Wizyta w GlenDronach Distillery

Kiedy prawie 200 lat temu powstawała destylarnia, znana dziś jako GlenDronach, Forgue niedaleko Huntly było małą, ale bogatą wioską. W 1771 roku loklany farmer zbudował w dolinie willę, która obecnie należy do destylarni i pełni role wystawnego domu bankietowego. W owym czasie zaczęto tu nielegalnie destylować whisky. W 1826 roku już legalną gorzelnię otworzył w dolinie James Allardice (w miejscu nielegalnej destylarni). Biznes rozwinął się tak błyskawicznie, że około 1830 roku destylarnia już legalna płaciła największe podatki ze wszystkich gorzelni whisky w Szkocji. Wówczas też, w 1830 roku, whisky z GlenDronach stała się istotnym składnikiem popularnego blendu Teacher’s.


O sukcesie zadecydowała świetna lokalizacja. Do zestawiania whisky biorą wodę z okalających dolinę gór, głównie ze strumienia Balnoon Burn i jest ona bardzo mineralna. Przepływający obok strumień Dronach służy tylko do chłodzenia alembików. W 1837 roku została zniszczona przez pożar, co zahamowało rozwój, choć szybko została odbudowana. W latach 60. XIX stulecia była to największa destylarnia whisky w Szkocji.
To bardzo konserwatywna destylarnia. Aż do 2005 roku opalali alembiki węglem. Do 2002 roku działała własna trzypodłogowa słodownia. Używano wówczas do opalania jednocześnie węgla i torfu, także whisky z GlenDronach była lekko torfowa. Zadecydowano o zaprzestaniu słodowania gdyż klepiska słodowni były już w kiepskim stanie, dziś służą za muzeum. Wciąż jednak firma zamawia słód taki jaki sama wytwarzała, który ma 4% wody. Używają słodu jęczmienia tylko odmian cellar i optic. W 1996 roku zaprzestali używania torfu, ale ostatnio powrócili do wersji torfowej. Wciąż używają młyna z 1913 roku, zrobionego przez Roberta Boby (Boby Mill). Kadź zacierna (mash tun) z miedzianym hełmem ma 18 tys. l. Jest tu dziewięć kadzi fermentacyjnych (wash back), ze szkockiego drewna modrzewiowego, po 18 tys. l. Po fermentacji uzyskuje się „piwo” o mocy 7,5-8% alkoholu. Wszystko jest kontrolowane ręcznie, w całej destylarni są tylko dwa komputery. Kadzie czyszczone są gorącą wodą i parą, nie używa się żadnych chemikaliów. Obecnie działają tylko dwie pary alembików, kolejną parę dokupił Teacher’s, który przez pewien czas był właścicielem destylarni.
W kamiennych, typowych dla regionu magazynach mają 65 tys. beczek, większość po sherry oloroso i pedro ximenez, niewiele po bourbonie czy porto. Najstarsze beczki pochodzą z 1968 roku Roczna produkcja to obecnie 1,4 mln l.
Firma William Teacher & Sons kupiła GlenDronach w 1960 roku. W latach 2005-2008 właścicielem był Pernod Ricard, który wygasił produkcję. Sukcesy destylarni w ostatnich latach wiążą się z osobą Billy Walkera, który wskrzesił destylarnię i umiejętnie wykorzystał zapasy, wprowadzając m.in. liczne edycje finiszowane w beczkach po sherry. Walker wraz z inwestorami z RPA, przejął BenDronacha w 2008 roku za ok. 10 mln funtów wraz z zapasami whisky w magazynach. To właśnie stare destylaty wciąż stanowią trzon oferty. Poza BenDronachem do jednej grupy należą także BenRiach i Glenglassaugh, wszystkie położone niedaleko siebie (w Speyside i Highland).
GlenDronach określana jest mianem richly sherried style, co zawdzięcza oczywiście leżakowaniu w beczkach po sherry (zwykle oloroso, ale też pedro ximenez). W sprzedaży są Malty m.in.: 8-, 12-, 14-, 15-, 16-, 18-, 20-, 21-, 24-, 31- i 33-letnie, a także edycje cask strength. Są to wyborne whisky o wyraźnie słodkich nutach – pomarańczy, czekolady, toffi (może poza 18-letnią, która jest cięższa z nutami tytoniu). Wersja starzona przez 33 lata w beczkach po sherry oloroso to prawdziwe arcydzieło regionu Highland. Część whisky leżakuje w beczkach po bourbonie i dopiero finiszuje w beczkach po sherry. Jest też wiele specjalnych edycji, np. 16-letnia z 1995 roku finiszowana w beczkach po sherry pedro ximenez (tylko 554 butelki, elegancki smak, w którym czekolada miesza się z tytoniem). Ciekawe są też edycje: 14-letnia Virgin Oak, z nowych beczek z amerykańskiego dębu o wyrazistych waniliowych aromatach nietypowych dla marki, 14-letnia Sauternes Finish o zaskakująco łagodnym smaku oraz 15-letnia Tawny Port, która swój finisz miała w beczkach po porto, w ustach dość wytrawna. Bardzo udane są wersje GlenDronach cask strength, które leżały w beczkach po sherry oloroso i pedro ximenez. Malty GlenDronach mają 43-46%, nie są filtrowane na zimno.
Whisky ma własną stronę internetową w języku polskim www.Glendronach.pl.

 

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.