O Autorze

Łukasz Gołębiewski, dziennikarz, krytyk literacki, przez ponad dziesięć lat związany z „Rzeczpospolitą”. Redaktor i wydawca m.in. „Magazynu Literackiego Książki” i „Biblioteki Analiz”, twórca monografii „Rynek książki w Polsce”, która do 2014 roku miała osiemnaście wydań oraz tłumaczenia na niemiecki i angielski, ukazuje się w pięciu tomach.
„Od zawsze” związany ze sceną punk, uczestnik punk-rockowych zlotów i festiwali w wielu krajach, przed laty grał na perkusji w garażowych zespołach, o których nikt już nie pamięta (np. Grzyby Goebbelsa), w punkowym środowisku znany pod ksywką „Disorder”.
„Xenna” to debiut powieściowy autora, wcześniej publikował w prasie literackiej i w zbiorach opowiadań, wydawanych zazwyczaj pod różnymi pseudonimami (bibliografia).
We wrześniu 2007 roku ukazała się książka pt. „Meksyk – kraj kontrastów” (Wydawnictwo Sonia Draga). To relacja z wypraw do Meksyku, kraju który autor w ostatnich latach kilkakrotnie odwiedzał, przejeżdżając wynajętym samochodem kilkanaście tysięcy kilometrów. Tekst wzbogacają znakomite zdjęcia Soni Dragi. W styczniu 2008 roku ukazała się nowa powieść autora pt. „Melanże z Żyletką”, a rok później kończąca „Brudną Trylogię” powieść „Disorder i Ja”. W 2010 roku wyszła powieść pt. „Złam prawo”, w 2011 „Bomba w windzie”, następnie powieść historyczna „Krzyk Kwezala” (2012) oraz osadzona we współczesnej meksykańskiej scenerii powieść „Bandyci Rodriguez” (2013).
Łukasz Gołębiewski jest też autorem książek eseistycznych na temat przyszłości kultury, m.in. „Śmierć książki – No Future Book” (2008) i „E-książka|book. Szerokopasmowa kultura” (2009), „Gdzie jest czytelnik?” (2012).
Za działalność publicystyczną wielokrotnie nagradzany, uhonorowany przez ministra kultury odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jego publikacje tłumaczone były na języki: angielski, niemiecki, ukraiński, chorwacki i armeński. Prezes firmy Biblioteka Analiz Sp. z o.o., członek Stowarzyszenia Księgarzy Polskich i Polskiej Izby Książki, gdzie przez dwie kadencje był w składzie Sądu Koleżeńskiego, w latach 2010-2012 sekretarzem Komisji Rewizyjnej, a w latach 2012-2016 roku członek Rady PIK.

O autorze można też czytać m.in. na stronach: Wikipedia i Pisarze Polska.pl.

FAQ – od Autora
Najczęściej zadawane przez was pytania dotyczą polecanych książek oraz muzyki jakiej słucham. Odpowiedź na pierwsze pytanie znajdziecie tutaj, a tu macie link do listy moich ulubionych płyt.

Zainteresowania: koty, alkohole świata, punk, podróże, prekolumbijski Meksyk, rynek książki.

Pod tym linkiem znajduje się mapa dotychczasowych spotkań autorskich, a tutaj zdjęcia ze spotkań.

Od jakiegoś czasu prowadzę też na tej stronie leksykon alkoholi, co pozwala mi dzielić się z wami moją pasją do odkrywania nie tylko nowych miejsc i nowych ludzi, ale także nowych smaków. Moje ulubione alkohole zebrałem w procentową topkę i możecie się z nią zapoznać klikając ten link. Odwiedzam też gorzelnie by poszerzyć wiedzę o destylacji, jej historii i technologii – tutaj jest mapka odwiedzonych destylarni, a tutaj interesujące publikacje na temat gorzelnictwa i destylatów oraz moja kolekcja książek o alkoholach. Tu zebrałem moją topkę najlepszych polskich knajp serwujących mocne alkohole. A oto link do mojej kolekcji pocztówek o destylatach.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.