Dawna gorzelnia w Starej Wsi

W gminie Belsk Duży, powiecie grójeckim, w sennej wsi Stara Wieś, znajduje się zespół folwarczny z pierwszej połowy XIX wieku, wpisany 17 września 1998 roku do rejestru zabytków. Pozostałości folwarku to dziś dobrze zachowany budynek gorzelni z 1900 roku, magazynu spirytusu, spichlerz na zboże, poza tym także: stodoła, obora, magazyn, warsztaty i stróżówka. Można też odnaleźć starą wagę wyprodukowaną w Lublinie, pozostały dawne tablice informacyjne, m.in. z napisem „Gorzelnia”, a także stary slogan: „Oszczędzaj każdą krople paliwa, z kropli powstają tony”. Oszczędzanie nie na wiele się zdało, bo zakład zbankrutował, choć swego czasu zatrudniał kilkadziesiąt osób.


Nie znalazłem żadnych informacji na temat losów tego miejsca do 1945 roku, ani żadnej wzmianki o przedwojennym właścicielu obiektu. Po II wojnie światowej funkcjonował tu PGR i kontynuowano produkcję alkoholu, działała typowa gorzelnia rolnicza, przerabiająca na spirytus głównie jabłka i ziemniaki. Do PGR należał 200 hektarowy sad, głównie jabłoni. Została wybudowana chłodnia, część owoców eksportowano. Zamknięty w latach 90. kompleks, niszczał, a co mogło przydać się na złom zostało rozkradzione. Podobno znajduje się tu również pięknie wysklepiona piwnica, ale gdzie konkretnie, nie udało mi się ustalić.

Zdjęcia obrazują obecny stan obiektów

SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.