16 maja w Pałacu Kultury i Nauki Stowarzyszenie Polska Wódka zorganizowało kolejne warszawskie spotkanie w ramach Polish Vodka Tour, promujące kulturę konsumpcji najbardziej znanego narodowego trunku. „Trzy niezwykłe wynalazki XX wieku to muzyka bluesowa, sztuka kubizmu oraz polska wódka” – obwieścił światu Pablo Picasso i to hasło towarzyszyło degustacji wódek: Luksusowa, Ostoya i Wyborowa. Podanych w towarzystwie przekąsek, które przygotował Pascal Brodnicki.


– Nie można wyobrazić sobie stołu polskiego bez polskich trunków – powiedział Andrzej Szumowski, prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, który otworzył spotkanie.
We Francji 78 alkoholi ma oznaczenie AOC, w Polsce – trzy trunki, w tym polska wódka, która spełnia wymagania definicji, wyprodukowana jest z jednego z pięciu zbóż lub ziemniaków, wyłącznie z dodatkiem wody. Zboża to: żyto, pszenica, pszenżyto, jęczmień lub owies.
– Oznaczenie geograficzne jest bardzo ważne, to szacunek dla tradycji, dla regionu, wspiera lokalnych producentów i gospodarkę kraju, a jednocześnie daje konsumentom pewność, że zostało to wytworzone zgodnie z wieloletnią tradycją, z lokalnego surowca, bez żadnych uproszczeń. Konsument ma gwarancję jakości – mówił Pascal Brodnicki o doświadczeniach francuskiej AOC – Appellation d’origine contrôlée.
Wódka Luksusowa z ziemniaków została podana w towarzystwie rillettes wieprzowego na grzance. Pszeniczna Ostoya ekstrawagancko z pumperniklem, serkiem kremowym, gruszką w occie i suszonym daktylem. I klasyczna żytnia Wyborowa z białą kiełbasą, ogórkiem małosolnym, rzodkiewką i cebulą.
Tego dnia swoje urodziny obchodził globalny ambasador polskiej wódki, Maciej Starosolski: – Poza jedzeniem polska wódka uwielbia towarzystwo, dlatego najbardziej lubię pić ją z przyjaciółmi. Solenizantowi odśpiewano gromkie sto lat.
Za rok podobne spotkanie odbędzie się w Muzeum Polskiej Wódki w dawnym Koneserze na Ząbkowskiej.

Poza Warszawą spotkania z cyklu Polish Vodka Tour organizowane są w poszczególnych miastach:
15.05.2017 – Lublin – Lubelskie Centrum Konferencyjne
17.05.2017 – Katowice – Szyb Wilson
30.05.2017 – Bydgoszcz – Opera Nova.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail