W grudniu spróbowałem 104 nowych alkoholi, głownie w barach plus dodatkowo podczas Greckiej Panoramy, dzięki czemu jest ouzo miesiąca. Przyznałem cztery najwyższe noty
oraz bardzo dużo, bo aż 21, not bliskich ideału .
Alkoholem miesiąca zostaje znakomita brandy z Gruzji, Sarajishvili Trilogy (40%), leżakowała przez co najmniej 65 lat (są tu też destylaty z XIX wieku) w beczkach z kaukaskiego i francuskiego dębu. Zestawiona z odmian winogron wybranych z trzech różnych mikro stref Gruzji, charakteryzujących się szczególnymi warunkami klimatycznymi, są to winogrona: tsitska z Imereti, chinuri z Kartli i rkatsiteli z Kachetii. W aromacie: rodzynki, wiśnie, dojrzałe morele, brzoskwinie, a nawet granat i wyraźnie ananas. Do tego tytoń, skóra, nawet lekko popiół i orzechy włoskie. Posypane gorzkim kakao. Smak niezwykle łagodny, w ogóle nie czuć mocy alkoholu, jest za to taniczność – dużo tytoniu, czarna herbata, skóra, gorzka czekolada, dojrzałe śliwki, daktyle, figi, orzechy laskowe. Długi finisz, jest w nim smak starego likierowego wina, miodowość jak w pedro ximenez, a do tego fantastyczna ziemistość, stare drewno i czarne oliwki. Cudowny alkohol na niezwykłe chwile. Rozlano tylko tysiąc butelek.
Wódka grudnia, to rosyjska Taiga Shtof (40%), produkowana z ozimej pszenicy i żyta, które zbierane są na Syberii, często już pod śniegiem. Użyta do jej zestawiania woda pochodzi z podziemnych źródeł, które są głęboko pod lodem. Nie docierają tam żadne zanieczyszczenia i woda nie jest filtrowana ani demineralizowana. Sama wódka filtrowana jest przez węgiel drzewny, trzykrotnie destylowana. Sprzedawana tylko w litrowych butelkach, na które ręcznie naciągana jest skóra. Aromat jest słodki (cukier puder) i lekko ziemisty, ale znajdziemy też surowe drewno jabłoni. Smak bardzo delikatny, kremowy, sok z brzozy, ale po chwili pojawia się nuta pieprzna, nawet kardamon. Finisz to krem chrzanowy i pieprz.
Wódka smakowa grudnia, to Beluga Hunting Herbal (40%), w nosie – żywica, zielona szyszka, sosna, jagody i mech. W smaku i gorzko, i słodko, karmel, karczoch, wiśnie, herbata, anyż, lukrecja, może też cynamon, ziele angielskie. W finiszu miód i znów nuta leśna, paprocie i dużo anyżu.
Zapowiadane już ouzo grudnia – rodzinna destylarnia A. Karoni (40%) z Nafplios. Aromat, jak to ouzo, mocno anyżowy, ale w smaku czuć też lukrecję oraz żywicę, jakby dodano do alkoholu mastyksu.
W kategorii gin/jałowcówka miesiąca wygrywa produkt krajowy, z Bielska-Białej – Chrobry Królewski Skarbiec Jałowcówka (38%). Intensywny aromat jałowca, szyszek, igliwia, ogólnie – leśny. Zapach orzeźwiający i bardzo przyjemny, naturalny. Podejrzewam, że macerowano jagody jałowca z niewielkim dodatkiem gałązek i igliwia. Styl dawnych polskich wódek myśliwskich i szkoda, że już nikt takich nie robi. Do tego aromat cytryn. W smaku cytrusy, kandyzowana skórka cytryny, trawa cytrynowa, oczywiście także jałowiec.
Rum miesiąca to Ron Esclavo XO (42%) z Dominikany. Leżakował 23 lata w systemie solera. Destylowany w kolumnie z melasy. Kolor ciemno orzechowy. Aromat typowy dla rumów z Dominikany, słodki, z nutami ziół i przypraw korzennych, likierowego wina, drewna, tytoniu, słodkiej herbaty i banana. Do tego miód i kandyzowane owoce. W smaku nieco cierpki – wiśnie, dużo wiśni. Gorzka czekolada, gorzka herbata, kakao. W finiszu – skóra, kandyzowany imbir, rodzynki. I trochę rozgrzewającego pieprzu.
Grappa grudnia to Zanin Cavallina Bianca 25 Anni (41,5%), bardzo limitowana edycja, sprzedawana w dębowych, wyściełanych suknem skrzynkach, wypuszczono zaledwie 125 butelek. W nosie: słonecznik, orzech włoski, wiśnia, jabłka, rumianek, kakao. Cudowna słodycz, która przekłada się na smak – głęboki, jest tu gorzka czekolada, orzech włoski i laskowy, wiśnia, nugat. Finisz cierpki, bakaliowy – rodzynki, kawa, daktyle, do tego tabaka. Bardzo długi i niezwykle przyjemny.
Whisky blended to Chivas Regal Mizunara (40%), aromat bardzo wiśniowy, winogrona i rodzynki. W smaku bardzo zbożowe, ziarniste, czarna czekolada z chilli. Finisz bardzo rozgrzewający, dużo chilli, tabaki, skóry.
W kategorii single malt wygrała irlandzka Teeling Revival 15YO Muscat (46%), finiszowana przez rok w beczkach po winie Muscat Port. W nosie: słód, ziarno i słodycz likierowego wina, mleczna czekolada, cynamon, delikatnie zioła (rozmaryn). W smaku nadal słód, wypieczona skórka chleba, maliny, dojrzałe jabłka, gruszki – tej owocowości brakowało w aromacie, pojawia się sól, słone paluszki, nutka dymna, ale taka z piekarni. Do tego wędzona śliwka i pieczone jabłko. W finiszu placki drożdżowe, szarlotka z cynamonem, końcówka rozgrzewa.
Whisky single grain grudnia pochodzi od niezależnego bottlera, to Invergordon 42YO (47,7%) z kolekcji That Boutique-Y Whisky Company. Aromat dość ostry – ocet jabłkowy i drewno, bardziej rumowy niż typowy dla whisky. Głębiej w tym aromacie jest koper, nuty kwiatowe, a nawet sałata z vinagre. I jeszcze słodycz miodowego wina. Po napowietrzeniu octowa ostrość niemal znika. Jest tu jeszcze zapach hebanu i pieczonych jabłek, kruszonki. Bardzo bogata paleta. W ustach bardzo zdominowana przez drewno, propolis, nawet jest gorzka nuta karczocha. I dla kontrastu – mleczna czekolada. Smak nie dorównuje ciekawym aromatom, jest głęboki, ale zbyt zdominowany przez drewno. W finiszu są rodzynki, winogrona, pojawia się słodycz likierowego wina, nuty kandyzowanych skórek grejpfruta.
Likier miesiąca to doskonały składnik deserów – Dębowa Likier Czekoladowy Gęsty (18,5%), gęsta, dobrej jakości czekolada, nie za słodka. Słoik, z którego chce się łyżeczką brać i brać. Wielka pyszność.
Odkrycie miesiąca to grecki likier Vassilakis Koumkouat (25%), typowy dla wyspy Korfu. Kumkwat jest najpierw fermentowany, potem destylowany, a na koniec destylat miesza się z sokiem z owocu. Aromat jest słodki, z wyraźną nutą mandarynek. W ustach dochodzi smak czarnych oliwek, żywicy, a w finiszu – skórek gorzkiej pomarańczy. Praktycznie poza Korfu niedostępny.
I na koniec lektura miesiąca, kolejna edycja „Whisky Bible” Jima Murraya (Dram Good Books). W tym wydaniu jest coś około 4600 whisky, w tym 1900 szkockich single malts, 350 szkockich blendów, 750 whiskey amerykańskich itd. 1201 whisky Murray ocenił po raz pierwszy.
Alkohol grudnia 2017: Sarajishvili Trilogy (Gruzja)
Wódka grudnia 2017: Taiga Shtof (Rosja)
Wódka smakowa grudnia 2017: Beluga Hunting Herbal (Rosja)
Ouzo grudnia 2017: A.Karoni Ouzo (Grecja)
Gin grudnia 2017: Chrobry Królewski Skarbiec Jałowcówka (Polska)
Rum grudnia 2015: Ron Esclavo XO (Dominikana)
Grappa grudnia 2017: Zanin Cavallina Bianca 25 Anni (Włochy)
Whisky blended grudnia 2017: Chivas Regal Mizunara (Szkocja)
Whisky single malt grudnia 2017: Teeling Revival 15YO Muscat (Irlandia)
Whisky single grain grudnia 2017: Invergordon 42YO That Boutique-Y Whisky Company (Szkocja)
Likier grudnia 2017: Dębowa Likier Czekoladowy Gęsty (Polska)
Odkrycie grudnia: Vassilakis Koumkouat (Grecja)
Lektura grudnia 2017: Jim Murray „Whisky Bible” (Dram Good Books)