Zestaw Skärgårdssnapsar zawiera dziesięć buteleczek 0,05 l, dziesięciu różnych szwedzkich alkoholi – akwawity, rumy, brandy, likiery, produkowane przez destylarnię Saturnus z Malmo. Destylarnia powstała w 1893 roku, założył ją Fritz Borg. Od 1920 roku zakład jest w rękach rodziny Liepe, dziś kieruje nią Edward Liepe. W latach 1917-1995 w Szwecji obowiązywał monopl na mocne alkohole i wówczas firma koncentrowała się na produkcji typowego dla Szwecji wina korzennego, glögg. Jako pierwsza prywatna firma rozpoczęli w 1995 roku destylować własną wódkę (m.in. marka Stockholm Krystal Vodka) i akwawity. Saturnus produkuje m.in. glögg i likiery oraz syropy barowe i wody mineralne. Roczny obrót to ok. 100 mln koron szwedzkich (50 mln zł), zatrudnia 35 osób. Obecnuie są jednym z najważniejszych producentów mocnych alkoholi w Szwecji, a wódka Stockholm Krystal jest jedną z najlepiej sprzedawanych szwedzkich wódek w USA (za Absolutem). Najważniejsze wytwarzane tu alkohole to akwawity: Piratens Besk, Piratens Kvavit, Utö, Sandhamn, Kallsupen Akvavit, Vinga Akvavit, Skanör Aquavit, Fjäderholmarna, Seglarsnaps czy likiery: Svart Vinbärs, Brännö czy Gubben.
Piratens Akvavit (40%) leżakował w beczkach po sherry. W smaku i aromacie wyraźnie czuć składniki – kmin i koper włoski czy wręcz koperek. Do tego przyjemny, orzeźwiający posmak mięty. Delikatny, słodkawy, przyjemny.
Piratens Besk (32%) to lżejsza wersja Piratens Akvavit z dodatkiem gorzkich ziół, przede wszystkim piołunu, gorzkie jak bitter, na trawienie.
Vinga Akvavit (38%) tu oprócz kminu i kopru jest anyż, ale bardziej wyczuwalny w aromacie niż smaku. Delikatny, słodki, z posmakiem miodowym, a jednocześnie rozgrzewający.
Utö (38%) ma przyjemny aromat cytryny i czarnego bzu, w ustach – słodka skórka cytrynowa, limonka.
Fjäderholmarna (36%) to destylat z dodatkiem czarnego bzu, ma bardzo przyjemny kwiatowy aromat, w ustach dominuje czarny bez, poza tym mandarynki i deserowe winogrona. Delikatny ale przyjemnie rozgrzewający.
Seglarsnaps (32%) ma aromat bardzo zdecydowanie kminkowy, do tego koper i anyż, czyli skandynawska klasyka. Słodki, łagodny, orzeźwiający.
Svart Vinbärs (32%) bardzo kwaśna czarna porzeczka na brandy. Idealny, naturalny, soczysty smak czarnej porzeczki, nic cukru. Wyśmienity likier owocowy.
Sandhamn (38%) zaskakujący propolisowy likier, wyraźnie czuć propolis i w zapachu i w smaku. Gorzko-słodkie jak bitter, z nutą anyżową, lukrecjową, tymianku, ale przede wszystkim gorzki propolis. Ciekawe. Producent zaleca do ryb, ale moim zdaniem raczej należy to traktować jak lekarstwo na przeziębienia.
Brännö (38%) niezwykły likier na bazie brandy, z dodatkiem miodu i dziurawca, z posmakiem jagód leśnych, jeżyn. Trochę cierpkie, trochę gorzkie. Zupełnie to nie smaczne, raczej należy potraktować jako lekarstwo. Doceniam jednak za oryginalną recepturę.
Gubben (38%) przyjemny likier ziołowo-korzenny. W nosie: tymianek, majeranek, rozmaryn, anyż, lukrecja, melisa, koper, skórka pomarańczowa lub grejpfrutowa, cynamon. W ustach słodko-gorzko, delikatnie, rozgrzewa – imbir, cynamon, skórki cytrusowe.
Alkohole te najlepiej podawać schłodzone w małych likierowych kieliszkach, akwawity dobrze pasują do ryb, a także jako digestif po jedzeniu.