Przez 24 dni grudnia miłośnicy rumów mogli odkrywać kolejny smak zamknięty w buteleczce 20 ml w kalendarzu adwentowym 24 Days of Rum. To już dziewiąta edycja kalendarza adwentowego z miniaturkami rumów, który powstaje pod okiem znanego kolekcjonera i promotora rumu, Joshui Singha. Joshua prowadzi firmę 1423, jest importerem i bottlerem, wiele z jego rumów oferowanych jest w Polsce przez The Last Port. W kartonowym pudełku jak zawsze są 24 buteleczki. Każda buteleczka o pojemności 20 ml ukryta jest pod odpowiadającą jej datą. W pudełku są też dwa kieliszki degustacyjne i dwie karty do notatek degustacyjnych. Ze strony http://24daysofrum.com można dodatkowo pobrać plik PDF do tworzenia swoich not, można też dodawać swoje w ramach social media. Strona internetowa jest świetnie opracowana, szczegółowo opisano tam każdy rum z zestawu.
Każdy rum w zestawie jest z innego kraju. Oto moje wrażenia z degustacji tegorocznej edycji dwudziestu czterech rumów z całego świata.
Patridom Selección Exclusiva (40%)
Dominikana, rum melasowy destylacja kolumnowa, blend rumów w wieku 6-12 lat z beczek z dębu amerykańskiego i francuskiego. Zapach lekki, słodki, deserowy, dużo czekolady, czekolada z pomarańczą, z cynamonem. W smaku słodka wanilia, czekolada, toffi. W finiszu krówka, toffi, mleczna czekolada.
19,5/19/19/5=62,5
Plantation Barbados Grande Reserve (40%)
Barbados, rum melasowy destylacja kolumnowa i alembikowa, blend rumów w wieku 1-3 lat z beczek po bourbonie, a następnie przez dodatkowy rok leżakowany już we Francji w beczkach po koniakach Maison Ferrand. Aromat lekki, bakaliowy – rodzynki, orzechy włoskie i laskowe, wiórki kokosowe, lekki tytoń. W ustach sporo słodyczy – słodkie pomarańcze, słodka pigwa, śliwka, ale przełamanę ostrą nutą korzenną, jakby zielem angielskim, goździkiem. Finisz niezbyt długi, ale harmonijny – słodka gruszka, pigwa i ziele angielskie, rozgrzewająca słodycz na zimowy wieczór.
22,5/22,5/22,5/6,5=74
Romero Amber Rum Sherry Cask Finish (40%)
Kanada, destylarnia Alberta, rum melasowy destylacja alembikowa, wiek nieznany, dojrzewanie w świeżo opróżnionych beczkach po bourbonie z Woodford Reserve, a następnie finiszowanie w beczkach po sherry oloroso importowanych bezpośrednio z Jerez w Hiszpanii. Zapach ziół, śliwek, czekolady, lekko pieprzu. Smak suchego tytoniu, suchej herbaty, śliwek, wiśni, rodzynek. W finiszu słoność, taniczność, tytoń, słodka gruszka.
23/22,5/22,5/6,5=74,5
Cartavio XO (40%)
Peru, destylacja kolumnowa, starzenie w solerze w wieku 10-30 lat, podany średni wiek to 18 lat. Zapach gorzkich pomarańczy, oranżady w proszku pomarańczowej, coli, sadzy, tytoniu, mineraność. Smak cierpki, przyjemny, cytrusowy – pomarańcze, kandyzowane cytryny, kandyzowane pomelo. Lekko słoność. W finiszu – pomarańcze, yuzu, gorzkie pomarańcze, solone limonki, słone śliwki.
25/25/27/7=84
Naga 12YO Thailand Siam Edition (40%)
Tajlandia, rum z melasy z lokalnej trzciny cukrowej, pięciokrotnie destylowany w kolumnach. Leżakowany 12 lat w 200 litrowych beczkach po bourbonie. W zapachu kawa, kakao, wanilia i nuty octującego ananasa oraz słoność. W smaku słoność i pieprzność, goryczka i wanilia, kokos, skóra, sok z wiśni, wytrawna czekolada. W finiszu dużo kokosa, batoniki kokosowe, solony karmel.
27,5/27/26,5/7,5=88,5
Engenho Single Estate Rum 8YO (43%)
Brazylia, destylacja lokalnej trzciny cukrowej, osiem lat leżakowania w czterech różnych dębowych beczkach. W zapachu grzyby, ściółka leśna, melasa, figi, daktyle, słoność. W smaku grzyby i sól, owoce leśne i wilgoć. W finiszu – miód, maliny, truskawki, porzeczki, agrest i imbir, pieprz.
25/22/24,5/6,5=78
Samai Kampot Pepper Rum (41%)
Kambodża, lokalna melasa, destylacja w kolumnie i alembiku, dodany czerwony pieprz Kampot, trzy lata leżakowania. Zapach ostry, pieprzowy, kwiaty, koper. W smaku bardzo pieprzne, ale przyjemnie – kardamon, ziele angielskie, seler naciowy, woda miodowa. Kajeński ostry pieprz w finiszu, tabasco, ale też gałka muszkatołowa, cynamon. Raczej do koktajli niż podania solo.
20/20,5/19,5/6=66
Rum Nation Demerara Solera No 14 (40%)
Gujana, destylowany w Demerara Distillers Limited w kolumnach, z niewielkim dodatkiem rumów z alembiku. Dojrzewający w solerze przez ok. 5 lat, a potem dodatkowo ok. rok finiszowany w beczkach po sherry. Aromat starego drewna, cynamonu, skóry, głębiej wanilia, śliwki, miód. W smaku cierpki, dużo kawy, skóra, rozgrzewający pieprz, ziele angielskie, goździki. Gorzki finisz – tytoń, głóg, wędzone rodzynki i palona kawa.
26/26,5/26/8=86,5
Rum Nation Guatemala Gran Reserva (40%)
Gwatemala, jednokrotna destylacja w kolumnie w zakładzie Destiladora del Alcoholes y Rones, S.A. Tululà, cztery lata w beczkach po bourbonie. Zapach apteki, starego archiwum, stacji benzynowej i drogi żwirowej. Smak słodki, egzotyczny, banany, sok trzcinowy, lekko rodzynki, daktyle. W finiszu nuty industrialne i apteczne, dużo aloesu, mięta, igliwie, jałowiec i na koniec słodycz wanilii.
27/27,5/27,5/8,5=90,5
Banqero Copper (40%)
Szwajcaria, destylacja w alembiku. Zapach bananów, ale też słodkich śliwek, moreli, lekko cynamon. W smaku bardzo słodkie banany, papaja, słodkie śliwki, słodki ananas, arbuz. W finiszu skóra, lekki owocowy tytoń, korzenność, egzotyczne drewno. Bardzo ciekawy rum.
25,5/25,5/25,5/7,5=84
Montebello Rhum Vieux Agricole 3 Ans Batch 2022 (42%)
Gwadelupa, destylacja w kolumnie, leżakowanie trzy lata w beczkach po bourbonie. Zapach suchej trzciny, nuta industrialna i słodka, poziomkowa. Smak lekki – owoce, sok trzcinowy. W finiszu egzotyczne drewno, cierpkość, herbata, lekka cytrusowość.
25/23/23/6=76
Blue Mauritius Gold (40%)
Mauritius, melasa z lokalnej trzciny cukrowej, destylacja w kolumnie, do starzenia użyto m.in. beczek po porto. W aromacie bardzo dużo czekolady, kakao, nugatu, orzechy. Czekoladki baryłeczki z rumem i batonik snickers, to główne skojarzenia. W ustach mleczna czekolada toblerone z orzechami, trochę nut pieprznych. W finiszu dochodzą nuty grejpfruta, gorzkiej pomarańczy. Mimo bardzo dużej słodyczy ten alkohol jest niesmaczny, a może właśnie z powodu tej nadmiernej, cukierniczej słodyczy.
16/15/11/1,5=43,5
Navy Island Jamaica XO Reserve (40%)
Jamajka, melasa, destylacja kolumnowa. W aromacie sporo przypalonej melasy, nuty sadzy, nawet siarki, ale po chwili te cięższe zapachy się ulatniają io dominuje słodka owocowość – banany, gruszka, brzoskwinia, pigwa, nuta miodu. Smak słodko-gorzki, są bardzo słodkie i bardzo dojrzałe, puszczające syrop owoce, ale też pieprzność i nuty naftowe. Finisz mało złożony, ale przyjemny – słodkie banany, trochę słoności, trochę pieprzu, ziele angielskie i goździki.
24,5/24,5/24,5/7=80,5
Abuelo XII Three Angels (43%)
Panama, rum melasowy destylowany w kolumnach, leżakowany 12 lat, finiszowany w bardzo mocno wypalonych beczkach po bourbonie. Przyjemny zapach sherry, utlenionego słodkiego wina, orzechów włoskich, melasy. W smaku cierpkość i słodycz, dobrze zbalansowane, śliwki, ananas, gruszki, słodkie jabłka. W finiszu lekka taniczność, owocowy tytoń, bardzo dojrzałe jabłka, orzechy włoskie, nuta herbaciana, hibiskus.
27/26/26,5/7=86,5
Cane Island El Salvador 7YO (43%)
Salwador, rum melasowy z lokalnej trzciny cukrowej, destylacja w czterokolumnowym systemie, leżakowanie w beczkach po amerykańskiej whiskey. W zapachu kokos, kakao, czekolada, słodkie śliwki, słodki tytoń. W smaku pralinki, słodkie śliwki, słodkie jabłka, delikatna i elegancka nuta czekoladowa, wiśnie. W finiszu: suszone wiśnie, rodzynki, czekolada z posypką kokosową, czekolada z pomarańczą.
25/26,5/25,5/6,5=83,5
El Supremo 8YO (40%)
Paragwaj. Rum z soku z lokalnej trzciny cukrowej, destylowany w alembiku. Leżakowany najpierw w kadziach z lokalnego bardzo aromatycznego drewna incienso marrón, potem w beczkach z francuskiego dębu. Dziwny, medyczny, chemiczny aromat, coś jak salicylan. Bardzo to nieprzyjemnie zaburza obecną w tle owocowość – mango, słodkie śliwki. Smak też jest dziwny – słony, przesuszający śliniankę, lekko pieprzny, ale też owocowy. Finisz dość długi, ciekawy – egzotyczne drewno, wrażenie mrowienia na języku, musowania w ustach jak jambu, do tego lekka słoność, lekka pikantność i słodko-cierpkie egzotyczne owoce – liczi, mango.
16/18/20/6=60
Rivière Du Mât Grande Reserve (40%)
Reunion, rum z soku z lokalnej trzciny cukrowej, destylacja kolumnowa, leżakowany w beczkach przez osiem lat. Aromat bardzo przyjemny, głęboki, kojarzący się trochę z egzotycznym drewnem, sporo w zapachu bananów, przyprawy korzenne. W smaku cierpkie, przyprawowe, sporo cynamonu, banany w cynamonie, tytoń. Finisz delikatnie słony, cierpki – skóra, tytoń, ale też dziki miód i cynamon.
27/27/27/7,5=88,5
Doble 15YO (38%)
Kuba, butelkowany przez hiszpańską firmę Beveland. Robiony z melasy, destylacja kolumnowa, leżakowany przez 15 lat. Zapach słodkiego tytoniu, przypraw korzennych, słodkich śliwek, rodzynek, czekolady z rodzynkami i orzechem włoskim. Smak lekki, owocowy – wiśnie, suszone wiśnie, suszone morele. W finiszu suszone śliwki, suszone morele, lekki tytoń, melasa.
26,5/26,5/26,5/7,5=87
Cargo Cult Navy Strength (54,5%)
Australia, Sydney Rum Distillery. Destylowany w alembiku, blend rumów trzyletnich z beczek po bourbonie, finiszowanych w beczkach z dziewiczego dębu. Zapach słodkich bananów, melasy, lekka nuta ziół i tytoniu. W smaku bardzo dużo gęstej słodyczy – toffi, karmel, solony karmel, lekki tytoń. Dużo solonego karmelu i nuta tytoniowa w finiszu. Finisz oleisty, gęsty, dużo smaku – tytoń, sól, karmel.
26,5/24/26,5/7=84
Saint James VSOP (43%)
Martynika, rum z soku z lokalnej trzciny cukrowej, destylacja w kolumnie. Leżakowanie 4-5 lat w beczkach po bourbonie i w dziewiczych beczkach z amerykańskiego dębu. Zapach delikatny, orzechowo-śliwkowy, ananasa, tytoniu, cynamonu, dużo słodkich kwiatów, słodkie czereśnie. Smak słodko-cierpki, słodkie drewno, słodki cynamon, banany, jabłka, drożdże, śliwki, kakao, kawa. W finiszu jest sporo tytoniu, tanin, cierpkich jabłek, gorzkich pestek jabłek, lukrecji, anyżu. Jest też eukaliptusowa rześkość, miód i kakao. Plus dużo bananów, pieczonych bananów.
25,5/26/26,5/7,5=85,5
Caracas Club Nectar (40%)
Wenezuela, butelkowany przez hiszpańską firmę Beveland. Destylacja w kolumnie, dodatek maceratów: kakao, bananów, skórek lokalnych cytrusów. Aromat lekki – banany, śliwki, morele, słodkie gruszki. Smak bardzo słodki – czekolada ze śliwką, z wiśnią, rodzynką, banany. Deserowy finisz – czekoladki z migdałem, ze śliwką suszoną, z morelą suszoną, z rodzynkami. I lekka nuta kawy.
26/24/24/6=80
Naga Batavia Arrack Java Reserve (40%)
Indonezja. Najpierw fermentowały razem melasa i czerwony ryż do mocy 12%, następnie 52% melasowego wina trafiło do tradycyjnych chińskich alembików, gdzie najpierw zostało przedestylowane do 30%, potem drugi raz do 60-65%. Pozostałe 48% było destylowane w kolumnie do 92%. Ta część trafiła najpierw na trzy lata do terakotowych dzbanów, potem na cztery lata do beczek po bourbonie. Zapach pełen bananów, fermentujących ananasów, do tego ziarna kakaowca i barbecue oraz nuta sodowa, mineralna. W ustach słone fermentujące banany, śliwki, renklody, mirabelki i ciężki melasowy rum. Finisz słodko-słony, nuta herbaciana, słony karmel, suszone morele, daktyle, syrop melasowy.
27,5/27,5/27,5/8=90,5
Chairman’s Reserve The Forgotten Cask (40%)
St. Lucia. Rum w wieku 7-8 lat, rum z melasy, z kolumny i alembików, z beczek po bourbonie, cztery lata dodatkowo był mariażowany w beczkach, które ocalały z pożaru magazynu 2 maja 2007 i w nich wcześniej też leżakowały rumy, co łącznie daje wiek ok. 12 lat. Aromat to masa orzechowej czekolady, deserowe i apetyczne. Są też suszone wiśnie i rodzynki. Jest trochę tytoniu i sadzy. W smaku dochodzi ciekawa cierpkość i gorycz – liście wiśni, głóg, tytoń, dużo mineralności, słoność, suszone morele, śliwki, kokos. Finisz słodki – wanilia, czekolada, orzechy laskowe, sporo kokosa, rodzynki.
26/26/25/7,5=84,5
J. Gow Revenge (43%)
Szkocja. Rum melasowy, fermentacja długa z dodatkiem dundru. Destylacja w alembiku, trzy lata leżakowania w beczkach po bourbonie i w dziewiczym dębie. Zapach słodu i melasy, cynamonu. W smaku toffi, śliwki w czekoladzie. W finiszu gorzka czekolada z rodzynkami, ze śliwką. Finisz delikatny, słodki, z nutą śliwki.
22/23/22,5/6,5=74
Na 24 prezentowane w kalendarzu rumy 11 spróbowałem po raz pierwszy. Podsumowując zawartość, średnia ocen dla edycji kalendarza 2024 to 78,8. Szału nie ma. Edycja z 2023 roku była na najwyższym poziomie w historii tej serii. Średnia przyznana rok temu nota to 82,8 punktu. W 2022 roku średnia przyznana nota wyniosła 81,5, w 2021 79,5, w 2020 roku 77,5, w 2019 roku 80,5 punktu, w 2018 roku 62 punkty, a w 2017 roku tylko 58 punktów.
Kalendarze za lata 2022 i 2023 cały czas są w sprzedaży, podobnie jak nowa edycja 2024.
Nota | 0,5 | 1 | 1,5 | 2 | 2,5 | 3 | 3,5 | 4 | 4,5 |
2024 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 5 | 8 | 7 |
2023 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 8 | 11 |
2022 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 1 | 10 | 8 |
2021 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 5 | 3 | 9 | 6 |
2020 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 5 | 4 | 8 | 5 |
2019 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 3 | 8 | 9 |
2018 | 0 | 0 | 0 | 1 | 11 | 4 | 3 | 4 | 1 |
2017 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 5 | 2 | 3 | 1 |