Stara gorzelnia Zaszkowo

Zaszkowo to bardzo stara osada, datowana już w 1161 roku. Najpierw wchodziła w skład dóbr książęcych, później nadano ją klasztorowi w Czerwińsku, by w końcu stała się wsią królewską. W XIX wieku stała się wsią rządową, była dzierżawiona m.in. przez Leona Grąbczewskiego. W 1872 roku majątek został sprzedany w ręce prywatne i to właśnie wtedy została wybudowana gorzelnia w Zaszkowie, jak również wiatrak. W 1929 roku włodarzył tu Józef Gromada, a majątek liczył 468 ha.


Józef Gromada był nie tylko rolnikiem, ale też działaczem społecznym, samorządowym i posłem na Sejm IV kadencji II RP. Był m.in. członkiem Zarządu Okręgowego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych, organizatorem i kierownikiem mleczarni spółdzielczej, Kasy Stefczyka, prezesem zarządu Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolmin” w powiecie krasnostawskim, prezesem Rady Nadzorczej Związku Spółdzielni Mleczarskich i Jajczarskich w Warszawie, członkiem Rady Gminnej w Nurze, Rady Powiatowej w Ostrowii Mazowieckiej i Rady Wojewódzkiej, przewodniczącym Koła Związku Strzeleckiego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Na początku wybuchu II wojny światowej (przełom września i października 1939) został aresztowany w Zaszkowie przez NKWD. Wywieziony do obozu pracy w Karelii, gdzie zamarzł wykonując roboty leśne.

Zdjęcie pochodzi z albumu „Gmina Nur w starej fotografii”, album wydany został przez Bibliotekę Publiczną Gminy Nur. Fragment gorzelni w Zaszkowie (pracownicy zakładu z beczkami) – przed 1914 rokiem, fot. prof. dr hab. Tadeusz Epsztein.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.