Se Busca, czyli po hiszpańsku „Poszukiwana”, odnosi się to do plakatów, które wyznaczały nagrody za głowy meksykańskich dzielnych kobiet, zwanych Soldaderas, które uczestniczyły w walce kraju o niepodległość. Trzy mezcale robione są w 100% z agawy odmiany angustifolio espadin. Destylacja odbywa się w wiosce San Juan del Rio, niedaleko Oaxaca. Za destylację i proces starzenia odpowiadają Rodolfo i Mary López Sosa. Rodzina López Sosa zajmuje się wytwarzaniem mezcalu od ponad pół wieku. Agawy są pieczone z dodatkiem gałęzi i liści mesquites, czyli jadłoszynu, który dodaje smolistych nut. Leżakowanie w beczkach z francuskiego dębu. Marka obejmuje trzy mezcale, butelkowane z mocą 40%: biały Joven oraz starzone Reposado i Añejo. Obecnie właścicielem marki jest grupa SPI z Rygi, znana przede wszystkim z wódki Stolichnaya i likieru Rigas Balzams. Zadebiutował na światowych rynkach w 2018 roku.
W zacnym gronie miałem ostatnio okazję spróbowania całej kolekcji tych mezcali. Ich polskim importerem jest Cerville Investments.
Se Busca Mezcal Joven (40%)
Nuta ziemista, mineralna, grejpfrut, czarna porzeczka, nuta stajenna. W smaku agrest, jabłka, wędzone śliwki. Finisz bardzo owocowy, dużo jabłek i gruszek, mandarynki, pomelo, nuta wędzona.
27/26/26,5/7,5=89
Se Busca Mezcal Reposado (40%)
Leżakowany przez dziesięć miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. Aromat kawy, kawa z mlekiem, ziaren kakao. W smaku orzechy laskowe, czekolada, sól, wędzenie. Finisz – wędzony boczek, wędzona szynka i kawa z mlekiem.
22/21/21/6=70
Se Busca Mezcal Añejo (40%)
Leżakowany przez dwa lata w beczkach z francuskiego dębu. Dużo kawy w aromacie, słodko, ziemiście. W smaku masa wędzenie, wędzone mięso, wędzona ryba. W finiszu wędzenie i czekolada z orzechem laskowym.
22/24/23/6,5=75,5