W 2022 roku oceniliśmy 2419 alkoholi. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2022 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane akwawity. 3 najlepsze jakie próbowałem w 2022 roku spośród łącznej ich liczby 9 próbek. Kolejność alfabetyczna.
Aalborg Julee 2021 Akvavit 47% (Dania)
Zapach kminu, mandarynki, pomarańczy, nektarynki, anyżu, kopru. W ustach oleiste, tłuste – zielone oliwki, anyż, koper. Ale też czekolada z pomarańczami, nieco pieprzu, ziela angielskiego. W finiszu dużo zielonej oliwki, dużo anyżu i jeszcze więcej kopru, kozieradka, czekoladka z miętą, sól, nuta sodowa, a z cytrusów nieoczekiwanie – grejpfrut, solony grejpfrut. Rozgrzewa. W Polsce w ofercie: brak.
28,5/29/29/9,5=96
Åhus Akvavit Botanik Special 38% (Szwecja)
Wśród botaników, poza koprem włoskim i kminem, jest przywrotnik pospolity, roślina z rodziny różowatych. Trunek siedem lat był leżakowany w beczkach po bourbonie. Tylko 300 butelek, ręcznie zbierane botaniki. Zapach bardzo delikatny, elegancki – kmin i koper, kminek, w tle lekko anyż. Smak słodki, delikatny, sporo anyżu, kminu. W finiszu lukrecja, słodki kmin. W Polsce w ofercie: brak.
28,5/28,5/28,5/9=94,5
Bareksten Aquavit 40% (Norwegia)
Spirytus jest ziemniaczany, a w nim macerowane są: anyż gwiaździsty, anyż biedrzeniec, nasiona anyżu, koper (fenkuł włoski), kminek, aframon, jałowiec, jarzębina, kolendra, skórki pomarańczy, korzeń lukrecji, korzeń róży. Leżakuje 6 miesięcy w beczce po sherry oloroso, pojedyncza destylacja. Zapach kminu, kminku, kopru, słodycz sherry, pomarańcze, lekko w nosie lukrecja i jagody jałowca. Jest też przyjemna różaność, w tle anyż, aloes i zielone oliwki. Smak słodki – kmin, kminek, słodycz miodu, rodzynki, śliwki, sadza. W finiszu słodycz kakao, pomarańcze, koper i kmin. W Polsce w ofercie: Gin Dom.
27,5/27,5/27/8=90