Dominikana i rum

22 sierpnia odbyła się degustacja czterech rumów z Dominikany, które tworzą cztery „rozdziały” w serii El Libertad. Marka została wykreowana we Francji, ale cały proces produkcji odbywa się na Dominikanie – rumy destylowane w kolumnach, z melasy, leżakowane w amerykańskim dębie. Wszystkie mniej lub bardziej dosładzane i infuzjowane. Etykiety projektował dominikański artysta. Marka powstała w 2014 roku, producentem jest SAS (Secret Arts of Spirits). Na razie pojawiły się cztery „rozdziały”, cztery bardzo różne rumy. W Polsce w ofercie Ice-Full.

Santo Domingo było pierwszą osadą europejskich kolonizatorów w Ameryce. Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku i otrzymała nazwę Hispaniola. Niepodległe państwo od 1844 roku, połowę wyspy zajmuje obecnie Haiti. Prawdopodobnie już na początku XVII wieku zaczęto na Dominikanie produkować rum, fermentując lokalną trzcinę cukrową, źródła wskazują na 1620 rok. Pierwsza duża destylarnia, która działa do dzisiaj, powstała w 1852 roku – to firma Bermúdez. W 1872 roku powstała fabryka rumów Matusalem. W 1888 roku swoją destylarnię rumu uruchomiła rodzina Brugal, a w 1929 roku powstał zakład rumu Barceló – obecnie jest to najlepiej sprzedawany eksportowy rum Dominikany, trafi do 50 krajów. Trzeba jednak pamiętać, że aż 90% rumu z Dominikany wypijane jest na miejscu – przez lokalną ludność i turystów.
Dominikańskie rumy na ogół są słodkie, przepisy pozwalają na ich dosładzanie, często też są infuzjowane wanilią, cynamonem i różnymi przyprawami korzennymi. Bardzo popularny sposób przyrządzania rumu na Dominikanie to Mamamujana – domowa nalewka z rumu, mieszaniny ziół, korzeni, kory, miodu, cynamonu, anyżu, rodzynek, soku z limonki czy cytryny. Inny lokalny sposób na serwowanie rumu, to Coco Loco – rum wlany do świeżo rozciętego kokosa, zmieszany z zimnym mleczkiem kokosowym.
Większość rumów z Dominikany powstaje z melasy i jest destylowana w kolumnach, choć zdarzają się też rumy robione z soku z trzciny cukrowej i z alembików, tak jak to tradycyjnie powstaje w sąsiednim Haiti. Co ciekawe, zgodnie z lokalnymi przepisami rum z Dominikany musi dojrzewać minimum rok w dębowych beczkach. Także fermentacja odbywa się w drewnianych kadziach. Białe rumy zwykle leżakują 1-3 lata, potem są pozbawiane koloru przez odpowiednio długą filtrację przez węgiel drzewny. Nie ma natomiast przepisów, które by określały, ile minimu musi mieć lat rum ze słowem Añejo na etykiecie, może mieć równie dobrze trzy, jak i piętnaście lat.
Poza wspomnianymi markami najbardziej znane w Europie rumy z Dominikany to: Vizcaya, Opthimus, Cubaney, Summum, Presidente Marti, Esclavo czy Relicario.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.