Stara gorzelnia Zaszkowo

Zaszkowo to bardzo stara osada, datowana już w 1161 roku. Najpierw wchodziła w skład dóbr książęcych, później nadano ją klasztorowi w Czerwińsku, by w końcu stała się wsią królewską. W XIX wieku stała się wsią rządową, była dzierżawiona m.in. przez Leona Grąbczewskiego. W 1872 roku majątek został sprzedany w ręce prywatne i to właśnie wtedy została wybudowana gorzelnia w Zaszkowie, jak również wiatrak. W 1929 roku włodarzył tu Józef Gromada, a majątek liczył 468 ha.


Józef Gromada był nie tylko rolnikiem, ale też działaczem społecznym, samorządowym i posłem na Sejm IV kadencji II RP. Był m.in. członkiem Zarządu Okręgowego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych, organizatorem i kierownikiem mleczarni spółdzielczej, Kasy Stefczyka, prezesem zarządu Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolmin” w powiecie krasnostawskim, prezesem Rady Nadzorczej Związku Spółdzielni Mleczarskich i Jajczarskich w Warszawie, członkiem Rady Gminnej w Nurze, Rady Powiatowej w Ostrowii Mazowieckiej i Rady Wojewódzkiej, przewodniczącym Koła Związku Strzeleckiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Na początku wybuchu II wojny światowej (przełom września i października 1939) został aresztowany w Zaszkowie przez NKWD. Wywieziony do obozu pracy w Karelii, gdzie zamarzł wykonując roboty leśne.

Zdjęcie pochodzi z albumu „Gmina Nur w starej fotografii”, album wydany został przez Bibliotekę Publiczną Gminy Nur. Fragment gorzelni w Zaszkowie (pracownicy zakładu z beczkami) – przed 1914 rokiem, fot. prof. dr hab. Tadeusz Epsztein.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.