Gorzelnia Sława

Pierwsza gorzelnia powstała tu w XVIII wieku. Jak wynika z rozliczenia płac z 1728 roku, gorzelany zarabiał 11 reichstalarów, dla porównania piwowar 14, starszy pachołek 14, kucharz dworski 20, myśliwy 16, proboszcz 21. Kolejna gorzelnia została wybudowana w XIX wieku, a na początku XX wybudowano trzecią. Ta z XIX wieku mieści się obecnie przy ulicy Waryńskiego – w samym centrum miasta, na rogu z ulicą Henryka Pobożnego. Przerabiała 2 mln l, głównie zboże, w mniejszym stopniu ziemniaki. Destylarnia przy ulicy Waryńskiego przestała funkcjonować w czerwcu 2000 roku, choć inne źródła podają rok 2002. Maszyny zostały wyprzedane, między innymi aparat dwukolumnowy. Budynek trzykondygnacyjny z solidnym podpiwniczeniem jest zwarty i wysoki, wykonany z cegły wapienno-piaskowej, zapewne z pobliskiej cegielni założonej przez Jozefa Rothera. Prosty, wysoki komin dopełnia całości. Obecnie jest zabezpieczona przez popadnięciem w ruinę.


W latach 1884-1945 Sława była w administracji hrabiego von Haugwitz. W 1886 roku nastąpiła eksplozja parnika do gotowania ziemniaków, w wyniku czego śmierć poniósł pracownik gorzelni – Fechner. Wybuch znacznie uszkodził budynek. W latach 90. XIX wieku do Sławy przybył przedsiębiorca Josef Rother, ale też z racji wykształcenia gorzelany i kupiec. Kupił od wdowy i spadkobierczyni firmy Heinricha Lange Hotel zur Krone przy Rynku, czy gorzelnię również, tego nie wiadomo. Bardzo prawdopodobne, że tak, choć mógł ją równie dobrze dzierżawić. Interes kwitł, zapotrzebowanie rosło a moce przerobowe i miejsce w piwnicy nie, dlatego też w 1907 roku założył z kilkoma chłopami spółdzielnię-gorzelnię, zwaną Schäferberg. Odnowił budynek na co przeznaczył 60 tys. marek. Produkowano tu likiery, pszenną wódkę pod nazwą „Schlawaer Seewasser” [sławska woda morska]. W kolejnych latach wybudował drugą gorzelnię, spółdzielnię mleczarską, cegielnię, rolniczą wytwórnię spirytusu Landwirtschaftliche Spritfabrik Rother & Co. Josef Rother umarł w 1935 roku. Można przypuszczać, że wszystkie gorzelnie do wybuchu wojny nadal działały w formie spółdzielni.
26 czerwca 1945 gorzelnia została uruchomiona przez Mariana Misia. Druga przy ulicy Waryńskiego pod nazwą Gorzelnia Przemysłowa Państwowego Monopolu Spirytusowego ruszyła w maju 1945 roku. Kierownikiem został Józef Kowarsh. W 1966 roku Sława wraz z jedenastoma gospodarstwami (m.in.: Stare Strącze I i II, Przybyszów, Łupice, Krzydłowiczki, w sumie sześć gorzelni i dwie płatkarnie) utworzyła Państwowe Gospodarstwo Rolne Wieloobiektowe z siedzibą w Starym Strączu.
Miasto Sława leży w województwie lubuskim, powiecie wschowskim nad Jeziorem Sławskim.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.