Alkohole stycznia 2021

Mimo lockdownu w styczniu spróbowałem 99 nowych mocnych alkoholi. Uczymy się funkcjonować przy zamkniętych barach, na odległość, w reżimie sanitarnym, przed monitorem komputera. Kwitnie wymiana towarzyska, dzielimy się butelkami, buteleczki z samplami krążą po całym świecie. Zdarza mi się uczestniczyć w degustacjach online, w których jest po 150 osób z kilkudziesięciu miast, z kilkunastu krajów. Szkoci znaleźli już sposób na obejście brexitowych barier, sprzedają teraz nie buteleczki z alkoholem, a usługę edukacyjną, w której whisky stanowi materiał dydaktyczny. Mniej niż połowa moich próbek w styczniu (46) znalazła się w medalowym przedziale ocen 80-100.

Przypominam zasady punktacji. Maksymalna liczba punktów do uzyskania to 100, minimalna to 0. Punktowane są: aromat (do zdobycia 30 punktów), smak (30), finisz (30) i całościowe wrażenie (10), na które składają się takie elementy jak harmonia czy nowatorstwo, to znaczy, że nawet kontrastowo poustawiane smaki i aromaty mogą dostać wysoką ocenę, jeżeli będą interesujące i innowacyjne.
Oceny rozłożyły się jak w tabeli

miesiąc

0-10

10-20

20-30

30-40

40-50

50-60

60-70

70-80

80-90

90-100

I

2

0

0

2

8

10

17

14

30

16

Alkoholem stycznia jest unikatowa Metaxa AEN No 2 Despina 2018 (43,5%) z notą 98,5/100. Destylaty pochodzą z pierwszej destylarni w Pireus, czyli sprzed 1968 roku. Tylko 130 karafek. Ponad 80 lat mają najstarsze destylaty. W aromacie dużo włoskich orzechów, migdałów, tytoń, kakao, lukrecja, zioła, suszone kwiaty, dużo muscatowego wina, róże, dojrzałe jabłka, morele, skóra. Smak cierpki, skóra, suszone śliwki, rodzynki, suszone morele, figi, ale też imbir, nawet ziele angielskie. Rozgrzewa, w finiszu dużo skóry, dużo taniczności z beczki, gęste, oleiste, dużo miodu, dużo muscatowego wina, korzenie, zioła śródziemnomorskie, lukrecja, anyż, kardamon, suszone owoce. Bardzo, bardzo długi finisz, pozostaje przyjemna słodka nuta miodu maliniaka. Alkohol, do którego podchodzi się z nabożeństwem.
Wódka czysta stycznia to Retman Crystal Vodka (40%) z notą 91. Aromat delikatny, przyjemny, prażonego ziarna, mineralnoć, trawiastość. W smaku nuta moreli, truskawki, słodu, orzecha laskowego. Finisz z nutą goryczki, orzechów, kakao.
Wódką smakową stycznia jest Wolf & Oak Wódka Gruszkowa (40%) z notą 89,5. Gruszki pochodzą z ekologicznego sadu Huberta Filipiaka, spirytus żytni z certyfikatem BIO. Przyjemny, delikatny, czysty gruszkowy aromat, nutka chmielu. W smaku gruszki razem z pestkami, bardziej wytrawne niż słodkie, rześkie. Długi, smaczny, bardzo gruszkowy finisz z nutką pestkowej goryczki czy nawet liści owocu, delikatnie migdały, ziemistość.
Okowitą stycznia jest Browar Wisła American India Pale (40%) z notą 93. Cudowny aromat chmielu i miodu. Słodycz miodowa i lekka gorycz, dużo chmielu. Lekki finisz, idący w kierunku pumpernikla, ciemnego litewskiego chleba.
Ginem miesiąca jest Ben Lomond (43%) z notą 84,5. W aromacie: delikatny jałowiec, nuty leśne, jagoda i nieco słodkiej karotki. W smaku cytryna i jałowiec. Smak leśny, nieco żywiczny, bardzo jałowcowy, pomarańcze, cytryny, mandarynki.
Rum stycznia to Malecon Rare Proof 13 Annos 2006 (50,5%) z notą 87,5. Słodki aromat, daktyle, coli, orzechy, wanilia, śliwki, wiśnie, pomarańcze, mandarynki. Smak przyjemnie cierpki, tytoń, poza tym rodzynki, figi. Finisz cierpki, tytoniowy, nuta słodkiej herbaty, rodzynek, suszonych wiśni, gorzkiej czekolady.
Bourbon stycznia to Blanton’s Special Release 2020 (58,5) z nota 94,5. Słodki, delikatny aromat, sporo nut nugatu, czekolady z orzechami, lukrecji, poza tym ostra nuta leśna, żywiczna, a także zioła prowansalskie, rozmaryn, mięta, szałwia. Jest też bardzo słodki zapach amerykańskiego dębu, nawet nie tyle waniliowy, co kwiatowo-miodowy, jest słodycz daktyli, fig, syropu klonowego. Aromatycznie to być może w ogóle najciekawszy Blanton’s, ma zapach naprawdę starego, co najmniej osiemnastoletniego bourbona, co zapewne udało się uzyskać dzięki leżakowaniu na wyższych, cieplejszych poziomach magazynu w Buffalo Trace Distillery. W smaku ostry, z pazurem typowym dla Blanton’sa – masa kukurydzy, ziół, lekko goryczka głogu czy jarzębiny, lekko anyż, lekko marcepan. Dużo mniej wytrawny niż poprzednie edycje butelkowane dla M&P, za to bardziej ziołowy, głęboki. Finisz jest jak miód z szyszkami sosnowymi, nuty leśne, jałowcowe, ale też bardzo wyraźna kukurydza, wręcz popcorn. Czuć mocniej wypaloną beczkę – orzechy włoskie, migdały, pestki owoców, wspomniany wcześniej głóg czy nawet tatarak.
Whisky single malt stycznia to Paul John Mithuna (58%) z notą 92,5. Uznana za trzecią najlepszą whisky świata oraz najlepszą whisky kontynentu azjatyckiego w „Whisky Bible 2021”. Maturacja w dziewiczych beczkach z amerykańskiego dębu i finiszowanie w beczkach po bourbonie. Aromat: orzechów, miodu, lakieru, ziół, rodzynek. W smaku łączy nuty słodkie i wytrawne, miód i figi, tytoń i skóra, jest też trochę soli, lukrecji. W finiszu tytoń, popiół, sól, a do tego syrop wiśniowy, sporo goryczy jak w jarzębinie.
Whisky single grain stycznia to Loch Lomond Single Grain Peated (46%) z notą 80. Nuty medyczne, ziemiste, trawiaste, solankowe. Nie przypomina whisky z Islay. Poza tym waniliowa słodycz. W smaku torfowa gorycz, ale też miodowa słodycz, dużo jodyny, żywica. W finiszu zaskakuje owocowością, jabłka pieczone, czy nawet jabłka w popiele, lekko sól, lekko wędzenie, wciąż bardzo dużo nut medycznych.
Likierem miesiąca jest Nalewka Tatrzańska Czarna Porzeczka (25%) z notą 90. Cudowny czysty zapach czarnej porzeczki, jak czysty sok. Smak bardzo cierpki, lekko nuta orzechowa, lekko placka z wiśniami, liście wiśni, są też grzyby, kurki. W finiszu zaskakuje nuta wędzona – wędzone wiśnie, śliwki.
Odkrycie stycznia to marka Nalewka Tatrzańska (FHU U Bafii) – regionalne nalewki góralskie, m.in. na tataraku czy imbirze, ale też znakomite śliwowice.
Lekturą miesiąca jest książka Freda Minnicka „Bourbon: The Rise, Fall & Rebirth of an American Whiskey” (Voyager Press). Rzetelna monografia amerykańskiej whiskey, bardzo dużo ciekawostek, cytatów, przypomnianych dawnych marek.

Alkohol stycznia 2021: Metaxa AEN No 2 Despina 2018 (Grecja)

Wódka czysta stycznia 2021: Retman Crystal Vodka (Polska)


Wódka smakowa stycznia 2021: Wolf & Oak Wódka Gruszkowa (Polska)

Okowita stycznia 2021: Browar Wisła American India Pale (Polska)

Gin stycznia 2021: Ben Lomond (Szkocja)

Rum stycznia 2021: Malecon Rare Proof 13 Annos 2006 (Panama)

Bourbon stycznia 2021: Blanton’s Special Release 2020 (USA)

Whisky single malt stycznia 2021: Paul John Mithuna (Indie)

Whisky single grain stycznia 2020: Loch Lomond Single Grain Peated (Szkocja)

Likier stycznia 2021: Nalewka Tatrzańska Czarna Porzeczka (Polska)

Odkrycie stycznia 2021: Nalewka Tatrzańska (Polska)

Lektura stycznia 2021: Fred Minnick „Bourbon: The Rise, Fall & Rebirth of an American Whiskey” (Voyager Press)

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.