24 rumy z kalendarza 2024

Przez 24 dni grudnia miłośnicy rumów mogli odkrywać kolejny smak zamknięty w buteleczce 20 ml w kalendarzu adwentowym 24 Days of Rum. To już dziewiąta edycja kalendarza adwentowego z miniaturkami rumów, który powstaje pod okiem znanego kolekcjonera i promotora rumu, Joshui Singha. Joshua prowadzi firmę 1423, jest importerem i bottlerem, wiele z jego rumów oferowanych jest w Polsce przez The Last Port. W kartonowym pudełku jak zawsze są 24 buteleczki. Każda buteleczka o pojemności 20 ml ukryta jest pod odpowiadającą jej datą. W pudełku są też dwa kieliszki degustacyjne i dwie karty do notatek degustacyjnych. Ze strony http://24daysofrum.com można dodatkowo pobrać plik PDF do tworzenia swoich not, można też dodawać swoje w ramach social media. Strona internetowa jest świetnie opracowana, szczegółowo opisano tam każdy rum z zestawu.

Każdy rum w zestawie jest z innego kraju. Oto moje wrażenia z degustacji tegorocznej edycji dwudziestu czterech rumów z całego świata.

Patridom Selección Exclusiva (40%)

Dominikana, rum melasowy destylacja kolumnowa, blend rumów w wieku 6-12 lat z beczek z dębu amerykańskiego i francuskiego. Zapach lekki, słodki, deserowy, dużo czekolady, czekolada z pomarańczą, z cynamonem. W smaku słodka wanilia, czekolada, toffi. W finiszu krówka, toffi, mleczna czekolada.

2.5/5

19,5/19/19/5=62,5

Plantation Barbados Grande Reserve (40%)

Barbados, rum melasowy destylacja kolumnowa i alembikowa, blend rumów w wieku 1-3 lat z beczek po bourbonie, a następnie przez dodatkowy rok leżakowany już we Francji w beczkach po koniakach Maison Ferrand. Aromat lekki, bakaliowy – rodzynki, orzechy włoskie i laskowe, wiórki kokosowe, lekki tytoń. W ustach sporo słodyczy – słodkie pomarańcze, słodka pigwa, śliwka, ale przełamanę ostrą nutą korzenną, jakby zielem angielskim, goździkiem. Finisz niezbyt długi, ale harmonijny – słodka gruszka, pigwa i ziele angielskie, rozgrzewająca słodycz na zimowy wieczór.

3.5/5

22,5/22,5/22,5/6,5=74

Romero Amber Rum Sherry Cask Finish (40%)

Kanada, destylarnia Alberta, rum melasowy destylacja alembikowa, wiek nieznany, dojrzewanie w świeżo opróżnionych beczkach po bourbonie z Woodford Reserve, a następnie finiszowanie w beczkach po sherry oloroso importowanych bezpośrednio z Jerez w Hiszpanii. Zapach ziół, śliwek, czekolady, lekko pieprzu. Smak suchego tytoniu, suchej herbaty, śliwek, wiśni, rodzynek. W finiszu słoność, taniczność, tytoń, słodka gruszka.

3.5/5

23/22,5/22,5/6,5=74,5

Cartavio XO (40%)

Peru, destylacja kolumnowa, starzenie w solerze w wieku 10-30 lat, podany średni wiek to 18 lat. Zapach gorzkich pomarańczy, oranżady w proszku pomarańczowej, coli, sadzy, tytoniu, mineraność. Smak cierpki, przyjemny, cytrusowy – pomarańcze, kandyzowane cytryny, kandyzowane pomelo. Lekko słoność. W finiszu – pomarańcze, yuzu, gorzkie pomarańcze, solone limonki, słone śliwki.

4/5

25/25/27/7=84

Naga 12YO Thailand Siam Edition (40%)

Tajlandia, rum z melasy z lokalnej trzciny cukrowej, pięciokrotnie destylowany w kolumnach. Leżakowany 12 lat w 200 litrowych beczkach po bourbonie. W zapachu kawa, kakao, wanilia i nuty octującego ananasa oraz słoność. W smaku słoność i pieprzność, goryczka i wanilia, kokos, skóra, sok z wiśni, wytrawna czekolada. W finiszu dużo kokosa, batoniki kokosowe, solony karmel.

4.5/5

27,5/27/26,5/7,5=88,5

Engenho Single Estate Rum 8YO (43%)

Brazylia, destylacja lokalnej trzciny cukrowej, osiem lat leżakowania w czterech różnych dębowych beczkach. W zapachu grzyby, ściółka leśna, melasa, figi, daktyle, słoność. W smaku grzyby i sól, owoce leśne i wilgoć. W finiszu – miód, maliny, truskawki, porzeczki, agrest i imbir, pieprz.

3.5/5

25/22/24,5/6,5=78

Samai Kampot Pepper Rum (41%)

Kambodża, lokalna melasa, destylacja w kolumnie i alembiku, dodany czerwony pieprz Kampot, trzy lata leżakowania. Zapach ostry, pieprzowy, kwiaty, koper. W smaku bardzo pieprzne, ale przyjemnie – kardamon, ziele angielskie, seler naciowy, woda miodowa. Kajeński ostry pieprz w finiszu, tabasco, ale też gałka muszkatołowa, cynamon. Raczej do koktajli niż podania solo.

3/5

20/20,5/19,5/6=66

Rum Nation Demerara Solera No 14 (40%)

Gujana, destylowany w Demerara Distillers Limited w kolumnach, z niewielkim dodatkiem rumów z alembiku. Dojrzewający w solerze przez ok. 5 lat, a potem dodatkowo ok. rok finiszowany w beczkach po sherry. Aromat starego drewna, cynamonu, skóry, głębiej wanilia, śliwki, miód. W smaku cierpki, dużo kawy, skóra, rozgrzewający pieprz, ziele angielskie, goździki. Gorzki finisz – tytoń, głóg, wędzone rodzynki i palona kawa.

4.5/5

26/26,5/26/8=86,5

Rum Nation Guatemala Gran Reserva (40%)

Gwatemala, jednokrotna destylacja w kolumnie w zakładzie Destiladora del Alcoholes y Rones, S.A. Tululà, cztery lata w beczkach po bourbonie. Zapach apteki, starego archiwum, stacji benzynowej i drogi żwirowej. Smak słodki, egzotyczny, banany, sok trzcinowy, lekko rodzynki, daktyle. W finiszu nuty industrialne i apteczne, dużo aloesu, mięta, igliwie, jałowiec i na koniec słodycz wanilii.

4.5/5

27/27,5/27,5/8,5=90,5Aqua Vitae rekomenduje

Banqero Copper (40%)

Szwajcaria, destylacja w alembiku. Zapach bananów, ale też słodkich śliwek, moreli, lekko cynamon. W smaku bardzo słodkie banany, papaja, słodkie śliwki, słodki ananas, arbuz. W finiszu skóra, lekki owocowy tytoń, korzenność, egzotyczne drewno. Bardzo ciekawy rum.

4/5

25,5/25,5/25,5/7,5=84

Montebello Rhum Vieux Agricole 3 Ans Batch 2022 (42%)

Gwadelupa, destylacja w kolumnie, leżakowanie trzy lata w beczkach po bourbonie. Zapach suchej trzciny, nuta industrialna i słodka, poziomkowa. Smak lekki – owoce, sok trzcinowy. W finiszu egzotyczne drewno, cierpkość, herbata, lekka cytrusowość.

3.5/5

25/23/23/6=76

Blue Mauritius Gold (40%)

Mauritius, melasa z lokalnej trzciny cukrowej, destylacja w kolumnie, do starzenia użyto m.in. beczek po porto. W aromacie bardzo dużo czekolady, kakao, nugatu, orzechy. Czekoladki baryłeczki z rumem i batonik snickers, to główne skojarzenia. W ustach mleczna czekolada toblerone z orzechami, trochę nut pieprznych. W finiszu dochodzą nuty grejpfruta, gorzkiej pomarańczy. Mimo bardzo dużej słodyczy ten alkohol jest niesmaczny, a może właśnie z powodu tej nadmiernej, cukierniczej słodyczy.

1.5/5

16/15/11/1,5=43,5

Navy Island Jamaica XO Reserve (40%)

Jamajka, melasa, destylacja kolumnowa. W aromacie sporo przypalonej melasy, nuty sadzy, nawet siarki, ale po chwili te cięższe zapachy się ulatniają io dominuje słodka owocowość – banany, gruszka, brzoskwinia, pigwa, nuta miodu. Smak słodko-gorzki, są bardzo słodkie i bardzo dojrzałe, puszczające syrop owoce, ale też pieprzność i nuty naftowe. Finisz mało złożony, ale przyjemny – słodkie banany, trochę słoności, trochę pieprzu, ziele angielskie i goździki.

4/5

24,5/24,5/24,5/7=80,5

Abuelo XII Three Angels (43%)

Panama, rum melasowy destylowany w kolumnach, leżakowany 12 lat, finiszowany w bardzo mocno wypalonych beczkach po bourbonie. Przyjemny zapach sherry, utlenionego słodkiego wina, orzechów włoskich, melasy. W smaku cierpkość i słodycz, dobrze zbalansowane, śliwki, ananas, gruszki, słodkie jabłka. W finiszu lekka taniczność, owocowy tytoń, bardzo dojrzałe jabłka, orzechy włoskie, nuta herbaciana, hibiskus.

4.5/5

27/26/26,5/7=86,5

Cane Island El Salvador 7YO (43%)

Salwador, rum melasowy z lokalnej trzciny cukrowej, destylacja w czterokolumnowym systemie, leżakowanie w beczkach po amerykańskiej whiskey. W zapachu kokos, kakao, czekolada, słodkie śliwki, słodki tytoń. W smaku pralinki, słodkie śliwki, słodkie jabłka, delikatna i elegancka nuta czekoladowa, wiśnie. W finiszu: suszone wiśnie, rodzynki, czekolada z posypką kokosową, czekolada z pomarańczą.

4/5

25/26,5/25,5/6,5=83,5

El Supremo 8YO (40%)

Paragwaj. Rum z soku z lokalnej trzciny cukrowej, destylowany w alembiku. Leżakowany najpierw w kadziach z lokalnego bardzo aromatycznego drewna incienso marrón, potem w beczkach z francuskiego dębu. Dziwny, medyczny, chemiczny aromat, coś jak salicylan. Bardzo to nieprzyjemnie zaburza obecną w tle owocowość – mango, słodkie śliwki. Smak też jest dziwny – słony, przesuszający śliniankę, lekko pieprzny, ale też owocowy. Finisz dość długi, ciekawy – egzotyczne drewno, wrażenie mrowienia na języku, musowania w ustach jak jambu, do tego lekka słoność, lekka pikantność i słodko-cierpkie egzotyczne owoce – liczi, mango.

2.5/5

16/18/20/6=60

Rivière Du Mât Grande Reserve (40%)

Reunion, rum z soku z lokalnej trzciny cukrowej, destylacja kolumnowa, leżakowany w beczkach przez osiem lat. Aromat bardzo przyjemny, głęboki, kojarzący się trochę z egzotycznym drewnem, sporo w zapachu bananów, przyprawy korzenne. W smaku cierpkie, przyprawowe, sporo cynamonu, banany w cynamonie, tytoń. Finisz delikatnie słony, cierpki – skóra, tytoń, ale też dziki miód i cynamon.

4.5/5

27/27/27/7,5=88,5

Doble 15YO (38%)

Kuba, butelkowany przez hiszpańską firmę Beveland. Robiony z melasy, destylacja kolumnowa, leżakowany przez 15 lat. Zapach słodkiego tytoniu, przypraw korzennych, słodkich śliwek, rodzynek, czekolady z rodzynkami i orzechem włoskim. Smak lekki, owocowy – wiśnie, suszone wiśnie, suszone morele. W finiszu suszone śliwki, suszone morele, lekki tytoń, melasa.

4.5/5

26,5/26,5/26,5/7,5=87

Cargo Cult Navy Strength (54,5%)

Australia, Sydney Rum Distillery. Destylowany w alembiku, blend rumów trzyletnich z beczek po bourbonie, finiszowanych w beczkach z dziewiczego dębu. Zapach słodkich bananów, melasy, lekka nuta ziół i tytoniu. W smaku bardzo dużo gęstej słodyczy – toffi, karmel, solony karmel, lekki tytoń. Dużo solonego karmelu i nuta tytoniowa w finiszu. Finisz oleisty, gęsty, dużo smaku – tytoń, sól, karmel.

4/5

26,5/24/26,5/7=84

Saint James VSOP (43%)

Martynika, rum z soku z lokalnej trzciny cukrowej, destylacja w kolumnie. Leżakowanie 4-5 lat w beczkach po bourbonie i w dziewiczych beczkach z amerykańskiego dębu. Zapach delikatny, orzechowo-śliwkowy, ananasa, tytoniu, cynamonu, dużo słodkich kwiatów, słodkie czereśnie. Smak słodko-cierpki, słodkie drewno, słodki cynamon, banany, jabłka, drożdże, śliwki, kakao, kawa. W finiszu jest sporo tytoniu, tanin, cierpkich jabłek, gorzkich pestek jabłek, lukrecji, anyżu. Jest też eukaliptusowa rześkość, miód i kakao. Plus dużo bananów, pieczonych bananów.

4/5

25,5/26/26,5/7,5=85,5

Caracas Club Nectar (40%)

Wenezuela, butelkowany przez hiszpańską firmę Beveland. Destylacja w kolumnie, dodatek maceratów: kakao, bananów, skórek lokalnych cytrusów. Aromat lekki – banany, śliwki, morele, słodkie gruszki. Smak bardzo słodki – czekolada ze śliwką, z wiśnią, rodzynką, banany. Deserowy finisz – czekoladki z migdałem, ze śliwką suszoną, z morelą suszoną, z rodzynkami. I lekka nuta kawy.

4/5

26/24/24/6=80

Naga Batavia Arrack Java Reserve (40%)

Indonezja. Najpierw fermentowały razem melasa i czerwony ryż do mocy 12%, następnie 52% melasowego wina trafiło do tradycyjnych chińskich alembików, gdzie najpierw zostało przedestylowane do 30%, potem drugi raz do 60-65%. Pozostałe 48% było destylowane w kolumnie do 92%. Ta część trafiła najpierw na trzy lata do terakotowych dzbanów, potem na cztery lata do beczek po bourbonie. Zapach pełen bananów, fermentujących ananasów, do tego ziarna kakaowca i barbecue oraz nuta sodowa, mineralna. W ustach słone fermentujące banany, śliwki, renklody, mirabelki i ciężki melasowy rum. Finisz słodko-słony, nuta herbaciana, słony karmel, suszone morele, daktyle, syrop melasowy.

4.5/5

27,5/27,5/27,5/8=90,5Aqua Vitae rekomenduje

Chairman’s Reserve The Forgotten Cask (40%)

St. Lucia. Rum w wieku 7-8 lat, rum z melasy, z kolumny i alembików, z beczek po bourbonie, cztery lata dodatkowo był mariażowany w beczkach, które ocalały z pożaru magazynu 2 maja 2007 i w nich wcześniej też leżakowały rumy, co łącznie daje wiek ok. 12 lat. Aromat to masa orzechowej czekolady, deserowe i apetyczne. Są też suszone wiśnie i rodzynki. Jest trochę tytoniu i sadzy. W smaku dochodzi ciekawa cierpkość i gorycz – liście wiśni, głóg, tytoń, dużo mineralności, słoność, suszone morele, śliwki, kokos. Finisz słodki – wanilia, czekolada, orzechy laskowe, sporo kokosa, rodzynki.

4/5

26/26/25/7,5=84,5

J. Gow Revenge (43%)

Szkocja. Rum melasowy, fermentacja długa z dodatkiem dundru. Destylacja w alembiku, trzy lata leżakowania w beczkach po bourbonie i w dziewiczym dębie. Zapach słodu i melasy, cynamonu. W smaku toffi, śliwki w czekoladzie. W finiszu gorzka czekolada z rodzynkami, ze śliwką. Finisz delikatny, słodki, z nutą śliwki.

3.5/5

22/23/22,5/6,5=74

Na 24 prezentowane w kalendarzu rumy 11 spróbowałem po raz pierwszy. Podsumowując zawartość, średnia ocen dla edycji kalendarza 2024 to 78,8. Szału nie ma. Edycja z 2023 roku była na najwyższym poziomie w historii tej serii. Średnia przyznana rok temu nota to 82,8 punktu. W 2022 roku średnia przyznana nota wyniosła 81,5, w 2021 79,5, w 2020 roku 77,5, w 2019 roku 80,5 punktu, w 2018 roku 62 punkty, a w 2017 roku tylko 58 punktów.

Kalendarze za lata 2022 i 2023 cały czas są w sprzedaży, podobnie jak nowa edycja 2024.

Nota0,511,522,533,544,5
2024001021587
20230000023811
20220000311108
2021000015396
2020000115485
2019001012389
20180001114341
2017133335231

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.