Podczas Wine Expo Poland odbyły się spotkania degustacyjne z producentem z Rygi, który zaprezentował szeroką ofertę ginów i swoje rumy. Distillers Republic rozpoczęła działalność w 2020 roku. Pierwszy rum o nazwie Firstborn ukazał się w lutym. W ofercie mają już osiem rodzajów rumu, pięć rodzajów ginu oraz różnorodne likiery na potrzeby baru. Miesięczna zdolność produkcyjna wynosi około 1700 butelek ginu i 1700 butelek rumu. Rum dojrzewamy w beczkach dębowych oraz z dodatkiem czipsów z francuskiego dębu, melasa jest z Paragwaju. Do produkcji ginu wykorzystujemy zarówno botaniki pochodzące z Łotwy, takie jak pąki sosny czy pigwa, jałowiec jest z Macedonii. Destylarnia ulokowana jest w otwartym w Rydze w 2019 roku pubie. Mają aparat ze stalowym zbiornikiem na 120 l i kolumną czteropółkową. Otrzymują destylat z mocą ok. 90%. Fermentacja melasy jest szybka – 5-6 godzin z drożdżami gorzelniczymi.
Degustacje prowadził odpowiedzialny za produkcję i receptury Gints Stradiņš.
Kontraband Craft Rum (38%)
Leżakowane z dodatkiem średnio wypieczonych chipsów z francuskiego dębu, z dodatkiem własnego karmelu. Zapach czekolady, kakao, kawy, pomarańczy czekoladzie, kokos. Smak bardzo słodki, bardzo dużo kakao, mlecznej czekolady, lody waniliowe i pistacjowe. Krótki i bardzo słodki, deserowy finisz – czekolada waniliowa.
21/21/20/5=67
Kontraband SS Craft Rum (55%)
Mocniejsza wersja Craft Rum. W zapachu kawa, orzechy laskowe, włoskie, gorzka czekolada. W smaku mleczna czekolada, czekolada z pomarańczą, z rodzynkami. Finisz bardzo słodki, choć jest też lekka nutka taniczna, skórzasta. Wanilia i słodka czekolada z rodzynkami i migdałami.
22,5/22/22/5,5=72
Twin Sisters Double Distilled Craft Rum (40%)
Leżakowany w beczkach. Zapach czekolady, orzechów, rodzynek, wanilii. W smaku mniej słodki – czekolada wytrawna, moka, orzechy, kokos, gorzki migdał. W finiszu wytrawna czekolada z rodzynkami.
22/22/22/5,5=71,5
Dry-As-A-Nun Classic Gin (40%)
Wśród wykorzystanych botaników są jałowiec z Macedonii, skórki pomarańczy, kolendra czy kardamon. W zapachu kolendra, cytrusy, irys, jałowiec, mocno dzięglowy. W ustach gorzkie cytryny, kolendra, mięta, irys, dzięgiel. W finiszu wyczuwalne: pieprz, mięta dzięgiel, cytrusy.
20/21/21/5,5=67,5
Dry-As-A-Nun Gin (40%)
Wersja z dodatkiem pędów sosny. Zapach bardziej leśny, mocniej jałowcowy. Smak żywiczny, dużo nut leśnych jałowcowych. Finisz średnio długi, przyjemnie leśny, rześki, dużo jałowca i igliwia.
21,5/21,5/21,5/5,5=70
Dry-As-A-Nun Rose Gin (40%)
Z dodatkiem granatów, róży, lukrecji. Zapach przypomina włoskie aperitivo – pomarańcze, mocny jałowiec, kolendra, igliwie. W smaku gorzki – grejpfrut, gorzka pomarańcza, a jednocześnie rześki, bardzo przyjemnie lekki. W finiszu gorzkie cytrusy, kwaskowe owoce dzikiej róży, tymianek. Złożony, bardzo smaczny, innowacyjny, świetnie ułożony, dobrze komponuje się w koktajlach.
27,5/28/28/9=92,5
Dry-As-A-Nun Blue Baller Gin (40%)
Z dodatkiem jagód leśnych i lawendy, skórek pomarańczy, lukrecji, korzenia irysa. Syrop z przemrożonych jagód. W zapachu masa świeżo zebranych jagód, a w tle przyjemnie dopełniająca lawenda, jakby różowy pieprz. W smaku jest słodycz jagód, jest nuta leśna, jest sporo jałowca. W finiszu jest goryczka, wytrawność – jagody jałowca, pędy sosny, cierpkie owoce, żywiczność.
28/28/28/9=93
Dry-As-A-Nun Quince Gin (40%)
Z dodatkiem lokalnych owoców pigwy. W zapachu kwaśna pigwa i gorzki migdał, igliwie. W smaku kwaskowość, goryczka, nuty leśne, ale też mdłe, woskowe. Finisz jakby się przegryzło witaminę C, duża kwasowość, lekko goryczka, igliwie, jałowiec.
27/27,5/28/8,5=91