Gruzińskie wina Marani powstają w regionie Kakcheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – kwewri, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kakcheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony Tsinandali, Vazisubani, Akhasheni i Mukuzani, a mikroregiony Napareuli, Kvareli i Kindzmarauli są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Oczywiście przy okazji win powstają także doskonałe gruzińskie – chache, mocne i aromatyczne brandy wypalane z winogron i z wytłoków towarzyszących produkcji wina.
Podobno diamenty to najlepsi przyjaciele kobiet. Jak się okazuje, do grona tych ekskluzywnych towarzyszów życia dołączyć może także wino. Przynajmniej według jurorek Sakura Japan Women’s Wine Awards. Co roku wybierają one najlepsze wina dla kobiet. W tym roku postanowiły uhonorować srebrną nagrodą Marani Kondoli Mtsvane-Kisi.
Jak informuje producent, wytrawne, rocznikowe, białe wino zachwyca smakiem i aromatem. Powstaje z owoców dojrzewających w jednej winnicy – Kondoli, w dwóch ściśle określonych parcelach – Mtsvane K.2005 i Kisi K.05. Pod koniec sierpnia są one pozbawiane części owoców, aby podnieść walory smakowe i jakość przyszłego wina. Zbiory mają miejsce we wrześniu, następnie wino tworzone jest według unikatowej receptury – dojrzałe jagody są m.in. schładzane i tłoczone przy pomocy specjalnych pras pneumatycznych.
W efekcie tego procesu powstaje szlachetne, jasnozłote wino z zielonkawym odcieniem. Jego smak to solidny ekstrakt i delikatnie pikantny finał z tonacjami goryczki, siana, dojrzałych jabłek oraz pestek. Aromat zawiera całe bogactwo odcieni – od agrestu, suszonych ziół, mokrej słomy, słodkie polne kwiaty, po rumianek, kwiaty lipy, propolis i lekko przypieczoną skórkę bułki. Dodatkowo podczas dojrzewania nabywa ono aromatu miodu i suszonych owoców. To szlachetne wino będzie idealnym prezentem dla damy o bardzo wyrafinowanym guście.
Nagrodzone srebrem Marani Kondoli Mtsvane-Kisi to doskonałe towarzystwo dla dań z drobiu, np. piersi z gęsi marynowanej w kolendrze lub kaczki z jabłkami. Sprawdzi się także w towarzystwie sałatki z owoców morza oraz dojrzałego sera, takiego jak gloucester czy appenzeller. Szczególnie dobrze będzie smakować z tradycyjnym, gruzińskim serem sulguni. Śmiało można także łączyć je z najsłynniejszą gruzińską potrawą – plackiem serowym chaczapuri.
Więcej informacji na stronie: http://www.marani.com.pl.