Niedaleko Kežmarok, w wiosce Pradiareň mieści się znana z doskonałych likierów Tatratea (dawniej Tatransky Čaj) firma Karloff oraz Tatranská Likérka, producent szerokiej gamy alkoholi. Wcześniej przez wiele lat w tym miejscu pracowała gorzelnia Karlov Dvor, zamknięta po II wojnie światowej.
Firma nie produkuje spirytusu, nie ma tu fabryki, rektyfikacji czy filtracji wódek. Kupują gotowe spirytusy, głównie z firmy Moravský Lihovar z Czech, jest to spirytus melasowy, który – jak mówi Dávid Chovanec, dyrektor ds. eksportu w Karloff – doskonale odpowiada potrzebom firmy, gdyż ma słodkawy posmak, a wykorzystywany jest do likierów. – Pokutuje przekonanie, że spirytus melasowy jest gorszy jakościowo. To nieprawda, po prostu mniej nadaje się do czystych wódek, a bardziej do zestawiania maceratów – mówi Dávid Chovanec.
Firma Karloff powstała w 2002 roku, od 2003 roku (do 2007 roku jako Tatransky Čaj) produkują swój sztandarowy likier pod marką Tatratea. Założycielem i twórcą receptur jest Ján Semaňák. Miałem okazję zwiedzić zakład i obejrzeć proces nastawiania maceratów, do których wykorzystywane są przede wszystkim herbaty w szerokim wyborze, głównie czarna, ale i zielona czy czerwona. Są to w większości hinduskie herbaty Assam. Macerat ma bardzo intensywny herbaciany smak. Te smaki herbat łączone są z innymi nastawami – ziołowymi, korzennymi, kwiatowymi, a także naturalnymi aromatami dębowymi z wiórków. Wykorzystywane są górskie i lecznicze rośliny. Na podstawową Tatratea 52 składa się 27 ziół i przypraw, a także maceratu z malin, na winiaku i śliwowicy. Ma ona piękny ziołowo-herbaciany aromat, jest rozgrzewająca i przyjemnie słodka. Podobnie inne w tej serii – mocniejsze – Tatratea 62 (z ekstraktami: truskawki, maliny, jeżyny i jagody) i Tatratea 72 (z dodatkowym ekstraktem z drzewa chininowego). W podstawowej serii są też: Tatratea 22 o smaku kokosowym, z dodatkiem białej herbaty, Tatratea 32 z ekstraktami cytryny i limetki oraz Tatratea 42 z ekstraktem brzoskwini i białą herbatą. Są też nowe serie: Tatratea 17 (likier mleczny), Tatratea 27 (z aronią), Tatratea 37 (z hibiskusem), Tatratea 47 (o aromatach kwiatowych), Tatratea 57 (zielona herbata) i Tatratea 67 (biała herbata) oraz gorzkie (bez dodatku cukru) Herbat Tea Digestif 35 i Tea Bitter 35. Maceraty przegryzają się przez 6-8 tygodni, potem są filtrowane, by wreszcie dojrzewać w stalowych cysternach przez kolejnych 6 tygodni.
Serię Tatratea wyróżnia piękne opakowanie o kształcie termosu na herbatę, satynowane szkło, wytłoczone w technologii 2D litery i dominująca litera T (jak Tatry i jak Tea) ułożona z góralskich ornamentów. Wyprodukowanie tej butelki to koszt ok. 1,50 euro.
W ofercie firmy Karloff są też inne alkohole. Brandy KBS zestawiana jest z winiaków sprowadzanych z chorwackiej firmy Badel, produkowane są tu winiaki o smaku gruszkowym i pomarańczowym. Niezwykle ciekawą propozycją jest likier o mocy 33% Tocaine – produkowany z destylatu winnego, win tokajskich, esencji tokajskiej, ekstraktu z rodzynek, soku winogronowego i cukru gronowego. Firma ma też wina z dodatkiem szafranu i aperitif winny oraz słodkie mleczne i kawowe likiery. Inne marki to np. Zipser (pięć rodzajów destylatów zbożowych z dodatkiem maceratów i destylatów owocowych – np.: pigwy, śliwki, gruszki) i Tatranský Rad (tu duży wybór, w tym znakomite mocne likiery Tatranský Vietor i Tatranská Kavá). Karloff ma też w ofercie wódki zbożowe – np. wódkę Continuum.