Firma Marani rekomenduje swoje wino Telavuri, które występuje w wersji białej oraz czerwonej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, dostaniemy wino: wytrawne, półwytrawne i półsłodkie. Każde z nich, jak zapewnia producent, wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.
Dla amatorów białego
Białe wytrawne Marani Telavuri wyróżnia się lekkością i przejrzystością. Aromat to przede wszystkim gruszka, papierówka, pigwa i wosk. Smak ma kwasowy i świeży, z wyraźną, jabłkową nutą. W wersji półwytrawnej odnajdziemy aromat jabłka i gruszki, a także melonów i bananów. Smak półwytrawnego białego Marani Telavuri wyróżnia się nutą gruszkową i kwiatową. Efekt delikatnego wygładzenia smaku uzyskany został dzięki cukrowi resztkowemu. W wersji półsłodkiej wino jest miękkie, lekko landrynkowe, z wyczuwalnymi nutami owoców – jabłka, cytryny i brzoskwini. Przypadnie do gustu osobom, które preferują lekkie, półsłodkie tony.
Dla tych, którzy wolą czerwone
W czerwonym wytrawnym Marani Telavuri wyczujemy owocowe aromaty, konfiturowo-wiśniowe rejestry oraz nuty piwniczne i pestkowe. Smakuje wiśnią, dżemem z owoców leśnych oraz maliną. Ma oryginalny posmak likieru i chropawy, choć nieagresywny finał. W wersji półwytrawnej ma ciepły, konfiturowy aromat z wyczuwalnymi nutami dżemu z owoców leśnych, malinową, likieru wiśniowego oraz pestek. To proste, lekko korzenne wino wyróżnia się świeżym, owocowym, wiśniowo-pestkowym, nieco chropawym smakiem i piwnicznym akcentem w finale. Z kolei wariant półsłodki pachnie marmoladą i konfiturami. Smakuje malinami, owocami leśnymi, wiśniami i syropem. Tło jest konfiturowo-ziemiste.
Cena: białe – 24 zł
czerwone – 25 zł
Butelka: 0,75 l
O Marani:
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kakcheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina. Beczki dębowe sąsiadują tu z tradycyjnymi amforami glinianymi – KWEWRI, zakopanymi w ziemi piwnicy, którą nazywa się „Marani”. Region Kakcheti dzieli się na siedem najważniejszych mikroregionów dla win o zastrzeżonym nazewnictwie miejsca pochodzenia upraw winorośli. Prawy brzeg rzeki Alazani zajmują mikroregiony „Tsinandali”, „Vazisubani”, „Akhasheni” i „Mukuzani”, a mikroregiony „Napareuli”, „Kvareli” i „Kindzmarauli” są położone przy malowniczym podnóżu Dużego Kaukazu, na lewym brzegu rzeki Alazani. Tutaj rodzą się wyborne wina czerwone i białe, wytrawne i półsłodkie ze złożonym bukietem i niepowtarzalnym smakiem, które zyskują uznanie na całym świecie. Importerem win w Polsce jest Marani 1915 Sp. z o.o. Więcej informacji na stronie: www.marani.com.pl.