Czternasta porcja dymu

26 października Dom Whisky zorganizował polską premierę serii Octomore 14. Degustację najbardziej dymnych whisky z destylarni Bruichladdich poprowadził Mateusz Zabiegaj, brand ambasador. Octomore 14 to cztery whisky, ale do spróbowania były trzy, wersja Octomore 14.4 dostępna będzie w później, jako tzw. Distillery Exclusive, to whisky, która leżakowała w kolumbijskim dębie – pierwsza taka w historii destylarni. Ceny trzech pierwszych zamykają się w przedziale 670-840 zł za butelkę.

Octomore 14.1 (59,6%)

Whisky wydestylowano z jęczmienia odmiany concerto. Poziom natorfienia to 128,9 ppm. Dojrzewała 5 lat w beczkach first-fill po amerykańskiej whiskey. Zapach jest bardzo ziemisty, dymny, przywodzi na myśl mezcal, są czarne porzeczki, czerwony agrest. Smak ostry, smolisty, bardzo dymny, wędzony, nuty imbiru. Mocno wyczuwalny alkohol. W finiszu pojawia się słodycz – miód, wanilia, dużo cierpkości kwaśnych jabłek, nut medycznych, smoła, dym, przyprawy piernikowe, sporo goździków, ziela angielskiego.

4.5/5

27,5/27/27/7,5=89

Octomore 14.2 (57,7%)

Tak jak 14.1 jest to jęczmień concerto natorfiony do 128,9 ppm. Whisky dojrzewała łącznie 5 lat w beczkach first-fill hogshead po sherry oloroso, beczkach first-fill po winach amarone i second-fill po amarone. Zapach przyjemny i głęboki, dużo wędzonych śliwek, wędzone liście porzeczki, wiśni, lukrecja, sadza. W smaku nuty umami – soja, borowiki, ściółka leśna, tofu. dziwne i niezbyt smaczne. Na szczęście te smakowe nuty szybko uciekają, a finisz jest długi – słoność, lukrecja, anyż, gałka muszkatołowa, ziele angielskie, goździki, wędzone śliwki, spalenizna, pieprz.

4.5/5

28/25/27/7,5=87,5

Octomore 14.3 (61,4%)

Tu mamy whisky z jęczmienia concerto, ale z wybranej farmy Octomore na Islay. Słód natorfiony do poziomu aż 214,2 ppm. Whisky dojrzewała przez pięć lat w beczkach first-fill po amerykańskiej whiskey i second-fill po winie. Zapach ciężki – przypalony piernik, wędzone rodzynki i wiśnie w dymie wędzarni, nuta wanilii. W ustach słodycz i pikantność, przyprawy korzenne, imbir, gałka muszkatołowa, goździki, suszone śliwki, słoność, anyż, nawet koper. Finisz jest bardzo koprowy, jak herbatka dla dzieci na niestrawność, anyż, rumianek, do tego przypalony piernik, dużo ziela angielskiego, goździków.

4.5/5

27/27/27/7,5=88,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.