Degustacja gin & tonic

21 czerwca Dom Whisky zorganizował degustację pt. „Odkryj różnorodność świata ginów”, którą poprowadzi Tomasz Włodarczyk, brand ambasador i przedstawiciel importera, United Beverages. Giny rekomendowano w koktajlach z Thomas Henry Tonic Water i Thomas Henry Botanical Tonic.

London no 1 (47%)
Produkowany w Londynie przez Charlesa Maxwella, z wykorzystaniem 13 botaników, m.in.: cynamon, korzeń dzięgla, skórka pomarańczy, skórka cytrynowa, korzeń irysa, cząber, lukrecja, gardenia, bergamotka. Destylowany trzykrotnie miedzianych alembikach. Turkusowy kolor uzyskuje się poprzez macerację kwiatów gardenii z rodzaju Gardenia Tahitensis. Słodki, przyjemny zapach – delikatny jałowiec, dzięgiel, karotka, pomelo, cynamonowiec, nutka herbaty Earl Gray. W ustach oleiste, dużo pomarańczy, jałowiec i pieprz cubeba, dzięgiel, który dał posmak pietruszki, jest też słoność. Pieprzno-jałowcowo-cytrusowy finisz, dużo nut herbacianych i słonych, wyraźnie cynamon.
4/5
26/26,5/26/7,5=86

No 3 London Dry Gin (46%)
Marka jest na rynku od 2010 roku, należy do Berry Bros. & Rudd. Nazwa ginu odnosi się zarówno do adresu firmowego sklepu w Londynie (3 St James’ Street) jak i do jego receptury, w której znajdują się trzy owocowe botaniki (jagody jałowca, skórka z grapefruitów i słodkich pomarańczy) oraz trzy przyprawy (kolendra, kardamon i korzeń dzięgla). Przed destylacją są one poddane dobowej maceracji, a destylacja odbywa się w holenderskiej destylarni pod okiem twórcy receptury, dr Davida Cluttona. Zapach bardzo rześki – dużo jałowca, nuty miętowe, kolendra, majeranek, nuta cytrusowa w tle. W ustach dużo słodkich cytrusów – pomarańcze, słodkie grejpfruty, jakby kiwi. Dużo jałowca, nuta pieprzu, kardamonu. W finiszu oleiste, delikatnie słone, duża wyczuwalność dzięgla, koper, kolendra, kardamon, pieprz i słodkie skórki cytrusowe.
4.5/5
27/27,5/27/8=89,5

Drumshanbo Gunpowder Irish Gin (43%)
Gin z dodatkiem liści zielonej chińskiej herbaty, zwanej Gunpowder Tea. Do destylacji używają starego kotłowego alembika. Składniki, które są destylowane to: jagody jałowca, kolendra, korzeń dzięgla, korzeń irysa, wiązówka błotna, kardamon, anyż gwiaździsty i kminek. Pozostałe składniki są osobno macerowane i dodawane do końcowego produktu, to: liście zielonej herbaty, grejpfrut, cytryna i limonka kaffir z Kambodży. Mistrzem destylacji jest PJ Rigney, właściciel małej destylarni The Shed Distillery w wiosce Drumshanbo. Wszystko robione jest tu ręcznie, w małych partiach. Aromat wyraźnie cytrusowy, ostry, dużo jałowca, dużo dzięgla i dużo czarnej mocnej herbaty. Czujemy też: marchew, seler, koperek, miętę i wędzoną rybę – zaskakujące, biorąc pod uwagę składniki. W smaku: herbata, jak najbardziej, cytryna, limonka, igliwie, mech, irys, jałowiec, pieprz i sól, solony kajmak i mięta. W finiszu jest i kmin, i jałowiec i cytrusy, zwłaszcza limonka. Jest pieprzność, jest bardzo wyraźnie mocna czarna herbata. Ładnie poukładany, bardzo oryginalny i dobrze pasuje do ryb.
4.5/5
27,5/27/27,5/8=90

Drumshanbo Gunpowder Irish Gin with Sardinian Citrus (43%)
Ta edycja zadebiutowała w 2021 roku. W oryginalnej recepturze Drumshanbo Gunpowder cytryny zastąpił citrus medica tuberosa, zwany również pompia lub China citron. Owoc ten przypomina grapefruita, rośnie jedynie na Sardynii i uważany jest za najrzadszy cytrus. W aromacie dominuje herbata, są znane z wersji oryginalnej Drumshanbo Gunpowder nuty warzywne i wędzonej ryby, jest też rześka miętowość, koper. Cytrusy nie są wyraźne w aromacie, za to czuć w ustach – dziwny cytrynowy smak, mocna czarna herbata z cytryną, jest też nuta „elektryczna” na języku, leciutko szczypiąca, wibrująca w ustach. W finiszu powracają nuty wędzonej ryby, lekka słoność, warzywność, jaką dał zapewne dzięgiel, cytrus słodko-kwaskowy, pieprz.
4.5/5
26,5/27,5/27/8=89

Drumshanbo Gunpowder Irish Gin with California Orange Citrus (43%)
Edycja zadebiutowała w 2022 roku, dodanym składnikiem są kalifornijskie pomarańcze. Czuć je w aromacie, ale delikatnie i bardziej mandarynkowo, niż pomarańczowo, jest w zapachu dużo herbaty, nuty warzywne, dzięglowe, koprowe. W smaku pieprzność, jakby pomarańcza z pieprzem, duża oleistość, dużo mocnej czarnej herbaty, lekko słoność. W finiszu dużo cytrusów, olejków cytrusowych, cytryny, słodkiej pomarańczy, pomelo. Jest rześka nuta mięty, jest herbata.
4.5/5
26,5/26,5/27/7,5=87,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.