Gruzińskie smaki

27 stycznia w Salonie M&P Strzelecka 27 odbyło się spotkanie z Piotrem Apostolidisem, autorem książki „Gruzińska uczta. Podróż do kraju wina, biesiad i toastów”. Autor nie tylko odwiedził wielu gruzińskich winiarzy, ale też sam robił wina tradycyjną gruzińską metodą. Podczas ponad dwugodzinnej prelekcji przedstawił regiony winiarskie w Gruzji, ciekawych producentów, sporo uwagi poświęcił gruzińskiej kuchni i sztuce stołu. Przedstawił także pięć win z oferty winiarni Palavani, która ma swoje winnice w Kachetii (120 ha), największym regionie winiarskim Gruzji, mają także destylarnię, robią chachę i brandy. Winnice należały w XIX wieku do Kiazo Eristavi, gruzińskiego bohatera, generała w carskiej armii Aleksandra III. Po rewolucji i włączeniu Gruzji do ZSRR zostały znacjonalizowane. W 1954 roku została otwarta nowa wytwórnia win w Kistauri. Po prywatyzacji właścicielem marki i winnic został Anzor Kibrotsashvili, gruziński mistrz świata w judo, zmarły w 2008 roku. Palavani pozostaje dziś w rękach jego krewnych.

Produkują wina w tradycyjny gruziński sposób z fermentacją w kwewri, a także na wzór europejski, w stalowych tankach, ze starowaną komputerowo temperaturą. Produkcja to 2500 butelek na godzinę. Mają nasadzenia szczepów: rkatsiteli, saperavi, mtsvane, robią klasyczne gruzińskie wina tsinandali czy kindzmarauli. Od października 2019 roku wina Palavani dostępne są w Polsce, w imporcie M&P, to 11 etykiet win, w tym dwa z kwewri.
Goście mieli najpierw możliwość spróbowania rkatsiteli z kwewri. Szczep jest biały i daje lekkie wina o dużej kwasowości, jednak wino z kwewri ma barwę żółto-pomarańczową, smaki i aromaty ziemiste, cytrusów, ale bardziej przetworzonych owoców, niż świeżych. Potem uczestnicy degustacji mogli spróbować czterech zupełnie różnych ekspresji win ze szczepu saperavi. Winogrona te dają na ogół średnio taniczne i średnio kwasowe bardzo ciemne wina. Kindzmarauli jest jednak winem półsłodkim, o smaku czereśni, wiśni i śliwek. Z kolei Pirosmani, to wino półwytrawne, a nutach agrestu, czarnej i czerwonej porzeczki. Kolejnym winem było klasyczne Palavani Saperavi, wino o zapachu wiśni i czarnej porzeczki, o małej ilości garbników, ale zdecydowanie wytrawne. I na koniec Saperavi Qvevri – wino taniczne, mocno zbudowane, ziemiste, o intensywnym aromacie czerwonych owoców.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.