Gorzelnia rolnicza w Kosieczynie

Przy drodze lokalnej wiodącej z Babimostu do Zbąszynka w województwie lubuskim leży dość duża wieś, Kosieczyn, wzmiankowana już w 1334 roku. Jednym z wielu zabytków jest gorzelnia, wybudowana przez ówczesnego właściciela (od 1884 roku) Adalberta von Zakrzewskiego. Była to gorzelnia parowa i stanowiła kompleks zabudowań folwarcznych wraz z browarem, cegielnią i fabryką serów.


W skład majątku wchodziły trzy miejscowości: Kosieczyn – folwark, Nowy Gościniec, Broniowo – folwark. Cały majątek obejmował 1251,84 ha, z czego 829,11 ha upraw, 25,66 ha łąk i pastwisk, 74,26 ha lasów, 10,10 ha nieużytków. Kolejnym właścicielem był Kasimir von Zakrzewski. Tuż przed wybuchem II wojny światowej włości nabył niejaki Harth. Po wojnie majątek znacjonalizowano i przekazano w użytkowanie Stacji Hodowli Roślin.
Innymi zabytkami, niewątpliwie zasługującymi na uwagę, jest kościół p.w. św. Szymona i Judy Tadeusza z XIV wieku. Jest to najstarszy drewniany kościół w Polsce. Ostatnie badania dendrochronologiczne wykazały, że najstarsza belka w nawie kościoła pochodzi z 1345 roku. Wpisany do rejestru zabytków pod nr rej.: 262 z 6.04.1961. Fundatorami byli jedni z pierwszych właścicieli wsi – Samsonowie z Nądni. Nieopodal znajduje się barokowy dwór z końca XVIII wieku, wybudowany przez rodzinę Lossowów, którzy najprawdopodobniej parali się rozbójnictwem. W pobliżu mieści się neogotycki pałac, powstały z fundacji rodziny Zakrzewskich, datowany na II połowę XIX wieku. Dwór i pałac zostały po II wojnie światowej upaństwowione. Pomieszczenia dworskie pełniły funkcję mieszkalną dla pracowników Stacji Hodowli Roślin. Obiekt dzięki licznym remontom i racjonalnemu administrowaniu zachował się w stanie zadowalającym.

Stary drewniany kościół

SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.