Polska, która w swej wspaniałej historii posiada głęboko zakorzenioną tradycję produkcji miodów pitnych na trzy dni stanie się światowym centrum miodosytnictwa. Magazyn „Aqua Vitae” i serwis Spirits.com.pl są patronem medialnym tych wydarzeń. W dniach 24-26 lutego w hotelu Novotel Warszawa Centrum odbędą się dwie najważniejsze imprezy dla wytwórców miodów pitnych na świecie.

Organizatorem tych wydarzeń jest Kings of Mead – grupa niezależnych miłośników i promotorów tego zacnego trunku. Mateusz Błaszczyk i Krzysztof Jarek od kilku lat prowadzą najbardziej popularny kanał o miodach pitnych na YouTube. W 2018 roku postanowili pójść o krok dalej i przy współpracy z EMMA (Europejskie Stowarzyszenie Miodosytników) podjęli się organizacji konkursu Mead Madness Cup i Europejskiej Konferencji Miodosytników.
Są to wydarzenia skierowane do miłośników i producentów miodów pitnych, a udział w nich jest otwarty dla profesjonalnych i domowych miodosytników, ale również dla pszczelarzy i wielbicieli dobrego smaku.
Europejska Konferencja Miodosytników to nie tylko wykłady prowadzone przez ekspertów, to również dwa dni, podczas których goście mogą degustować miody domowych miodosytników i miodosytni rzemieślniczych. Takie dwa nieformalne spotkania degustacyjne (25 i 26 luetgo) odbywać będą się w trakcie kolacji na terenie hotelu. Każdy uczestnik może przynieść ze sobą dowolną ilość swojego miodowego trunku by podzielić się z innymi. Jest to niepowtarzalna okazja do spróbowania miodów pitnych z najróżniejszych zakątków świata i rozmowy z ich wytwórcami.
Konferencje poprzedza dwa dni oceniania miodów pitnych w największym tego typu konkursie Mead Madness Cup (24-25 lutego).
Do zeszłorocznej, edycji zgłoszonych zostało niemalże 300 miodów pitnych z 30 różnych państw świata. Najliczniejszą grupę uczestników stanowią miodosytnicy z Polski, do czego z pewnością przyczynia się lokalizacja konkursu. Jednakże prestiż konkursu sprawia, że biorą w nim udział również przedstawiciele innych krajów. Tylko w zeszłorocznej edycji zgłoszenia napływały nie tylko z całej Europy, ale również z tak dalekich zakątków globu jak: Korea Południowa, Kostaryka, USA, Kanada, Japonia, Australia czy Nowa Zelandia.
Jednym z najmocniejszych atutów konkursu Mead Madness Cup jest kadra sędziowska, w której skład wchodzą certyfikowani sędziowie miodów pitnych z całego świata, a przewodniczy im jeden z najbardziej doświadczonych miodosytników w Polsce – Marcin Jaros.
Tegoroczna edycja Mead Madness Cup zostanie rozegrana w szeregu kategorii. W każdej z nich zostaną przyznane trzy medale. Konkurs będzie również podzielony, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach, na część w której rywalizować będą miody komercyjne (PRO) oraz wytworzone w warunkach domowych (HOME). Profesjonaliści mogą zgłaszać swoje trunki w 12 różnych kategoriach, domowi miodosytnicy natomiast w 11.
W konkursie tym zwycięzcy poszczególnych kategorii w konkursach HOME i PRO wezmą udział w dodatkowej rundzie – wyłonione w niej zostaną dwa najlepsze miody konkursu, które otrzymają odpowiednio tytuł i puchar Grand Champion HOME i PRO. W ubiegłym roku najlepszym domowym miodosytnikiem okazał się pszczelarz z Polski, Jarosław Okulski. Natomiast najlepszym miodem spośród miodów dostępnych komercyjnie okazał się miód holenderskiej miodosytni Northern Mead – Bochet.  Z uwagi na to, iż jest to również najbardziej popularny konkurs wśród polskich miodosytników domowych, organizatorzy postanowili w szczególny sposób uhonorować tą właśnie grupę poprzez wyłonienie Mistrza Polski Miodosytników. Wszyscy zdobywcy medali, którzy są obywatelami Polski, wezmą udział w dodatkowym wyścigu. Najlepszy polski miodosytnik zostanie wyłoniony na podstawie systemu punktowego. Za każdy zdobyty medal zostaną przyznane punkty, a osoba z ich największą liczbą otrzyma tytuł i statuetkę Mistrza Polski, a tego tytułu w tym roku będzie bronić Andrzej Kozak.
Rejestracja miodów do 31 stycznia, nadsyłanie miodów do 12 lutego 2022.
Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje o powyższych wydarzeniach dostępne są na stronach internetowych www.meadmadnesscup.com oraz www.emmconference.com.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail