Don Papa i filipińskie specjały

2 sierpnia Pinot Wine & Spirits zaprosił do klubu Kwadrat Praski w Warszawie na „kulinarną podróż do magicznego świata Don Papa Rum”. Kolacja składała się z dań kuchni filipińskiej, skomponowanych przez Łukasza Wąsika z gastronomicznego konceptu BOOK & COOK. Jako pierwsza przystawka: ceviche z tuńczyka, czerwona cebula, pomarańcza, papaja, a następnie przegrzebki i krewetki z pieczoną i piklowaną papryką oraz smażonym ryżem z bisque. Na główne danie goście dostali dorsza z paloną dymką, dynią duszoną w mleku kokosowym i makaronem vermicelli. I na koniec deser – banan z chilli i orzechami z kremem sernikowym i curdem limonkowym. Podczas posiłku zaserwowane zostały wina z portfolio Pinot Wine & Spirits – wybrane zgodnie z założeniami foodpairingu.

Po deserze inicjatywę przejął Marcin Szyma, który przeprowadził gości przez historię, detale, aromaty i smaki czterech rumów marki Don Papa. Na początek Don Papa Single Island, który przed dwoma laty zastąpił jako podstawowa pozycja w portfolio znacznie słodszą wersję Don Papa Small Batch. Następnie Don Papa Baroko, pełen zapachu pomarańczy i wanilii, przypominający pierwotny Don Papa Small Batch. Jako trzeci infuzjowany m.in. owocami kalamansji Don Papa Masskara i na koniec ciekawa pozycja, Don Papa Gayuma, rum finiszowany w beczkach po whisky z Islay. W zapachu: pomarańcze, wanilia, wędzone śliwki, słodki dym, czereśnie, syrop wiśni, miodowość. Smak apteczny, syrop na kaszel, dużo piołunu, goryczki, szałwii, do tego miód i rumianek. Apteczny finisz, posmak jak bitters – gorycz i słodycz, skórki pomarańczy, wermut.
Don Papa to rum z Filipin, destylowany u podnóża gór Mount Kanlaon w regionie Negros Occidental, który jest stolicą produkcji melasy. Robiony z upraw trzciny, które rosną tu na glebie wulkanicznej. Destylarnia Bango powstała w 2003 roku, należy do grupy Ginebra San Miguel, znanej przede wszystkim jako największy na świecie producent ginu, ale także z rumów i brandy. Fermentacja zamknięta trwa półtorej doby. Destylowany jest w kolumnach do mocy 96%, potem rozcieńczany do 65% i starzony w beczkach po bourbonie. Rum Don Papa pojawił się na rynku w 2012 roku. Nazwę zawdzięcza filipińskiemu rewolucjoniście, „Papie” Dionisio Magbuelasowi, który był też plantatorem trzciny cukrowej.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.