Coroczne święto Ardbega, najbardziej dymnej, torfowej i złożonej whisky single malt, odbędzie się w Polsce 3 czerwca. By uszanować występną tradycję Islay każdy członek Komitetu zechce zapewne posmakować szmuglerskiego procederu i pod osłoną nocy przemyci na obchody gościa, by wtajemniczyć go w sekrety degustacji whisky Ardbeg.
– Na Islay od niepamiętnych czasów szerzyła się nielegalna destylacja i przemyt whisky – mówi Michael „Mickey” Heads, dyrektor destylarni Ardbeg. – Przed powstaniem naszej Destylarni tutejsze wybrzeża cieszyły się złą sławą matecznika szmuglerów. Wierni ich skrytym zasadom, trzymamy szczegóły tegorocznego Ardbeg Day w tajemnicy, mogę jedynie powiedzieć, że będzie on równie ekscytujący, co szemrana przeszłość Islay. Zaprezentujemy także specjalną edycję naszej whisky, Ardbeg Dark Cove, stworzoną w hołdzie dla mrocznej historii wybrzeża i zatoki Ardbeg.
Ardbeg Day
Każdego roku w maju lub czerwcu na rodzimej wyspie Ardbega, Islay, odbywa się Festiwal Słodu i Muzyki. W przypadający zawsze na sobotę Ardbeg Day destylarnia Ardbeg otwiera drzwi dla swoich fanów z całego świata. Od 2012 roku Ardbeg Day stał się wydarzeniem globalnym umożliwiając pasjonatom whisky wspólne świętowanie tradycji Ardbega w ich krajach niemal na całym świecie. Poprzedni Ardbeg Day w 2015 roku zbiegł się z 200-leciem whisky Ardbeg, które fani uczcili wczuwając się w intrygujący smak przyszłości: następnych 200 lat destylarni. W futurystycznej wizji wyspy Islay w 2215 roku nie zabrakło przewidywania, że wyczulony na torf nos i zadziorny charakter będą oczywiście nieodzownymi cechami w pełni zrobotyzowanych następców obecnego ulubieńca destylarni, Jack Russel Teriera o imieniu Shortie. W Ardbeg Day 2015 uczestniczyło 15000 fanów w 135 miastach świata.
Szmugiel na wyspie Islay
Przemyt whisky z wyspy Islay do sąsiednich prowincji Szkocji prowadzono na taką skalę, że Urząd Akcyzowy zażądał specjalnego kutra do stałego patrolowania wybrzeży Islay i przechwytywania kontrabandy. Nielegalna destylacja i przemyt kwitły jeszcze długo po tym, jak w 1815 roku John McDougall otrzymał licencję i otworzył legalną destylarnię w Ardbeg. Przemyt, którego nie mogły powstrzymać żadne działania służb celnych, zmniejszył się dopiero pod koniec 19. wieku.
Ardbeg Dark Cove
Ardbeg Dark Cove to edycja limitowana stworzona dla uczczenia tegorocznego Ardbeg Day. Butelkowany z mocą 46,5% alkoholu, dla zachowania bogactwa smaku i aromatu nie jest poddawany filtracji na zimno.
Aromat mięsisty i pikantny, początkowo z silnymi nutami ciemnej czekolady, na dymnym tle rozwija bogactwo pomarańczy, melasy, toffi, kawy i dębiny oraz tajemnicze nuty kwiatowe. W ustach ponad warstwę smaku cierpkiego wybijają się rodzynki, daktyle, imbir i czarny pieprz, obok których falują nuty tlących się węgielków, lakieru do drewna i kreozotu, przynoszące wreszcie smaki sezonowanej wędzonej szynki i duszonej kałamarnicy. Finisz jest długi, pikantny i bogaty, z nutami smolistymi oraz toffi i kawy.
Ardbeg
Destylowany od 1815 roku Ardbeg szczyci się sławą the Ultimate Islay Malt Whisky – najdoskonalszej whisky słodowej z wyspy Islay. Wyróżniającą cechą whisky Ardbeg jest zaskakujące, śmiałe połączenie zdecydowanej torfowości i dymności z krągłą słodyczą nut roślinnych, kwiatowych i owocowych, przez koneserów whisky pieszczotliwie zwane „torfowym paradoksem”.
Ta najbardziej torfowa, dymna i złożona spośród wszystkich whisky z Islay jest szczególnie ceniona przez ekspertów i koneserów za swój bezkompromisowo indywidualny charakter, jak i dzięki historycznemu dziedzictwu destylarni Ardbeg, która w swojej dwustuletniej historii stała się symbolem hardego, nieugiętego charakteru mieszkańców Islay. W latach 80-tych i 90-tych XX wieku przyszłość Ardbega była niepewna, jednak punktem zwrotnym okazało się przejęcie legendarnej destylarni w 1997 roku przez inną słynną destylarnię whisky, Glenmorangie, i przywrócenie jej pełnej świetności oraz kultowej pozycji wśród koneserów whisky single malt.
Komitet Ardbega
W świecie whisky Ardbeg jest legendą i ma swoich zagorzałych pasjonatów. W roku 2000 utworzyli oni Komitet Ardbega, zrzeszający na świecie ponad 100 tysięcy fanów i kultywujący dziedzictwo tej niezwykłej whisky. Członkowie Komitetu opiniują nowe kompozycje whisky przed wprowadzeniem ich na rynek oraz mają dostęp do edycji specjalnych whisky, tworzonych często specjalnie dla nich. Otrzymują także zaproszenia na degustacje i święta whisky. Do Komitetu można przystąpić na ardbeg.com.
Nagrody
Ardbeg dwa razy z rzędu zdobył tytuł World Whisky of the Year w prestiżowej Biblii Whisky Jima Murraya; również dwukrotnie otrzymał nagrodę World’s Best Single Malt. W 2013 roku na konkursie World Whisky Awards zdobył również tytuł Best Islay Single Malt oraz Global Icon Visitor Center Manager of the Year; Michaela Headsa uhonorowano tytułem Distillery Manager of the Year.
Polska Noc Ardbega odbędzie się 3 czerwca, godz. 19.00, Warszawa Fort Legionów ul. Zakroczymska 12.