Wizyta w Glen Garioch

Jedna z najładniejszych destylarni w Highland, najbardziej na wschód wysunięta destylarnia w Szkocji. Ulokowana jest w małym miasteczku Oldmeldrum, w miejscu wcześniej działającej nielegalnej gorzelni. To jeden z najstarszych w Szkocji zakładów produkujących whisky, w dodatku niemal bez żadnych przerw.


Oficjalnie powstała w 1797 roku. Założycielami byli John i Alexander Manson, właściciele innej pobliskiej destylarni – Strathmeldrum, po której jednak nic do dziś nie przetrwało. Firma wielokrotnie zmieniała właścicieli, początkowo należała do rodziny Leith, potem część udziałów wykupił William Sanderson, twórca kupażu VAT 69. Przez jakiś czas należała do Bowmore, obecnie właścicielem jest japoński koncernu Suntory.
Glen Garioch to mała destylarnia, działają tu tylko dwa alembiki, produkcja to ok. 240 tys. butelek rocznie. Do 1995 roku produkowano whisky na torfowanych słodach jęczmiennych (5-15 ppm), ale od 1997 roku w ogóle nie używa się torfu, dlatego stare roczniki bardzo się różnią w aromacie. W dawnej wielkiej słodowni, która działała aż do 1994 roku, urządzono muzeum. Jest to czteropodłogowy budynek, podczas wojny wykorzystywany jako koszary.
Ogromna kadź zacierna zrobiona jest ze stali i ma pojemność 23 tys. l. Jest też osiem stalowych kadzi fermentacyjnych po 22 tys. l. Do fermentacji używają suchych drożdży odmiany Anchor dried. Mają jeden wielki alembik do pierwszej destylacji (wash still), z krótką szyją o pojemności 25 tys. l oraz dwa alembiki do drugiej destylacji (spirit stills) o pojemności 12 tys. l każdy, ale jeden jest odłączony. Efekt destylacji to new make spirit, odbierany z alembików z mocą 69-74%: oleisty, słodki, nuty wanilii, miodu, kwiatów, owoce. Do starzenia whisky używają beczek po bourbonie 190 l, sherry hogsheads 250 l i sherry butts 500 l. Mają cztery magazyny o pojemności 11 tys. beczek i są to głównie beczki po Jim Beamie i sherry oloroso.
Japońskie Suntory przejęło destylarnie w 1994 roku. poza tym, że zamknęli słodownię, to także sama gorzelnia nie działała w latach 1995-1997. Przez lata znaczna część produkcji trafiała do blendu VAT 69. Do 2009 roku trzon oferty single malts stanowiły whisky: 8YO, 12YO i 21YO. Obecnie 100% produkcji to single malt whisky.
Pierwszą butelkę single malt Glen Garioch wypuściła już w 1972 roku. Butelkowania Suntory to m.in. edycja 46YO z 2004 roku czy 15YO Bordeaux Cask Finish z 2005. Obecnie podstawowa whisky bez podania wieku, ale ośmioletnia, to Founder’s Reserve, starzona jest w beczkach po bourbonie i barwiona karmelem by podrasować kolor, ma 48%. Dwunastoletnia starzona jest w beczkach po bourbonie i sherry, też ma 48%. Bardzo ciekawe są butelkowane tu whisky rocznikowe, vintage, np. z 1994 roku – bardzo słona jak Old Pulteney, jednocześnie torfowa, ale nie czuć goryczy, o mocy 53,9%. Dla odmiany Vintage 1986 jest aromatyczna i bardziej słodka od innych, a jednocześnie i tu czuć trochę torf i sól morską. Ekskluzywnym trunkiem jest Glen Garioch Vintage 1978. Wciąż jednak można gdzieniegdzie dostać butelkowane w latach 90. XX wieku whisky Glen Garioch: 10-, 15- czy 21-letnią. Nowe edycje to m.in.: Glen Garioch Wine Cask 1998-2014, Glen Garioch Sherry Cask 1999-2013 czy Glen Garioch Renaissance 1st Chapter 15y.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.