Firma Chivas Brothers ma swoją siedzibę w Paisley, niedaleko Glasgow i prowadzi 14 szkockich destylarni whisky single malt, wszystkie zlokalizowane w rejonie Speyside, oprócz Scapa na Orkadach – oraz zbożowej Strathclyde w Glasgow. Mają również destylarnie ginu w Londynie i Plymouth oraz zakłady zestawiania, butelkowania i magazynowania w kilku miejscach w całej Szkocji. Łącznie firma zatrudnia 1600 osób w 34 lokalizacjach. Chivas jest najbardziej znany z mieszanych szkockich whisky Chivas Regal i Ballantine’s, przy czym ta ostatnia jest drugą najlepiej sprzedającą się szkocką whisky na świecie po Johnnie Walkerze, podczas gdy Chivas Regal zajmuje trzecie miejsce. Jeśli chodzi o single malty, największymi markami firmy są The Glenlivet i Aberlour.
James i John Chivas
James urodził się w 1810 roku, a John w 1814 roku, jako jedno z czternaściorga dzieci Roberta i Christiana Chivasów, żyjących na odległej farmie Strathythan w parafii Ellon w Aberdeenshire. W 1836 roku, w wieku 26 i 22 lat, James i John postanowili porzucić swój biedny, wiejski styl życia w poszukiwaniu lepszych możliwości w Aberdeen, oddalonym o 30 kilometrów. Byli tak biedni, że drogę do Aberdeen musieli pokonać pieszo, wędrując przez trzy dni. James dołączył do Williama Edwardsa, który w 1828 roku kupił od członków rodziny niejakiego Johna Forresta dobrze zaopatrzony sklep z ofertą towarów luksusowych, win i alkoholi. Forrest otworzył swój sklep w 1801 roku, ale zmarł w 1828. James został wspólnikiem w 1838 roku. Natomiast John najpierw rozpoczął pracę w hurtowni obuwia i odzieży, DL Shirres and Co. Edwards zmarł w 1841 roku, w jego miejsce udziałowcem został Charles Stewart. W 1843 roku Stewart i Chivas otrzymali królewski przywilej (Royal Warrant) dostarczania whisky na dwór królowej Wiktorii. Firma stała się znana i ceniona. W 1854 roku Stwart i Chivas wypuścili pierwszą markę blendu kierowanego do masowej sprzedaży, Royal Glen Dee. Stewart odszedł z biznesu w 1857 roku, ustępując miejsca Johnowi Chivas, a firma przyjęła nazwę Chivas Brothers. W 1863 roku wypuścili dziesięcioletnią blended whisky Royal Strathythan.
Alexander i następcy
W latach 80. XIX wieku firmę przejął syn Jamesa, Alexander Chivas. Historia rodziny Chivas w dziejach szkockiej whisky tu się urywa, nie było dalszych męskich spadkobierców i kiedy Alexander zmarł w 1893 roku kierowanie firmą przejął master blender Alexander Smith, wspierany przez Charlesa Stewarta Howarda. Odkupili oni od wdowy Chivas aktywa, z zastrzeżeniem, że nazwa firmy pozostanie na zawsze Chivas Brothers. W 1900 roku Howard postanowił stworzyć nową mieszankę, ku pamięci braci założycieli. Używając najlepszych whisky słodowych i zbożowych dostępnych na rynku i we własnym zakresie, Howard zmieszał recepturę zdominowaną przez słód, wprowadzając do nazwiska Chivas określenie Regal, stworzył 25-letnią whisky. Oficjalnie Chivas Regal zadebiutowała w 1909 roku, jako najstarsza szkocka blended whisky swojej epoki. Odniosła szybko sukces w USA, jako pierwsza luksusowa whisky na świecie. Widząc ten sukces, kanadyjski gigant napojów Seagram kupił Chivas Brothers w 1949 roku, dokładając rok później destylarnię Strathisla w Keith. W 1957 roku obok Strathisla zbudowano „siostrzaną” destylarnię o nazwie Glen Keith. Wzrost sprzedaży whisky w latach 70. skłonił firmę Chivas do budowy destylarni Allt-a-Bhainne i Braes of Glenlivet (obecnie Braeval), aby zapewnić dodatkowe zdolności produkcyjne single malts. W 1975 roku Seagram kupił firmę Campbell, do której należały destylarnie: Aberlour, Glenallachie i Edradour, a w 1978 roku firma przejęła również The Glenlivet Distillers, wprowadzając do Chivas destylarnie The Glenlivet, Glen Grant, Longmorn i Benriach. W 2001 roku Pernod Ricard i Diageo kupili Seagram Spirts & Wine, a Pernod przejął kontrolę nad szkocką whisky Chivas Brothers. Cztery lata później destylarnie szkockiej whisky i marki Allied Domecq zostały dodane do portfolio Chivas, z Ballantine’s jako wiodącym blendem.