GlenAllachie w Forcie Whisky

FORT WHISKY shop & bar i Sklep SingleMalt.pl zapraszają 23 września o godz. 19.00 na degustację whisky, która połączy uczestników zarówno w lokalu, jak i on-line. Degustacja whisky z destylarni GlenAllachie – wschodzącej gwiazdy regionu Speyside, która pod kierownictwem charyzmatycznego Billy’ego Walkera coraz mocniej zaznacza swoją obecność na szkockiej mapie whisky. Degustację poprowadzi Mariusz Masiak – Ambasador Whisky M&P.

Czytaj więcej

Mniej znani

13 września Duncan Taylor zorganizowało degustacje zatytułowaną „Lesser Known Distilleries Tasting”. – Przedstawiamy dzisiaj whisky z mniej znanych destylarni, ale absolutnie wartych poznania – mówił prowadzący Fergus Simpson, ambasador whisky. – Produkują głównie na potrzeby blendów, jak Royal Brackla, która trafia w dużej części do blendu Dewar’s, Glen Spey, który trafia do J&B, Allt-A-Bhainne wykorzystywana do blendów Chivas Regal czy Linkwood, która trafia właściwie do wszystkich blendów Diageo, jest uwielbiana ze względu na jej owocowość. W przypadku GlenAllachie próbujemy whisky z czasów, kiedy należała do Pernod Ricard i nie butelkowała swoich single malt, produkcja trafiała do blendów Clan Campbell i Chivas Regal. Teraz sytuacja wygląda już zupełnie inaczej, kiedy właścicielem destylarni został Billy Walker. Ich single malts są powszechnie dostępne i jest ich coraz więcej.

Czytaj więcej

Nowa edycja dziewiętnastoletniego Ardbega

Trafiła już do Polski whisky Ardbeg 19YO Batch 2 Traigh Bhan. Leżakowała w beczkach pierwszego napełnienia po bourbonie oraz beczkach kolejnego napełnienia po sherry oloroso, butelkowana z mocą 46,2%.. Jak podaje producent, aromat to: odległe nuty drzewnego dymu, kwaśna śmietana oraz bogactwo przypraw, kopru, selera i prażone liście herbaty, które rozwijają się w aromaty węgla i przypalonego chleba, powiew morskiej bryzy, olejek eukaliptusowy i piniowy oraz mydło do skór i starą skórę. Smak: dominujące nuty soli morskiej, nuty medyczne przeradzające się w masło orzechowe z solą, wędzonego ananasa i sok z limonki, anyż, karmelowi, brzozowa smoła i dym torfowy. Finisz: Wytrawny i dymny, intensywny i pikantny. W Domu Whisky można ją zakupić za 888 zł.

Degustacja Glenlivet Spectra

Dom Whisky zaprasza 18 września o godz. 18.00 do udziału w degustacji whisky The Glenlivet. Do spróbowania będą: The Glenlivet Spectra trójkąt pierwszy, The Glenlivet Spectra trójkąt drugi, The Glenlivet Spectra trójkąt trzeci, The Glenlivet 15 years old, The Glenlivet 18 years old i The Glenlivet 21 years old. Spotkanie prowadzą Alan Winchester i Ken Lindsay. Degustacja odbywać się będzie online poprzez komunikator internetowy Teams. Koszt degustacji 425 zł/osoba, a w cenie butelka The Glenlivet Spectra + 6 sampli degustacyjnych wymienionych powyżej o poj. 20 ml + kieliszek degustacyjny Dom Whisky.

Czytaj więcej

GlenAllachie 10YO CS Batch 3

trzecia ekspresja dziesięcioletniej GlenAllachie butelkowanej z mocą beczki, zarówno kolor jak i aromat od razu wskazują na beczkę po sherry. W aromacie: wiśnie, czereśnie, ale też i ziarno, są i drożdże, jest nuta acetonowa. Smak wyrazisty, wcale nie tak słodki, jakby można było oczekiwać. Są soczyste gruszki, ale jest i tytoń, i pieprz, są liście. Wyrazisty finisz – pieprz i kardamon, balsamico i gruszki, a do tego… wędzonka. Moc – 58,2%. W ofercie M&P.

Bruichladdich Family Online

Dom Whisky zaprasza 17 września o godz. 18.00 do udziału w degustacji whisky Bruichladdich. Do spróbowania będą: Bruichladdich The Classic Laddie, Bruichladdich Islay Barley 2011, Bruichladdich Bere Barley 2010, Bruichladdich 10YO – butelkowanie z lat 80. i Bruichladdich 2003 ex-Sherry cask – distillery sample. Spotkanie prowadzi Mateusz Zabiegaj, brand ambasador. Liczba miejsc ograniczona. Degustacja odbywać się będzie online poprzez komunikator internetowy Teams. Koszt degustacji 290 zł/osoba, a w cenie butelka Bruichladdich Bere Barley 2010 + 5 sampli degustacyjnych wymienionych powyżej o poj. 20ml + kieliszek degustacyjny Dom Whisky.

Armorik Double Maturation

whisky z Warenghem Distillery w Bretanii, leżakowana w beczkach z lokalnego dębu, a potem finiszowana w beczkach po sherry. Aromat orzechów laskowych, wanilii, białej czekolady. W smaku przyjemnie słód, lekko przydymiony, wypieczony, jabłka, gruszki, jest też słodycz czekolady. Finisz owocowy – gruszki, jabłka, ale też czerwone owoce, głównie porzeczki, jeżyny oraz nuty maślane i tostowe, ale także banany. Moc – 46%. W Polsce w ofercie M&P.

Zimowa Jura

Destylarnia Jura wypuściła whisky Jura Winter Edition. To whisky bez podania wieku, o mocy 40%, leżakowana najpierw w beczkach po bourbonie, potem po sherry. To druga whisky w nowej serii Cask Editions, poprzednia była Jura Red Wine Cask. Poza standardową butelką 0,7 l ukazała się także dedykowana dla Tesco wersja o pojemności 1 l.

Teerenpeli Kaski

fińska whisky z beczek po sherry, z destylarni Teerenpeli z Lahti. Aromaty orzechów włoskich, rodzynek, czekolady z orzechami. Smak zdominowany przez bakalie – rodzynki, figi, daktyle, suszone morele, lekko drożdże. W finiszu do bakalii dochodzą tytoń i skóra, wytrawna cierpkość, lekko sól. Moc – 43%.

Premiera Glenmorangie 1996

28 sierpnia Dom Whisky zorganizował degustację online kolekcji whisky z destylarni Glenmorangie, którą prowadzi Brendan McCarron, odpowiedzialny jest m.in. za beczki i tworzenie nowych edycji Glenmorangie oraz Ardbega. Do spróbowania były: Glenmorangie Original, Glenmorangie 14YO Quinta Ruban, Glenmorangie 18YO Extremely Rare, Glenmorangie Signet, Glenmorangie Grand Vintage 1991 i Glenmorangie Grand Vintage 1996.

Czytaj więcej

GlenAllachie vs Kilchoman

31 sierpnia w salonie M&P Strzelecka oraz na platformie Zoom online odbyła się degustacja pięciu whisky z regionów Speyside i Islay. Przedstawione zostały dwa single malt GlenAllachie – z beczek po żytniej whisky i po porto oraz dwa dymne single malt z destylarni Kilchoman, z beczek po sherry oloroso i pedro ximenez, a mostem spinającym te dwa różne style whisky była blended malt MacNair’s Lum Reek Peated, która powstaje pod okiem mistrza Billy Walkera z mieszanki whisky ze Speyside i Islay.

Czytaj więcej

DSR 2020 ujawnione

Diageo Special Releases 2020 jest podobnie jak ubiegłoroczna seria inspirowane unikatowością w naturze (Rare by Nature), a za dobór beczek odpowiada master blender dr Craig Wilson. W tym roku jest to tylko osiem whisky, butelkowanych z mocą beczki: Cardhu 11YO (56%), Cragganmore 20YO (55,8%), Dalwhinnie 30YO (51,9%), Lagavulin 12YO (56,4%), Mortlach 21YO (56,9%), Pittyvaich 30YO (50,8%), Talisker 8YO (57,9%) oraz Singleton of Dufftown 17YO (55,1%).

Celebrowanie Glenfiddich

29 sierpnia odbyły się dwie niezwykłe degustacje whisky z destylarni Glenfiddich. Impreza pod nazwą Glenfiddich Celebration Day została podzielona na dwie części – Dekonstrukcja Glenfiddich 18 i Premiera Grand Cru 23YO. Obydwie odbywały się online, na platformie Zoo,, uczestniczyło w nich ponad 40 osób. Pierwszą prowadził Jakub Magnuszewski, brand ambasador marki, a do spróbowania były: Glenfiddich 15YO, Glenfiddich 18YO, Glenfiddich 21YO Rum Cask oraz wyjątkowe sample prosto z destylarni: Glenfiddich 18YO Bourbon Cask 59,2%, Glenfiddich 18 YO Sherry Cask 59,8%, Glenfiddich Fire & Cane Cask Strength 58,2%. Druga degustację ze Szkocji prowadzili Brian Kinsman, który obecnie odpowiada za butelkowania i dobór beczek w Glenfiddich oraz Struan Grant Ralph – globalny ambasador marki. Tu do spróbowania były: Glenfiddich Grand Cru 23YO 40% oraz prosto z beczek: 1993 Glenfiddich (Ceron), Cask 13/3239 59,2% 1992, Glenfiddich (French), Cask 14/3001 59,3%, 2008 Glenfiddich (US Wine), Cask 21126 53,9% i 26YO Glenfiddich Cognac Finish – 57,5%.

Czytaj więcej

Wieczór z whisky i sherry

26 sierpnia w Forcie Whisky odbyła się degustacja porównawcza whisky i sherry. Uczestnicy mogli poznać wpływ beczki po winie na smak whisky na konkretnych przykładach. Sherry z piwnic Real Tesoro reprezentowały gatunki: oloroso, cream i pedro ximenez. Obok kieliszka z sherry podany został kieliszek z whisky, która leżakowała w beczkach po danym winie: Miltonduff 10YO Discovery Gordon & Macphail, GlenDronach 12YO i niedostępna już na rynku edycja GlenAllachie 12YO PX Cask.

Czytaj więcej

Torf z wyspy Mull

Cztery whisky, w tym dwie bardzo limitowane edycje, wszystkie torfowe, wszystkie z wyspy Mull. Łączna wartość prezentowanych butelek to 2650 zł. Degustacja odbędzie się 14 września o godz. 19.00 w Salonie M&P Strzelecka 27 oraz online na platformie zoom. Koszt uczestnictwa w degustacji to 80 zł lub 275 zł (butelka 0,7 l Ledaig 10YO + 4 sample + kieliszek degustacyjny). Uczestnicy degustacji online otrzymają link do udziału w wydarzeniu. Liczba miejsc limitowana (jest tylko jedna butelka Ledaig 21YO Manzanilla Limited Edition), decyduje kolejność wpłat. Więcej informacji: strzelecka@wina-mp.pl.
Set degustacyjny: Ledaig 10YO (46,3%), Ledaig 13YO Port Pipe Limited Edition (58,1%), Ledaig 18YO (46,3%) i Ledaig 21YO Manzanilla Limited Edition (52,9%).

Młoda whisky za bajońskie sumy

Nowa szkocka destylarnia z Highland, Nc’nean, sprzedała na aukcji online pierwszą butelkę swojej whisky. Kolekcjoner za butelkę opatrzoną cyfrą 1 zapłacił ponad 41 tys. funtów! W licytacji uczestniczyli kolekcjonerzy z 13 krajów, były aż 852 przebicia. W ofercie aukcji były też kolejne butelki, łącznie za dziesięć pierwszych numerów uzyskano 92 tys. funtów. Wpływy maja być przeznaczone na cele dobroczynne.
Łącznie Nc’nean wypuściło 1320 butelek swojej pierwszej whisky. Nietorfowa, bez podania wieku, wydestylowana ze szkockiego organicznego jęczmienia, leżakująca w pięciu beczkach, zabutelkowana z mocą 60,3%. Destylarnia powstała w 2013 roku na zachodnim wybrzeżu Szkocji, jej założycielami są Thomas i Derek Lewis.