loch Lomond, zabutelkowana z mocą 53,5% dla Loży Dżentelmenów. Mamy tu beczkę po bourbonie hogshead 250 l oraz finiszowanie w beczkach po sauternesie przez rok. Wypuszczono tylko 292 butelki. Nuty są zaskakujące, bo jest tu kwaśne siano, cytryny, limonki, mało tego – nuty mięsne, jak szynka parmeńska z melonem. Jeżeli coś słodkiego, to cytryna kandyzowana, no i dużo melona, mango. Jeszcze kwaśne zielone jabłko i odrobina lukru. W smaku delikatnie drożdżowa, sporo soli, wypieczona skórka chleba i miód. Finisz to chleb z solą i lutefisk – biała, mocno zasolona ryba, jedno z ulubionych dań Norwegów. Pełne zaskoczenie.

Rozbudowa destylarni Ardbeg

Destylarnia Ardbeg rozpoczęła rozbudowę. Do dotychczasowej pary alembików dodane zostaną dwa kolejne, inwestycja zostanie ukończona w 2019 roku. Nowe pomieszczenie do destylacji zostanie zbudowane w miejscu, gdzie stały stare, wyburzone magazyny. Budowa nie wpłynie na ruch turystyczny, ani na bieżąca produkcje whisky. Ardbeg, dziś jedna z najpopularniejszych torfowych whisky, jeszcze do 1997 roku stał zamknięty. I mimo swojej sławy jest jedna z najmniejszych szkockich destylarni.

Loża Dżentelmenów w Winsky

Loża Dżentelmenów i Winsky Wine’n Whisky Bar zapraszają 7 marca na degustację whisky pt. „Potęga single cask bottling”. W trakcie spotkania do spróbowania będą whisky pochodzące z beczek wyselekcjonowanych przez Lożę Dżentelmenów. Spotkanie poprowadzi Artur Brzychcy – master bottler Loży Dżentelmenów. Miejsce: Winsky Wine’n Whisky Bar, Wioślarska 10, Warszawa. Godz. 20.00.

Drugi Edradour

Do niedawna najmniejsza, oraz jedna z najbardziej urokliwych destylarni w Szkocji – Edradour – mieszcząca się w miasteczku Pitlorchly, od 2018 roku zwiększa moce produkcyjne. Projekt budowy drugiej, bliźniaczej destylarni – Edradour II – zakłada wierną kopię aparatury destylacyjnej ze starego budynku. Obie destylarnie będą działały równolegle. Tym samym możliwe będzie skrócenie trybu pracy z sześciu do pięciu dni, równocześnie ze zwiększeniem produkcji ze 125 tys. l do 200 tys. l spirytusu rocznie. Powstaje także nowy magazyn leżakowania, dzięki któremu będzie możliwe przechowywanie 25 tys. beczek whisky zamiast 6 tys. jak do tej pory. Dzięki połączonej mocy obu destylarni, potencjalne moce produkcyjne (być może w przyszłości) sięgną 500 tys. litrów spirytusu rocznie. Jest to odpowiedz destylarni na stałe wzrastający popyt na whisky.

Czytaj więcej

Serce blendu

23 lutego w restauracji Freta 33 odbyła się degustacja trzech whisky single cask z oferty Scotch Malt Whisky Society: Craigellachie, Tullibardine i Glenburgie, będących sercem stojących obok w kieliszkach blendów. Każdy z blendów miał dwanaście lat i moc 40%. Zabawa polegała na połączeniu maltów i blendów podczas degustacji w ciemno. Butelka SMWS 44.66 Craigellachie 11YO (56,3%), whisky wydestylowana w 2004 roku tworzyła parę z blendem Dewar’s 12YO, butelka SMWS 28.29 Tullibardine 10YO (55,5%) destylowana w 2005 roku pasowała do blendu Highland Queen 12YO, zaś SMWS 71.34 Glenburgie 13YO (56,8%) z 1998 roku była sercem blendu Ballantine’s 12YO. Spotkanie prowadził Stephen Swinney.

Czytaj więcej

W Józefowie z Ardbegiem

23 lutego w restauracji Bistro de La Tour przy ul. Sikorskiego 111 w Józefowie odbyła się degustacja whisky z destylarni Ardbeg. Organizatorem spotkania był sklep Cezar Wino i Alkohole Świata.
Główny bohater wieczoru, Ardbeg, został zaprezentowany w czterech odsłonach: Ardbeg Ten, An Oa, Ugeadail i Corryvreckan. W degustacji brały udział 53 osoby. – Nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji – mówi Cezary Wochal, organizator spotkania.

Czytaj więcej

Ardbeg An Oa

nowy Ardbeg, bez podania wieku, nie filtrowany na zimno, butelkowany z mocą 46,6%. Leżakowany przez ok. dziesięć lat w beczkach po sherry pedro ximenez, bourbonie i american virgin oak, a na koniec mariażowany w specjalnie zaprojektowanych wielkich kadziach po 30 tys. l, zwanych Gathering Vat, gdzie kontakt z drewnem był już minimalny. Została nazwana dla uczczenia skalistego półwyspu, stanowiącego część Wyspy Islay – Mull of Oa. Aromat delikatny, znacznie delikatniejszy niż klasyczny Ardbeg Ten. Wyraxne nuty słodowe, morskie, medyczne. Smak bardziej wyrazisty – tytoniowy, cierpki, taniczny, sadza, jodyna. Finisz zdominowany przez pokłady torfu.

Benromach w Gliwicach

25 lutego będzie miała miejsce degustacja whisky Benromach. Spotkanie poprowadzi Jan Sokołowski, technolog żywności, ekonomista, miłośnik whisky, brand ambasador marki Benromach. Do degustacji zostaną zaprezentowane: Organic, 10YO, Proof, Peat Smoke i niespodzianka z serii Wood Finish. Miejsce: Dobry Zbeer, ul. Górnych Wałów 30, Gliwice. Godz. 18.00-20.00. Bilet: 50 zł.

Czytaj więcej

Sensoryka i whisky

19 stycznia w Kita Koguta odbyły się warsztaty sensoryczne z whisky Glenmorangie i Ardbeg, które prowadził Jakub Grabowski, ambasador obydwu marek. Ponad trzydziestu uczestników z opaskami na oczach odgadywało umieszczone w kieliszkach aromaty – wanilii, pomarańczy, moreli, cynamonu, kokosu, kakao i wiele innych. Trzeba było je odgadnąć i zapamiętać.

Czytaj więcej

Rozbudowa Glenmorangie

Destylarnia whisky Glenmorangie zapowiedziała rozbudowę i dodanie dwóch nowych alembików. Mają to być najwyższe alembiki w Szkocji. Powstanie także nowy budynek, w którym umieszczone zostaną kadzie zacierne i fermentacyjne. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku i zostaną ukończone w przyszłym. – To odpowiedź na wzrost zainteresowania naszą whisky, chcemy produkować więcej – powiedział prezes Glenmorangie, Marc Hoellinger.

Ambasada Ardbega w Warszawie

16 lutego w Coctail Bar Max & Dom Whisky przy ul. Nowy Świat 32 w Warszawie Hamish Torrie, globalny ambasador marek Ardbeg i Glenmorangie, dokonał uroczystości otwarcia nowej polskiej ambasady Ardbega. Stylowa przestrzeń degustacyjna, unikatowe butelki i elementy charakterystyczne dla marki, jak posąg psa Shortie, który na co dzień pilnuje destylarni, budują atmosferę tego miejsca. Uroczystości otwarcia towarzyszyło huczne przyjęcia z udziałem kilkuset miłośników dymnego smaku z wyspy Islay. Wcześniej – w latach 2013-2016 – ambasada Ardbega działała w Barze 88 w Poznaniu.

Czytaj więcej

Degustacja whisky Benromach

SingleMalt.pl zaprasza 1 marca o godz. 19.00 do MISH MASH Cocktail & Food, ul. Koszykowa 54 w Warszawie na degustację whisky z szkockiej destylarni Benromach. Uczestnicy będą mieli okazję spróbować pięciu wyjątkowych edycji z bogatego portfolio producenta: Benromach 10YO, leżakowana w beczkach po bourbonie i sherry w klasycznej odsłonie 43%, jak i wydaniu 100 Proof (57%), Benromach Organic, gdzie zastosowano rzadko spotykane dojrzewanie destylatu wyłącznie w świeżych beczkach, w których wcześniej nie leżakował żaden alkohol, Benromach Peat Smoke o zawartości fenoli, której nie powstydziłyby się destylarnie z wyspy Islay, oraz Benromach 15 YO, odznaczającą się głębokim i rozbudowanym smakiem. Podczas wydarzenia, każdy uczestnik będzie miał możliwość zdobyć atrakcyjne nagrody, wśród nich butelkę whisky Benromach.

Czytaj więcej

Serce blendu

Czy kiedyś zastanawiałeś się jaka destylarnia dostarcza „serce” sławnych blended whisky? Odpowiedź na to pytanie może przynieść degustacja organizowana przez Distinctive Distillations, 23 lutego o godz. 19.30 w restauracji Freta 33 w Warszawie. Podane zostaną trzy różne single cask whisky i trzy ich blendy, gdzie stanowią podstawę bukietu smakowego. Będą to: Craigellachie, Tullibardin i Glenburgie, a uczestnik będzie miał okazję samemu rozpoznać ich krewniaka w kategorii blended.

Czytaj więcej