Gorzelnia, wybudowana w XVIII wieku, przestała pracować w 1996 roku. Przerabiała głównie ziemniaki, była tam też płatkarnia. Po II wojnie światowej działała w ramach PGR. Obecny stan kompleksu można uznać za dobry.


W XVII wieku majątek należał do rodu Mülllenau. Johann von Mülllenau wybudował tu pałac, później przebudowywany, ale zachował swój barokowy styl. Na początku XVIII przeszła w ręce rodziny Goltz. W 1770 roku nabył te włości książę Carolth-Beuthen i to jego rodzina gospodarzyła na tych terenach do 1842 roku. Potem kupili Kotlę bracia Frank-Lindheim, by 17 czerwca 1863 roku odsprzedać ją dalszym kuzynom. Następnie majątkiem zarządzała Adela Carstejn – do 1917 roku, kiedy to majątek przejął skarb państwa. Zatem za powstanie tu gorzelni odpowiada ktoś z rodziny Goltz lub sam książę.
Cała wieś wygląda jak dawny folwark, stare zabudowania służą dziś za mieszkania, ale jest to zaskakująco urokliwe i przez koherentne rozplanowanie urbanistyczne przypomina raczej miasteczko a nie wieś. Ciekawa jest też brama wjazdowa do dawnych włości, która pełniła funkcję mieszkalną.
Kotla to wieś leżąca w województwie dolnośląskim, powiecie głogowskim.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail