Konsumpcja alkoholu w Europie

Nowe statystyki opublikowane w jednym z wiodących na świecie badań oceniających obciążenie chorobami (Global Burden of Disease) oraz Światową Organizację Zdrowia pokazują, że szkody związane z alkoholem są coraz mniejsze w całej Europie. Członkowie Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Odpowiedzialnej Konsumpcji Alkoholu (IARD) kontynuują działania mające na celu przyspieszenie postępów we wspieraniu celów ONZ w zakresie ograniczania szkodliwego spożycia alkoholu oraz realizacji Global Alcohol Action Plan (Globalnego Planu Działania dot. Alkoholu) WHO.

Najnowsze statystyki pokazują, że w Europie w latach 2010-2021 odnotowano:

  • 32% spadek całkowitej śmiertelności z powodu nadużywania alkoholu
  • 38% spadek zachorowalności u osób poniżej 20 roku życia
  • 39% spadek liczby wypadków drogowych
  • 7% spadek spożycia alkoholu wysokoprocentowego
  • 10% spadek spożycia alkoholu per capita w Europie w latach 2010-2020 (wstępne dane WHO na 2020 r.)

Pomimo tych pozytywnych trendów, IARD i jego członkowie wzywają do wspólnych wysiłków ze strony przemysłu, rządu i społeczności lokalnych, aby przyspieszyć redukcję szkód oraz promować kulturę umiaru i odpowiedzialności wśród dorosłych, którzy decydują się spożywać alkohol.
Aktywne inicjatywy i działania podejmowane przez członków IARD w celu ograniczenia szkodliwego spożywania alkoholu i podniesienia standardów na całym świecie obejmują:

Komentując wyniki i inicjatywy IARD*, Julian Braithwaite, dyrektor generalny i prezes IARD, powiedział: Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, jest to postęp, który pokazuje, że podejście ONZ do walki ze szkodliwym używaniem alkoholu może przynieść rzeczywiste zmiany, gdy rząd, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny współpracują w ramach podejścia obejmującego całe społeczeństwo.
IARD i jego członkowie pozostają zaangażowani w walkę ze szkodliwym używaniem alkoholu oraz wspieranie celów ONZ. Z niecierpliwością czekamy na odegranie naszej roli w wysiłkach ONZ na rzecz przyspieszenia postępów podczas spotkania wysokiego szczebla w sprawie chorób niezakaźnych w przyszłym roku.
– W Polsce także zauważamy pozytywne trendy w tym zakresie. Aż 78% Polaków spożywa alkohol odpowiedzialnie. Od ponad dekady roczne spożycie alkoholu per capita utrzymuje się na podobnym poziomie ok 9,5 l w przeliczeniu na 100% alkohol. W ciągu ostatnich 10 lat liczba wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu drogowe spadła o połowę. Dane te pokazują pozytywny kierunek zmian konsumpcji napojów alkoholowych w krajach Unii Europejskiej i w Polsce. Są one rezultatem zmiany świadomości Europejczyków, ale edukacja to ciągła praca. Uważamy, że agendy rządowe, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe powinny wspólnie działać, aby przyspieszyć redukcje szkód związanych ze szkodliwym spożywaniem napojów alkoholowych oraz promować kulturę umiaru i odpowiedzialności wśród tych dorosłych, którzy decydują się na konsumpcję alkoholu
– komentuje Emilia Rabenda, Prezeska Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

IARD

International Alliance for Responsible Drinking (IARD) jest organizacją non-profit zajmującą się ograniczaniem szkodliwego spożycia alkoholu i promowaniem odpowiedzialnej konsumpcji. Wspierają nas wiodący światowi producenci piwa, wina i napojów spirytusowych, którzy zjednoczyli się we wspólnym celu: bycia częścią rozwiązania w walce ze szkodliwą konsumpcją alkoholu. Aby realizować tę wspólną misję, IARD współpracuje z sektorem publicznym, społeczeństwem obywatelskim i podmiotami prywatnymi. Więcej informacji: www.iard.org.
Członkowie IARD: AB InBev, Asahi, Bacardi, Brown-Forman, Carlsberg, Diageo, Heineken, Kirin, Moët Hennessy, Molson Coors Beverage Company, Pernod Ricard, Suntory Global Spirits oraz William Grant & Sons. Członkowie stowarzyszeni: The Coca-Cola Company i LOTTE Chilsung Beverage.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.