Gruzja na wysokości

13 marca odbyło się na ostatnim piętrze wysokościowca (Studio Smolna 8) seminarium i degustacja ośmiu win z Gruzji. Degustację poprowadził Mariusz Kapczyński, redaktor naczelny Vinisfera.pl. Podczas degustacji spróbowaliśmy grillowanych kaukaskich przekąsek przygotowanych przez Pawła Portoyana. Lista win (w kolejności podawania) wraz z informacją o producencie i dystrybutorze: Sparkling Brut – Marani, Kwewri 2015 – Gevelli, Mtsvane 10 kwewri – Marani, Mtsvane kwewri 2015 – Vaziani/Waldipol, Kvaliti 2015 (tsolikauri, tsitska, krahuna) – Archil Guniava/Kraków Slow Wines, Kachetian Royal 2013 Kindzmarauli – Marani, Krahuna 2015 – Amiran Vepkhvadze/Kraków Slow Wines, Rkatsiteli Tarieluna 2013 – Nika Bakhia/Kraków Slow Wines, Saperavi Barrel Select Kindzmarauli – Marani, Saperavi kwewri 2015 – Vaziani/Waldipol.


A teraz wrażenia z degustacji.
Sparking white brut (Marani) – białe wino, zrobione metodą Charmata, czyli druga fermentacja zachodzi w kadzi nierdzewnej, do której dodaje się drożdży i cukru. Po tym procesie poddane jest fermentacji i trafia pod ciśnieniem do butelki. Powstało z trzech szczepów winogron. W nosie białe owoce, może porzeczki, delikatny zapach miąższu ze świeżej bułki. W ustach orzeźwiające, bukiet zielonych soczystych owoców, ale też cytrusy, lekko drożdżowe. Bardzo przyjemne, lekkie, ale wielowarstwowe, dużo bąbelków.
Kwewri 2015 (Gevelli) – producentem tego białego, wytrawnego wina jest kooperacja gruzińsko-polska. Fermentacja i leżakowanie zachodziły w tradycyjnych amforach – kwewri. Powstało z winogron ze szczepu Mtsvane Kakhuri, z regionu Kachetii. Po naturalnej fermentacji (dzikie drożdże) maceruje się 6 miesięcy w kwewri. Zapach jabłek, gruszek, łąki kwiatowej. Inne niż typowe wino z kwewri. W ustach lekko zielone, trawiaste. Przyjemne.
Mtsvane 10 kwewri (Marani) – wino białe, wytrawne spoczywało cztery miesiące w kwewri i dziesięć miesięcy w beczce z kaukaskiego dębu. Kolor bursztynu, gęściejsze od poprzednich, ładne spływające łzy. W nosie dojrzałe owoce z nutami wytrawnymi. W ustach lekko cierpkie, zielone, trawiaste, rześkie.
Mtsvane kwewri 2015 (Vaziani) – leżakowane w kwewri, powstało ze szczepu mtsvane. W nosie dojrzałe morele, gruszki, suszone figi, ale też rodzynki, słodkie winogrona. W ustach lekko cierpkie, przyjemne, świeże. Niefiltrowane, nieklarowne, więc dopuszczalny jest lekki osad na dnie butelki.
Kvaliti 2015 (Archil Guniava) – powstało z trzech odmian winogron: tsolikauri, tsitska, krahuna z regionu Imeretia. Leżakowane w kwewri. Białe wytrawne o zapachu melona, gruszki, miodu lipowego. W ustach owocowe, pieczone jabłka, brzoskwinie. Finisz świeży, lekko słodki, figowy. Kolor bursztynu z pomarańczowymi refleksami. Mocne łzy, spływające po ściankach kieliszka. Wykonane w 100% metodami naturalnymi, bez dodatku drożdży.
Kachetian Royal 2013 Kindzmarauli (Marani) – białe wino, leżakowane w kwewri. Trunek taniczny, z nutami skórek i pestek. W nosie też dojrzałe morele, gruszki, lekko pieprz, marmolada z renklod. W ustach dojrzałe śliwki, taniczne, cierpkie, lekko skóra, liscie tytoniu.
Krahuna 2015 (Amiran Vepkhvadze) – wytrawne białe wino, leżakowane w kwewri. W nosie lekko mokra skóra, piwnica, pleśniowy ser, zapachy rustykalne. W ustach delikatne, miodowe, choć wytrawne, taniczne, mocna herbata. Wykonane metodą naturalną, z osadem.
Rkatsiteli Tarieluna 2013 (Nika Bakhia) – tylko 800 butelek. Szczep rkatsiteli. Wino białe wytrawne organiczne. Kolor pomarańczowy z czerwonymi refleksami. W nosie słodkie, dojrzałe owoce, ale też i pieczone. W ustach tanina, cierpkie, dębowe, skórzane.
Saperavi kwewri 2015 (Vaziani) – czerwone wytrawne, leżakowane w 100% w kwewri, szczep saperavi. Czerwone owoce, wytrawne wiśnie, arbuz, tanina, tabaka. W nosie też zapach świeżo pieczonego chleba. Kolor – intensywny burgund.
Saperavi Barrel Select Kindzmarauli (Marani) – wino czerwone wytrawne, leżakowane w kwewli, ale też 10 miesięcy w beczce z kaukaskiego i francuskiego dębu. W nosie i ustach paleta porzeczek czerwonych i czarnych, owoce leśne, głównie jagody. Piękny kolor burgundowi.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.