Borsa Vini Italiani 2020

Czwarta edycja organizowanych w Warszawie przez Włoską Agencję Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich (ICE – Agenzia per la promozione all’estero e l’internazionalizzazione delle imprese italiane) targów winiarskich Borsa Vini Italiani 2020 odbyła się 6 lutego w hotelu Westin w Warszawie. Degustację win producentów zaproszonych przez ICE a poszukujących w Polsce importerów, poprzedziło seminarium specjalistyczne, połączone z degustacją – przeglądem pięciu win z południa Włoch, typowych przedstawicieli swoich stron, które otworzył ambasador Włoch, JE Aldo Amati, dziękując polskiej branży winiarskiej za popularyzowanie włoskiego wina w Polsce. Z ziemi włoskiej do Polski płynie bowiem obecnie największy import wina.

Pan ambasador wyraził nadzieję, że odbywająca się w przededniu imprezy wizyta prezydenta Francji Emanuela Macrona nie zmieni trendów i polskich preferencji winnych. Po tym wstępie pałeczkę przejął dyrektor Agencji w Warszawie, Antonio Mafadodda, który wyjaśnił m.in., że targi te dedykowane są regionom z niższym stopniem rozwoju gospodarczego, a mają na celu właśnie ich zaktywizowanie poprzez stwarzanie możliwości kontaktów handlowych winiarzom z południa Włoch (tzw. Mezzogiorno) z potencjalnymi kontrahentami. Stąd też w większości obecni na imprezie wystawcy poszukują w Polsce importera. W swoim przemówieniu dyrektor podkreślił, iż Włochy są jedynym obok Portugalii krajem, w którym wino produkuje się w każdym regionie administracyjnym (20). Wskazał przy tym, że w samych Włoszech występuje ponad 2000 endemicznych szczepów winorośli, a na szerszą skalę uprawia się przeszło 350 odmian vitis vinifera. Prezentację wspomnianych pięciu win poprowadził Maciej Nowicki z Winicjatywy, opowiadając przy tym o właściwościach danego regionu.
Po seminarium rozpoczęto wielką degustację, w której 33 producentów zaprezentowało ponad 150 etykiet. Piszę ponad, gdyż 155 przewidziano do degustacji w katalogu, a niektórzy producenci częstowali winami „spod lady”. W stosunku do zeszłorocznej edycji zwiększono nieznacznie liczbę wystawców (z 30 do 33), ale znacznie liczbę regionów. W ubiegłym roku targi upłynęły pod znakiem win z Sycylii i Apulii (tylko 4 z 30 producentów było spoza duetu, dwóch z Bazylikaty i dwóch z Kampanii), natomiast Borsa Vini Italiani 2020 poszerzyło krąg wystawców o przedstawicieli: Sardynii, Abruzji i małej Molise. Udział win z Sycylii i Apulii spadł drastycznie, jedną trzecią (11) producentów stanowili winiarze abruzyjscy (najliczniejsi), dalej: Sardynia (6), Apulia (6), Sycylia (5), Kampania (2), Molise (2) oraz Bazylikata (1).
Zaprezentowane wina były w przeważającej mierze klasy IGT oraz DOC, aczkolwiek dwóch producentów zaprezentowało wina Vermentino di Gallura DOP DOCG (skądinąd jedyne wino klasy DOCG z Sardynii) oraz dwóch producentów wina Montepulciano d’Abbruzzo Colline Teramane DOCG (również jedyne wino klasy DOCG z Apulii).
Jak można było się spodziewać, pośród czerwonych win z Sardynii królowało Cannonau, a z Abruzji – Montepulciano d’Abruzzo. Sycylia kusiła Nero d’Avola, Nerello Mascalese i Nocera, Apulia w dużej części Primitivo, chociaż również zdarzały się wina z Bombino Nero, Nero di Troia oraz Negroamaro czy Malvasia Nera (ta ostatnia w kupażu z Minutolo), a Kampania z Bazylikatą Aglianico (choć ten szczep również zagościł w jednym z win z Molise). Ciekawostką były mało jeszcze znane w Polsce wina z Molise (szczep Tintilla).
Białe wina pochodziły z odmian typowych dla swoich regionów: Vermentino z Sardynii, Falanghina (Kampania, Apulia, Molise), Pecorino (nie mylić z serem o tej samej nazwie) i Trebbiano z Abruzji. Pod względem różnorodności białych szczepów, Sycylia biła pozostałych konkurentów o dwie długości, prezentując wina ze szczepów: Grillo, Zibibbo, Cataratto, Carircante, Inzolia.
Następna degustacja już za rok i mam nadzieję, że zaproszeni nań producenci zechcą popularyzować wina z mniej znanych w Polsce szczepów jak np. Frapatto z Sycylii, Susumaniello z Apulii, czy wspomniane wyżej Tintila z Molise, przywożąc je ze sobą na Borsa Vini Italiani 2021.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.