Klimat wiecznej wiosny

3 listopada odbyła się degustacja online whisky i madery. Organizatorami degustacji były SingleMalt.pl i Fort Whisky, a prowadził je Łukasz Gołębiewski. Do spróbowania były trzy bardzo różne whisky single malt: Penderyn z Walii, Inchmurrin ze Szkocji i Tyrconnell z Irlandii. Ich wspólnym mianownikiem było leżakowanie w beczkach po maderze. Uczestnicy mogli tez spróbować trzech stylów madery, reprezentowanych przez: Barbeito 3YO Medium Dry, Barbeito 3YO Medium Sweet oraz 5YO Barbeito Island Rich Reserva.

– Słodkie wzmacniane wina z Madery dojrzewają w dębowych beczkach w wysokiej temperaturze. Do produkcji madery stosuje się proces zwany dojrzewaniem w beczce estufagem (maderyzacja). Wykorzystuje się specjalną obróbkę termiczną, madera musi dojrzewać w dębowych beczkach przez co najmniej 90 dni w temperaturze 55°C. Ten proces „gotowania” powoduje, że wino przechodzi wiele etapów redukcyjnych i utleniających, dzięki czemu uzyskuje bogatą barwę i niepowtarzalny smak.
Ze względu na proces estufagem wzmacniane wina Madera mają głęboki kolor, co powoduje ciemnienie whisky wykończonej w tych beczkach. Niektóre wina z Madery mają kolor czerwony i przekazują whisky odpowiednie odcienie burgunda. Beczki Madeira dodają również subtelnych nut owocowych, miodowych nut, a w niektórych przypadkach czekolady, karmelu i cynamonu – mówił Łukasz Gołębiewski.
Madera zaliczana jest do archipelagu Makronezji, jest wyspą pochodzenia wulkanicznego. Powierzchnia jest górzysta, klimat łagodny, określany mianem „wiecznej wiosny”. Średnia temperatura dobowa w styczniu wynosi ok. 16 °C, a w lipcu ok. 23 °C. Madera ma bogatą roślinność podzwrotnikową. Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy. Wino na Maderze stało się głównym towarem eksportowym w XVI wieku, kiedy to osadnicy przerzucili się z uprawy trzciny cukrowej na uprawę winorośli. Obecnie 40% eksportu Madery jako wyspy to wino madera.
Jak smakowały whisky i zestawiane z nimi wina?

Penderyn Aur Cymru Welsh Whisky Madeira Finish (46%)
Whisky z klasycznej linii Penderyn Gold, z pierwszej po ponad stu latach nowo otwartej walijskiej destylarni. Beczki po bourbonie, potem finiszowanie w beczkach po maderze. Delikatny, słodki, brzoskwiniowo-morelowy aromat, jabłka, gruszki, wanilia, lekko popiół. Smak słodki, dużo jabłek, dużo gruszek, nuty maślane, ciasto ze śliwkami. W rozgrzewającym finiszu wanilia, śmietanka, gruszki, ananas, melon, lekko sól i pieprz.
4/5
25/25,5/26/7,5=83

Barbeito Madeira Medium Dry 3YO (19%)
Aromat suszonych wiśni, rodzynek, śliwek, orzechów, drożdży, pigwy. Smak suszu wigilijnego, cytrusy, zwłaszcza cytryna i limonka. Wędzone: wiśnie, śliwki, skórki cytryny, grejpfruta, a do tego suszone kwiaty i pigwa, agrest.
4.5/5
27/26,5/26,5/7,5=86,5

Tyrconnell 10YO Madeira Cask (46%)
Whisky z destylarni Cooley. Beczki po bourbonie, finiszowanie przez 3-6 miesięcy w beczkach po maderze. Przyjemny, rześki zapach jabłek, gruszek, mirabelek, sadu, do tego wanilia i banany. Smak nieco gorzki – pestki jabłek, albedo cytrusów, nuta maślana, budyniowa, cierpkość, sól i słodycz zarazem. Jest tu i soda, i sól, i rodzynki, i miód, i cierpkie wino. Sporo drożdży. Finisz szybko gaśnie, są jabłka, gruszki, morele, drożdże, chleb sodowy, ale po chwili nic, jakby zgasła zapałka, pozostaje tylko mało przyjemna goryczka i słoność.
3.5/5
25/25/21/7=78

Barbeito Madeira Medium Sweet 3YO (19%)
Aromat drożdży, skórek jabłek, śliwek, orzechów. W smaku także sporo śliwek i drożdży, renkloda, mirabelka. Finisz cierpki, nuta pomarańczowa, grejpfrutowa, limonka.
4/5
25/25/25/7,5=82,5

Inchmurrin Madeira Wood Finish (46%)
Whisky z destylarni Loch Lomond. Beczki po bourbonie, potem finiszowanie w beczkach po maderze. Aromat tłusty, skórki jabłek, gruszek, pektyny, miód, w tle dym ogniska, sadza. W smaku whisky tez jest tłusta, maślana, słodycz jabłek, gruszek, moreli, pomarańczy. W finiszu słodycz znika, pojawia się wytrawny orzech włoski, skóra, tytoń oraz rozgrzewająca nuta ziela angielskiego, kardamonu.
4/5
25,5/26/25,5/7,5=83,5

Barbeito Madeira Sweet 5YO (19%)
Aromat miodu, orzechów, tarty orzechowej i delikatnie tarty cytrynowej. W ustach orzechy, czekolada z orzechami, rodzynki, śliwki, daktyle. Finisz nie przesadnie słodki – figi, daktyle, kandyzowane skórki cytryny i limonki, orzechy.
4.5/5
26,5/26,5/27/7,5=86,5

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.