Wizyta w The Glenlivet

Pięknie położona, w zielonej dolinie, to obok Glenfiddich najlepiej sprzedająca się whisky typu single malt, obecnie należąca do koncernu Pernod Ricard (w 2014 roku zajęła po raz pierwszy pierwsze miejsce w rankingach sprzedaży).


Firma powstała w 1824 roku, założona przez bimbrownika George’a Smitha, jako pierwsza legalna gorzelnia w regionie Speyside, stąd określenie: The single malt that started it all (single malt, od którego wszystko się zaczęło). Od razu zyskała dużą popularność, zaczęto ją podrabiać, dlatego też wprowadzono w nazwie „The” przed Glenlivet, żeby podkreślić jej oryginalność. W 1827 roku szkocki poeta, James Hogg, tak reklamował nowy trunek: „Dajcie mi prawdziwej Glenlivet, a dam radę zrobić wszystko. Bo człowiek nigdy nie ma dosyć Glenlivet, jak się nie ma dosyć powietrza. Gdyby ciało tylko umiało ustalić dokładnie, ile trzeba pić codziennie, żeby zachować proporcje, i tego się trzymać, to klnę się na wszystko, że taki człowiek mógłby żyć wiecznie i nie umrzeć wcale, a lekarze i grabarze straciliby robotę”. Przez pewien czas firma działała jako konsorcjum z gorzelniami Glen Grant i Longmorn. W 1977 roku została przejęta przez Seagram, a w 2000 roku przez Pernod Ricard. Rozbudowana w 2010 roku podwoiła wydajność. The Glenlivet to najbardziej znana whisky ze Speyside. Dolina Glenlivet otoczona jest górami i jest tam idealny klimat do dojrzewania whisky, służą trunkowi zwłaszcza bardzo niewielkie wahania temperatur. Od 21 lat master distillerem jest Alan Winchester i to on odpowiada za wszystkie nowe wypusty, w tym za wprowadzona w tym roku The Glenlivet Founder’s Reserve. Źródło wody Josie daje 14-16 tys. l wody na godzinę, ma stałą temperaturę i jest bogate w minerały. Mają siedem kompletów alembików, są one wysokie i szczupłe, co daje owocowe lekkie aromaty typowe dla Speyside. Beczki leżakują w magazynach wysokiego składowania, używają beczek po bourbonie i po sherry oraz w niewielkim stopniu nowych beczek z dębu francuskiego. Rocznie produkują ok. 11 mln l whisky. Mają 16 kadzi fermentacyjnych z sosny oregońskiej i siedem par dużych alembików. Beczkują whisky z mocą 63,5%.
Butelkowane whisky The Glenlivet to m.in.: The Glenlivet 12 Year Old, The Glenlivet 12 Year Old First Fill, The Glenlivet 15 Year Old, The Glenlivet 15 Year Old French Oak Reserve, The Glenlivet Nadurra 16 Year Old, The Glenlivet 18 Year Old, The Glenlivet Archive 21 Year Old, The Glenlivet Cellar Collection 1972 Cask Strength, The Glenlivet Cellar Collection 1959 Cask Strength, The Glenlivet Cellar Collection 1964 Cask Strength, The Glenlivet Cellar Collection 1967, The Glenlivet Cellar Collection French Oak Finish 1983, The Glenlivet Cellar Collection American Oak Finish 30 Year Old, The Glenlivet XXV 25 Year Old czy dostępne tylko na miejscu w gorzelni siedemnastoletnie The Glenlivet Cask Strength Edition. W 2015 roku wypuszczono Glenlivet bez podania wieku – Founder’s Reserve, butelkowany z mocą 40%, w zamierzeniu mający przypominać lekki styl z czasów George’a Smitha. Styl Glenlivet to whisky delikatne, słodkie, z nutami wanilii, kwiatów, jabłek. Z niezależnych butelkowań warto wspomnieć o edycjach Gordon & MacPhail pod nazwą George & J.G. Smith Glenlivet, gdzie ukazywały się rarytasy nawet z lat 40. XX wieku.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.