Festiwal Whisky & Friends

Przez trzy dni, od 6 do 8 maja, trwał w Warszawie szósty festiwal Whisky & Friends. Organizator, M&P Pavlina, wybrał w tym roku wyjątkowe miejsce, podziemia kompleksu Fabryki Norblina. Było bardzo przestronnie, wygodnie (fotele, stoliki), na miejscu gastronomia i miejsce na sesje masterclass. Przede wszystkim było bardzo dużo nowości – zarówno nowych firm, jak i nowych marek. Dopisała też publiczność, która zjechała z całej Polski.

Zaraz przy wejściu można było znaleźć unikatowe butelki na stanowisku Whisky & Cognac Club – wiele starych butelkowań Springbank, Kilkerran, Glenglassaugh, GlenDronach, rumy Hampden, stare edycje whisky Nikka i wiele innych rarytasów. Można tu też było znaleźć najnowsze, poszukiwane wypusty – Longrow 15YO z beczek po pinot noir, Sprinbank 10YO Local Barley, Kilkerran 8YO CS Sherry Cask i Kilkerran 8YO CS Port Cask. Na stoisku obok uwagę przykuwała Glen Scotia 8YO Campbeltown Malts Festival 2022 – edycja torfowa, ale nie przesadnie, finiszowana w beczkach po pedro ximenez. Inne rarytasy festiwalu, które wcześniej nie były w Polsce pokazywane, to m.in. Hampden Pagos, leżakowany wyłącznie w beczkach po sherry, o smaku i zapachu słodkich ananasów, a także trzy nowe whisky z GlenAllachie z serii Virgin Oak, wśród nich unikatowa edycja GlenAllachie 15YO Scottish Virgin Oak.
M&P zaprezentowało kilka całkowitych nowości w swojej ofercie. Były to m.in. znane dobrze marki – blendowana whisky Cutty Sark i rumy Saint James, w stylu agricole, z Martyniki. Tu też była strefa koktajlowa. Marki te do niedawna były w Polsce w ofercie Pinot Wine & Spirits. Inne nowości, to izraelska destylarnia Milk & Honey (gin i whisky single malt), filipińskie rumy Tanduay, czy angielski gin Mayfair. Z nowych butelkowań whisky, pojawiły się na festiwalu m.in.: Glenlivet Single Cask American Oak Hogshead 18YO – 258 butelek dla M&P, amerykańska Templeton Rye Oloroso Sherry, francuska Armorik Single Cask 2014 Sauternes M&P, irlandzkie Writer’s Tears CS 2021 i The Irishman 2022. Ze Szewcji przyjechały butelki blendowanej whisky Hven Old Hare, użyto tu czterech rodzajów zboża, które rośnie na Wyspie Hven: pszenicy, żyta i kukurydzy oraz słodu jęczmiennego. Whisky leżakowała 3-5 lat w beczkach z europejskiego i amerykańskiego dębu, a potem była 12 miesięcy finiszowana w beczkach po sherry pedro ximenez i po czerwonym hiszpańskim winie. Było też wiele nowości w świecie brandy i koniaku. Niewątpliwą ozdobą był wielki szklany gąsior Lheraud VSOP Petite Champagne, z którego trunek nabiera się specjalną długą szklaną pipetą. Premierowo pokazane zostały znakomite koniaki: Vaudon Cognac Fins Bois 10YO, który po okresie leżakowania we francuskim dębie, trafił do dziewiczych beczek z amerykańskiego dębu oraz François Voyer Cask Expirience No2 8YO, który był finiszowany w beczkach po rye whiskey. Z aromatami koniaków z powodzeniem rywalizował, a nawet wygrywał cudowny armeński Ararat 25YO Aznavour. Interesującą nową i nowatorską pozycją był Louis de Lauriston Calvados Domfrontais 100% Poire. Kalwados wyłącznie z gruszek? Tak! Apelacja Domfrontais to dopuszcza. Nie jest to eau-de-vie de poire, gdyż destylowano cydr gruszkowy, nie całe fermentowane gruszki. Dwa lata leżakowania we francuskim dębie.
Były też wódki, grappy, eau-de-vie, pisco, likiery, absynty, wina wzmacniane – sherry, madery, porto, rivesaltes, było sake, wermuty, litewskie wina miodowe i destylaty miodowe. I duża selekcja cygar.
Na Whisky & Friends było też wielu wystawców, którzy na co dzień zaopatrują sklepy sieci M&P: Diageo, Pernod Ricard, Brown Forman, MV Poland, Stock Polska, Mundivie, Pravda, Podole Wielkie. Premierowo wystąpił też importer angielskiego ginu Highclere Castle Gin oraz grupa skupiona wokół konceptów biznesowych Michała Płucisza: Wolf & Oak, Veles, Duch Sadu i Legacy. Diageo pokazało m.in. nową odsłonę całej serii whisky Fauna & Flora, na stoisku Pernod Ricard dostępnych było kilka unikatowych whisky z serii Secret Speyside, Brown Forman prezentował marki: Benriach, Benromach, Glenglassaugh i Woodford Reserve, w tym wiele bardzo unikatowych butelek, jak doskonała, najlepsza whisky na festiwalu: Glendronach 1990 30YO Pedro Ximenez Puncheon, butelkowana z mocą 51,4%. Na stoisku MV Poland dostępna była oferta destylarni z grupy Inver House, m.in. Old Pulteney i Balblair, w tym wiekowe edycje po 25 lat. Bruichladdich promował m.in. dymną Port Charlotte SC:01 i pierwsze butelkowanie Bruichladdich dla Laddie Crew Poland. Stock miał dwa stanowiska, na jednym m.in. Auchentoshan, na drugim Glenfiddich, Balvenie, Grant’s i Tullamore D.E.W. Na obu serwowano koktajle. Można było m.in. spróbować Auchentoshan finiszowanej w beczkach po winie sauvignon blanc z Bordeaux. Mundivie promowało swoją linię polskich whisky Wild Fields, a także kilka pozycji importowanych od Hunter Laing, m.in. popularne dymne edycje Scarabus. Pravda pokazała premierowo wódkę z pieprzem Drvahl. Podole Wielkie przedstawiło okowitę ziemniaczaną z rocznika 2021, o rześkim, ogórkowym aromacie. Duch Sadu przywiózł nową, ulepszoną recepturę swojego ginu, Legacy jeszcze przedpremierowo nową whisky, czwartą odsłonę PRL Edition, której etykietę zdobi samochód Polonez. To pięcioletnia single malt, finiszowana w beczkach po porto. Były nowe wypusty whisky Veles – single malt z beczki po moscatelu, rocznik 2016 i czteroletnia amerykańska whiskey m.in. z beczki po Ardbegu, czyli dym i torf.
Trzy dni to w sam raz, by spróbować wszystkich nowości. Festiwal ma charakter edukacyjny, ale też wspierający sprzedaż – do końca maja w sklepach M&P trwa promocja na wszystkie marki własne mocnych alkoholi, festiwalowy cennik obejmuje ok. 1000 pozycji.

Kontakt dla osób zainteresowanych promocyjnym katalogiem – biuro@spirits.com.pl

Najciekawsze premiery M&P na festiwalu W&F 2022 (oceny 90+)

Marka

Gatunek

Kraj

Ocena

GlenAllachie 32YO 1989 PX Puncheon Cask 5585 (51,6%)

single malt

Szkocja

96,0

Drouin Le Gin Calvados Cask Finish Small Batch 2020-B

gin

Francja

96,0

Ararat 25YO Aznavour (40%)

brandy

Armenia

94,5

Glen Keith 27YO 1993 Murray McDavid Mission Gold (51,2%)

single malt

Szkocja

93,5

GlenAllachie 10YO French Virgin Oak (48%)

single malt

Szkocja

92,5

GlenAllachie 15YO Scottish Virgin Oak (48%)

single malt

Szkocja

91,5

GlenAllachie 10YO Chinquapin Oak (48%)

single malt

Szkocja

90,5

Mayfair Six PM (57,6%)

gin

UK

90,5

M&H Levantine Gin Oak Aged (46%)

gin

Izrael

90,5

Hampden Pagos (52%)

rum

Jamajka

90,5

Pozostałe najwyżej ocenione premiery festiwalu W&F 2022 (oceny 90+)

Marka

Gatunek

Kraj

Ocena

Glendronach 1990 30YO Pedro Ximenez Puncheon (51,4%)

single malt

Szkocja

98,5

Pittyvaich 28YO (52,1%)

single malt

Szkocja

96,0

Dictador 2 Masters Hardy Spring Blend Rum 1975/1977 (42,1%)

rum

Kolumbia

95,0

Dictador Episodio I Port Cask 2001 (44%)

rum

Kolumbia

93,5

Benriach 25YO The Twenty Five (46%)

single malt

Szkocja

93,0

Dictador Jerarquia 35YO 1985 American Oak ex Bourbon (46%)

rum

Kolumbia

93,0

Caperdonich 21YO Batch CA004 (48%)

single malt

Szkocja

91,0

Longmorn 23YO Double Cask (48%)

single malt

Szkocja

91,0

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.