Mead Madness Cup 2023

W dniach 23-25 lutego 2023, w warszawskim hotelu Novotel, odbyła się Europejska Konferencji Miodosytników oraz największy konkurs dla miodów pitnych w Europie – Mead Madness Cup.

Organizatorzy od lewej Tomasz Józefowicz, Krzysztof Jarek, Mateusz Błaszczyk

Konferencja i konkurs Mead Madness Cup są organizowane od 2018 roku i już na dobre zapisały się w kalendarzu imprez świata miodów pitnych. Przeznaczone zarówno dla miodosytników domowych jak i dla komercyjnych producentów miodu pitnego. Organizatorami tych wydarzeń są Mateusz „maTEJ” Błaszczyk, Krzysztof „Kris” Jarek (Kings of Mead) oraz Tomasz Józefowicz (pitnemiody.pl).
W pierwszych dwóch dniach ponad 50 sędziów z wielu państw Europy, ale także z USA i Korei Południowej pod przewodnictwem Marcina Jarosa oceniła 630 miodów pitnych zgłoszonych w różnych kategoriach.
Do konkursu zgłosili się przedstawiciele blisko 40 państw świata, w większości z Europy, ale również z tak odległych zakątków jak: Australia, USA, Singapur, Tajwan, Tajlandia, Korea Południowa, Japonia.
Oprócz przyznania medali jury wybrało po jednym spośród wszystkich najlepszych miodów domowych i komercyjnych.
Tytuł najlepszego miodu pitnego w kategorii miodów domowych zdobył Waldemar Kazimierczak za miód Trójniak dereniak. Miód ten w przyszłości trafi do sprzedaży, gdyż obok pamiątkowej statuetki zwycięzca otrzyma możliwość powtórzenia receptury na szerszą skalę w Augustowskiej Miodosytni.
Również nagroda za najlepszy miód komercyjny trafiła do przedstawiciela Polski, a mianowicie do młodej miodosytni Quantum Satis Mead za miód Coffee melomel.
Konkurs wyłonił tez Mistrza Polski wśród domowych miodosytników. Tytuł ten przyznawany jest miodosytnikowi, którego miody zdobędą najwięcej medali w całym konkursie. Tym sposobem nowym Mistrzem Polski Miodosytników został Paweł Knap.
Polacy wyprzedzili swoją konkurencję z innych rejonów świata w liczbie uczestników, ale również w ilości zdobytych medali.
Europejska Konferencja Miodosytników to nie tylko konkurs, to również spotkania nieformalne, degustacje i wykłady. Sobota była dniem kulminacyjnym, który został wypełniony wykładami dotyczącymi branży miodosytniczej.
Całość imprezy zwieńczyła uroczysta ceremonia rozdania nagród, podczas której organizatorzy przeprowadzili aukcję charytatywną „Mead Makers for Ukraine”, z której całkowity dochód został przekazany na pomoc dla walczącej Ukrainy.
Organizatorzy już zapowiedzieli, że rozpoczynają przygotowania do kolejnej konferencji w 2024 roku, w której planują rozszerzenie formuły konkursu o miody pszczele.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.