Dragma – pierwszy polski rzemieślniczy wermut

Dragma to pierwszy polski rzemieślniczy wermut, wino naturalnie wzmocnione i aromatyzowane składnikami botanicznym. Bazuje na rocznikowych węgierskich winach, ekologicznych ziołach oraz polskim spirytusie.

Dragma to staropolskie określenie na szczyptę – szczyptę tego i owego, którą dodawano do ówczesnych win, aby poprawić ich smak. Doprawianie win na szeroką skalę spowodowało nawet w XVI wieku wprowadzenie zakazów, zabraniających kupcom tego procederu. Jednak na terenach Rzeczypospolitej sporządzano wermuty niemal 200 lat wcześniej nim zajął się tym Antoni Carpano – Włoch uważany za ojca współczesnych wermutów.
Receptura Dragmy to swoisty hołd dla tej historii, za jej finalny kształt odpowiada Bogumił Rychlak – wykładowca akademicki i pasjonat dawnych alkoholi, w swoim dorobku posiadający wiele medali i wyróżnień za przepisy absyntów, bitterów, czy likierów. Jest także największym w Polsce kolekcjonerem etykiet wermutów. Wspólnie z zespołem Dragmy odtworzył dawne receptury, którym nadał nowoczesny, bardziej zniuansowany i zwiewny charakter. Nad finalnym smakiem od strony technologicznej czuwał Balazs Haga, węgierski enolog, który w przeszłości stał na czele słynnych winiarni, takich jak Sauska, czy Bock, a obecnie zajmuje się konwersją winnicy Kristinus na uprawę biodynamiczną. Jego wkład w Dragmę to zdecydowany krok w stronę natury.
W stworzeniu koncepcji oraz identyfikacji wizualnej, graficznej i fotograficznej Dragmę wspierała agencja Pierwszy Serwis z Kubą Janickim na czele.
Dragma dostępna będzie w dwóch klasycznych dla tego trunku wariantach: białym extra dry, czyli półwytrawnym o mocy 17,5% oraz czerwonym słodkim o mocy 17%.
W obu wermutach kluczową rolę odgrywają wina. W przypadku białego wermutu bazę stanowi Furmint z uważanego za jeden z najlepszych w historii 2017 roku od niekwestionowanej gwiazdy regionu Tokaj – Jánosa Árvaya W czerwonym winie podstawę stanowi zaś Cabernet Franc 2018 od Zoltána Günzera z regionu Villany. Tutaj również mamy do czynienia ze znakomitym rocznikiem, a dodatkowo dwunastomiesięcznym leżakowaniem we francuskiej beczce dębowej, które wnosi do wermutu gładkie garbniki.
Poza winami w smaku Dragmy odnaleźć będzie można macerowane na zimno dzikie, naturalne zioła i przyprawy korzenne, m.in.: kolendrę, tatarak, imbir, goździki czy lukrecję, z których znaczącą część pozyskiwana jest w zrównoważony sposób z dziewiczych terenów Puszczy Białowieskiej. To, co najlepsze w winie i przyprawach w procesie maceracji uwydatnia kapka idealnie ułożonego spirytusu z Pomorza, o łagodnym zapachu i mocy 96,5%. Dragma dosładzana jest cukrem winogronowym, a nie buraczanym lub trzcinowym, nie jest także barwiona karmelem.
Planowana premiera Dragmy to przełom lipca i sierpnia. Będzie dostępna w wiodących koktajlbarach i wybranych sklepach specjalistycznych, a także przez stronę dragma.pl – na której znaleźć można także autorskie przepisy na koktajle.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.