8 lutego odbyła się prezentacja destylarni Royal Brackla zorganizowana przez Dom Whisky i Patryka Kowalskiego, ambasadora marki w Polsce.
Royal Brackla to destylarnia znana z bardzo owocowego charakteru whisky, zwykle leżakowanej w beczkach po sherry, będącej m.in. składnikiem blendów Dewar’s. Słodki owocowy smak zawdzięcza długiej fermentacji oraz masywnym alembikom, dającym dużo kontaktu z miedzią.
Destylarnię założył kapitan William Fraser, oficjalna data to 1817 rok, choć w rzeczywistości powstała wcześniej, a w tym roku uzyskała licencję na legalną działalność. Whisky odniosła duży sukces i w 1835 roku jako pierwsza szkocka otrzymała królewską gwarancję Royal Warrant, wiążącą się z kontraktem dostaw na dwór Wilhelma IV i kolejnych brytyjskich władców. Od tej pory jako jedna z trzech szkockich destylarni nosi królewski tytuł Royal Brackla. Już w latach 80. XIX wieku whisky z tej destylarni stała się ważnym składnikiem blendów, m.in. Andrew Ushera, który był agentem Royal Brackla i został jej menadżerem w 1887 roku. Kilkakrotnie zmieniała właścicieli, by w 1943 roku stać się częścią DCL. Branżowy gigant zwiększył produkcję w 1964 roku, ale w latach 1985-1991 został zmuszony do jej zamknięcia z powodu spadającego popytu na whisky. Cztery lata później wraz z marką Dewar’s i kilkoma innymi destylarniami została sprzedana grupie Bacardi-Martini, która zawiaduje Royal Brackla do dziś. Wcześniej, w 1993 roku, wypuszczono pierwszą oficjalną single malt Royal Brackla w czasach Diageo – dziesięcioletnią whisky w serii Flora & Fauna. Pierwsze oficjalne butelkowania single malts z Royal Brackla przez Bacardi-Martini o to dopiero 2004 rok i znów edycja dziesięcioletnia. Potem Royal Brackla ukazała się w 2015 roku wraz z serią innych whisky Bacardi-Martini w ramach programu nazwie The Last Great Malts, zadebiutowały od razu trzy edycje: 12YO, 16YO i 21YO. W latach 2019-2020 wprowadzono na rynek edycje Royal Brackla 12YO, 18YO i 20YO, a w 2021 roku zmieniono edycję 12YO oraz wprowadzono nowe whisky 18YO finiszowaną w beczkach po sherry palo cortado, 20YO z trzech różnych beczek po sherry i 25YO dla segmentu travel retail. Możliwości produkcyjne to ponad 4,2 mln l czystego etanolu rocznie. Destylarnia wyposażona jest w kadź zacierną o pojemności 12,9 ton. Mają sześć drewnianych i dwie stalowe kadzie fermentacyjne, fermentacja trwa 68 godzin. Są tu dwie pary alembików – pierwszej destylacji o pojemności 23 tys. l i drugiej destylacji o pojemności 20 tys. l. Odbierają destylat z mocą 70%.
Royal Brackla 11YO Signatory Vintage (43%)
Whisky wydestylowana w czerwcu 2010, zabutelkowana w 2022 roku, starzona w trzech beczkach po bourbonie pierwszego napełnienia (#307491, #307495, #307498). Zapach intensywny, bardzo przyjemny – budyń cytrynowy, kwaśne jabłka, dla kontrastu słodkie gruszki, ciasto drożdżowe ze śliwkami. Dużo słodyczy, crème brulée. W smaku jest cierpko-słodko, gorzkie winogrona, gorzkie jabłka, rajskie jabłuszka, gorzkie gruszki, pigwa. Jest też nuta medyczna. Finisz nieco syropowy, nieco sadzy, popiołu. Jabłka, gruszki, śliwki, marmolada jabłkowa.
25,5/25,5/24,5/7=82,5
Royal Brackla 12YO (40%)
Edycja z 2015 roku. Beczki po bourbonie (pierwszego napełnienia, kolejnego napełnienia i ponownie wypalane) i finiszowanie w beczkach po sherry. W zapachu: słodkie śliwki, czereśnie, gruszki, słodkie i kwaskowe winogrona. W smaku sporo nut oloroso – ciasto drożdżowe, orzechy włoskie, orzechy laskowe, rodzynki, suszone morele i bardzo cierpkie jabłka. W finiszu – anyż i lukrecja, nuty drożdżowe, tytoń, słoność.
25,5/25/24,5/7=82
Royal Brackla 12YO Sherry Oloroso Cask Finish (46%)
Nowa edycja. Beczki po bourbonie (pierwszego napełnienia, kolejnego napełnienia i ponownie wypalane) i finiszowanie w beczkach po sherry oloroso. Słodki, likierów zapach – czekolada z rodzynkami, z orzechami, kandyzowane skórki pomarańczy, ciasto drożdżowe, suche włoskie orzechy, lekka słoność. Bardzo mocny wpływ sherry. W smaku słone ciasto, rodzynki, suszone morele, suszone skórki pomarańczy, tytoń, skóra. Finisz taniczny, ściągający, dużo skóry, tytoniu, czarna gorzka herbata, gorzka czekolada z rodzynkami, anyż, lukrecja, eukaliptus.
25/24,5/25/7=81,5
Royal Brackla 18YO Palo Cortado Cask Finish (46%)
Nowa edycja. Beczki po bourbonie (pierwszego napełnienia, kolejnego napełnienia i ponownie wypalane) i finiszowanie w beczkach po sherry palo cortado. Intensywny, przyjemny zapach pełen orzechów włoskich, suszonych moreli, rodzynek, kandyzowany imbir, słodki tytoń, ale też nuty bardziej rześkie – jabłek, gruszek, śliwek, aromatycznych winogron typu muskat. W smaku jest cierpko, nieco goryczy – zielony orzech włoski, głóg, dużo drożdży, wyraźny wpływ sherry. Finisz bardzo gorzki, cierpki, ściągający – dużo głogu, tatarak, zielone orzechy, do tego sól, lukrecja, szałwia, mięta, skóra, tytoń.
26,5/26/26/7,5=86