Wyjątkowym wydarzeniem Wine Expo Poland 2016 była degustacja win Graševina z winiarni Kutjevo, w tym roczników archiwalnych. Spotkanie zaszczyciła pani Ambasador Republiki Chorwacji, Andrea Bekić. Degustację poprowadził Wojciech Bońkowski.
Historia winiarni sięga 1232 roku – powstała przy klasztorze cystersów. Od wieków uprawia się tu typowo chorwacki szczep graševina (welschriesling), potwierdzają to badania DNA. Obecnie firma jest jednym z największych producentów wina w Chorwacji. Roczny eksport to 2 mln l trunku do siedemnastu krajów. Kutjevo znajduje się na wschodzie kraju (Sławonia) w jej części centralnej. Klimat jest tu kontynentalny o chłodnej wiośnie i jesieni.
Tradycja związana z wieloletnim przechowywaniem win rozpoczęła się od rodziny Turkovič, czyli od 1882 roku. To oni zapoczątkowali leżakowanie win w beczkach. Podczas II wojny światowej wszystkie zapasy uległy zniszczeniu. Działania wojenne obeszły się z tym regionem dość brutalnie. Jednak już po zakończeniu wojny szybko przywrócono produkcję wina i jego przechowywanie w beczkach. Posiadają w swoich magazynach trunki od 1946 roku, łącznie 70 tys. butelek różnych roczników.
Oto wrażenia z tej niezwykłej degustacji.
Graševina kvalitetno vino 2015
Wino jakościowe, w nosie mineralność, zielone jabłka, w ustach lekkie, świeże, trawiaste, zielone.
Graševina vrhunsko vino 2015
Wino wysokojakościowe, powstałe z gron późnego zbioru. Mocno mineralne, pojawia się nuta zielonej gruszki, moreli, lekko brzoskwini. Trochę maślane, bardzo wytrawne, ale przyjemne, niekwaśne.
Graševina de Gotho 2015
Używane są duże beczki dębowe o pojemności 1 tys. l i więcej, 50% stanowią małe beczki. W nosie i ustach nadal mineralność, owocowość, pozbawione kwasowości.
Graševina Turkovič (półwytrawne) 2015
Przypomina dojrzały riesling. Dojrzałe jabłka, gruszki, morele otulone mgiełką mineralności. Zawiera 14 gram cukru.
Graševina Kasna Berba (późny zbiór) 1993
Podany na etykiecie rok to data fermentacji. Kolor jasnego bursztynu o zapachu miodu lipowego. Kremowe, lekko morelowe, ciastka maślane, suszone owoce, zioła, głównie rozmaryn i majeranek.
Graševina 1985
Nuty grzybowe, ściółka leśna, mokre igliwie, wędzone owoce. Roślinno-ziemiste. Dla mnie rocznik 1993 lepszy, choć tu jest dłuższy finisz.
Graševina 1970
Kolor słońca o wschodzie. Przyprawy: cierpki szafran, suszone owoce, świeży ogórek, koper (suche łodygi, jak w zestawie do kiszenia ogórków). W ustach głównie przyprawy – gałka muszkatołowa, zioła, ale też lekka słodycz likierowa, jak w porto.
Graševina 1963
O złocistym kolorze. W nosie zaskakująco świeże, choć też pieczone śliwki, szafran, gałka muszkatołowa i nuty słodkie. W ustach wytrawne, lekko kwaśne, ale przyjemne z pikantnym finiszem chilli.
Graševina Ledera Berba (wino lodowe) 2009
Zawiera 150 gram cukru. W nosie jak gewürztraminer, słodycz owoców, pieczony placek owocowy, konfitura, galaretka owocowa. Bardzo przyjemne, aromatyczne, gładkie.