Duński Skunk

5 września Krzysztof Piaseczny z Rum Explorer zorganizował degustację rumów Sostenible z Dominikany i mocno estrowych rumów Skunk z Danii. Degustację prowadził Bintu Singh, który jest twórcą marki Skunk. Wspólnie z bratem Joshuą Singh prowadził w Danii firmę importującą rumy 1433. Obecnie robi rumy na Dominikanie i w Danii, a także ma swój gin, prowadzi firmę A Clean Spirit. Używają biodegradowalnych surowców do swoich opakowań i z ekologicznych upraw do produkcji rumu.

Na markę Sostenible spuśćmy zasłonę milczenia, nie są to dobre rumy, mimo tego, że unikatowe jak na Dominikanę, bo są destylowane ze świeżego soku z trzciny cukrowej, a nie z melasy. Są jednak bardzo lekkie i praktycznie wyłącznie do Cuba libre czy daiquiri. Skunk to jednak ciekawe przedsięwzięcie, warte bliższej uwagi.

Skunk Rum Hooded Cask no 1 (60,5%)
Fermentacja w drewnianych kadziach trwa ok. 17-18 dni z wysoko estrowymi drożdżami i wykorzystaniem dundru, na wzór rumów z Jamajki. Organiczna melasa sprowadzana jest z Paragwaju. Destylują do mocy 85%. Leżakował 75 dni w mocno wypalonych dziewiczych beczkach z amerykańskiego dębu. Beczki zalano z mocą 65% i w krótkim czasie stracił aż 4,5% mocy. Zapach bardzo owocowy, pełen tropikalnych owoców, bananów, ananasa, marakuji, nuta naftowa. Smak owocowy, ale i taniczny. Banany, ananasy, papaja, pomarańcze, tytoń, siarka, nafta. W finiszu jest dużo cierpkości, sodowość, tytoń, śliwki, mirabelki, morele, banany, masa ananasów, bardzo rześko, lekkie szczypanie jak jambu.
4.5/5
27,5/27,5/27,5/8,5=91

Skunk Rum Spotted Batch#2 (69,3%)
Ta sama produkcja, co w przypadku Skunk Rum Hooded, za wyjątkiem leżakowania w beczkach. Po destylacji moc obniżono do 69,3%. Zapach jest kredowy, moc alkoholu zdusiła owocowość, jest natomiast zapach słodkiej mąki (?). W smaku wyraźna owocowość – banany, ananasy, papaja, soczyste śliwki, mirabelki, brzoskwinie. Finisz dość słodki, lekki – banany, kaszka bananowa, nuty zielone, liście, eukaliptus.
4/5
22,5/26/24,5/7=80

Skunk Rum Batch#1 (69,3%)
Fermentacja 2,5 tygodnia z udziałem drożdży do fermentacji ziół (mint east). Bardzo oleisty. Zapach estrowy, owocowość została niemal zupełnie przykryta przez wysoką moc alkoholu, jest zapach tropikalnego wilgotnego lasu, egzotycznego drewna, roślin, ziół, korzeni, a także bananów. W ustach potężny, dużo ciężkiej melasy, dużo estrów, nuty umami, soi, grzybów, soli, ale też ananasów. W finiszu banany, fermentujące egzotyczne owoce, opieńki, wilgotna kora. Moc alkoholu dusi owoce w finiszu, a eksponuje nuty mdłe, umami.
4/5
23/26/23,5/7=79,5

Skunk Rum Striped Batch#1 (69,3%)
Fermentacja 2,5 tygodnia z udziałem drożdży do fermentacji ziól (mint east). Oleisty. W aromacie nutka lekko piekarnicza, mineralna, sodowa, wapienna. W smaku słone, bardzo taniczne – tytoń, herbata, mieszanka sosów – sojowy, miętowy i teriyaki i ciężki słód. Finisz zaskakująco lekki i przyjemnie owocowy – śliwki, bardzo dojrzałe owoce, dziwny posmak chleba świętojańskiego.
4/5
22,5/26,5/26,5/7,5=83

Skunk Rum Distillery Strength (85%)
To edycja Skunk Rum Spotted, ale z mocą alembika, nie butelkowana oficjalnie. Zapach zduszony przez moc alkoholu, ale czuć owocowość, zwłaszcza banany i ananas, ale też kreda. W ustach potężne – na pierwszym planie tropikalne owoce, w tle nuty mączne, słodu i jakaś gorzka ziołowość. W finiszu jest dużo umami, soja, sól, trawiastość i gorycz głogu. Pali gardło.
3.5/5
23/25/23/7=78

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.