2 sierpnia Pinot Wine & Spirits zaprosił do klubu Kwadrat Praski w Warszawie na „kulinarną podróż do magicznego świata Don Papa Rum”. Kolacja składała się z dań kuchni filipińskiej, skomponowanych przez Łukasza Wąsika z gastronomicznego konceptu BOOK & COOK. Jako pierwsza przystawka: ceviche z tuńczyka, czerwona cebula, pomarańcza, papaja, a następnie przegrzebki i krewetki z pieczoną i piklowaną papryką oraz smażonym ryżem z bisque. Na główne danie goście dostali dorsza z paloną dymką, dynią duszoną w mleku kokosowym i makaronem vermicelli. I na koniec deser – banan z chilli i orzechami z kremem sernikowym i curdem limonkowym. Podczas posiłku zaserwowane zostały wina z portfolio Pinot Wine & Spirits – wybrane zgodnie z założeniami foodpairingu.
Po deserze inicjatywę przejął Marcin Szyma, który przeprowadził gości przez historię, detale, aromaty i smaki czterech rumów marki Don Papa. Na początek Don Papa Single Island, który przed dwoma laty zastąpił jako podstawowa pozycja w portfolio znacznie słodszą wersję Don Papa Small Batch. Następnie Don Papa Baroko, pełen zapachu pomarańczy i wanilii, przypominający pierwotny Don Papa Small Batch. Jako trzeci infuzjowany m.in. owocami kalamansji Don Papa Masskara i na koniec ciekawa pozycja, Don Papa Gayuma, rum finiszowany w beczkach po whisky z Islay. W zapachu: pomarańcze, wanilia, wędzone śliwki, słodki dym, czereśnie, syrop wiśni, miodowość. Smak apteczny, syrop na kaszel, dużo piołunu, goryczki, szałwii, do tego miód i rumianek. Apteczny finisz, posmak jak bitters – gorycz i słodycz, skórki pomarańczy, wermut.
Don Papa to rum z Filipin, destylowany u podnóża gór Mount Kanlaon w regionie Negros Occidental, który jest stolicą produkcji melasy. Robiony z upraw trzciny, które rosną tu na glebie wulkanicznej. Destylarnia Bango powstała w 2003 roku, należy do grupy Ginebra San Miguel, znanej przede wszystkim jako największy na świecie producent ginu, ale także z rumów i brandy. Fermentacja zamknięta trwa półtorej doby. Destylowany jest w kolumnach do mocy 96%, potem rozcieńczany do 65% i starzony w beczkach po bourbonie. Rum Don Papa pojawił się na rynku w 2012 roku. Nazwę zawdzięcza filipińskiemu rewolucjoniście, „Papie” Dionisio Magbuelasowi, który był też plantatorem trzciny cukrowej.