W 2022 roku oceniliśmy 2419 alkoholi. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2022 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane mezcale. 6 najlepszych jakie próbowałem w 2022 roku spośród łącznej ich liczby 10 próbek. Kolejność alfabetyczna.
Alipus Mezcal Joven Sta. Ana Del Rio 47,5% (Meksyk)
Tylko 610 butelek, Destileria Los Danzantes, Familia Hernandez Melchor, agawa odmiany espadin. Zapach nafty, smoły, wędzonych słodkich śliwek. W ustach wędzone śliwki w miodzie, ostry pieprz, chilli, słodki owoc opuncji. W finiszu słodkie porzeczki, słodki agrest, leśne jagody i pieprz kajeński. Brak polskiego importera.
25,5/27/28,5/8=89
Amores Mazatlan Geuerrero Cupreata 41% (Meksyk)
Zrobiony ze słodkiej odmiany agawy cupreata, porastających zbocza wąwozu Rzeki Rio Balsas. Agawa zbierana jest w wieku ponad 13 lat. Zapach wędzonej czarnej porzeczki, wędzonych śliwek i miodu, ale też smoły, rozgrzanej papy i nieco octanów, jak optujące śliwki. Smak wyrazisty, dużo dymu, wędzenia, sadzy, siarki, ale też miodu i wanilii. Alkohol schowany, trochę za słodko jest w tym piekielnym dymie. Finisz to już zupełny odwrót od owocowości w stronę miodu, wosku, nut grzybowych. Oczywiście nadal dużo dymu i wędzenia. Brak polskiego importera.
27/24,5/23/7=81,5
Bruxo No. 2 Pechuga 46% (Meksyk)
Odymiony, robiony z agawy odmian espadin i barril. Zapach jednocześnie gorzko-dymny i słodko-dymny, wędzone liście i wędzone śliwki, anyż. Czarna porzeczka, nuty kwaskowe, fermentacyjne, kiszone cytryny. W smaku dość lekkie – czarna porzeczka, śliwka, wędzenie, dym i… kwaśna malina, ale też… słodka truskawka. W finiszu – limonki, fermentujące limonki, dym, wędzone mięso, mięta, eukaliptus, rześko. Nuta dymu, miodu, lukrecji. W Polsce w ofercie: Tudor House.
28,5/28,5/29,5/9=95,5
Bruxo X 100% Maguey Espadin Joven 40% (Meksyk)
Robiony z agawy odmian espadin i barril, destylowanych osobno, mieszanych w proporcjach 80:20. Zapach zakopanych w czarnej ziemi gruszek, jabłka, brzoskwinie, czarna porzeczka. Smak lekki, dużo porzeczki, śliwki, gruszki. Finisz słodki, miodowy, korzenny, porzeczkowy. W Polsce w ofercie: Tudor House.
28/26/25,5/8=87,5
Del Maguey Wild Jabali 47% (Meksyk)
Robiony w Santo Maria Albarradas z liczących sobie ponad osiemnaście lat agaw odmiany jalibi. Zapach dymu, wędzenia – wędzone liście i owoce czarnej porzeczki, wędzone śliwki, miód. W smaku duża ziemistość, kurkuma, wilkakora, ostry pieprz, chilli. Finisz piekący – chrzan, kurkuma i wędzony boczek oraz duża ziemistość. Brak polskiego importera.
28,5/28,5/27,5/8,5=93
Le Tribute Mezcal Joven Durango 45% (Meksyk)
Mezcal zrobiony wyłącznie z agawy odmiany cenizo maduro silvestre. Intensywny, bardzo kwaśny zapach czarnej porzeczki, agrestu, balsamico gruszkowego, lekko nuty korzenne i egzotyczne słodkie drewno. W smaku słodko-kwaśny, jak danie kuchni koreańskiej, dużo miodu, ale zaraz łamanego kiszonkami i papryką. Finisz dosyć pikantny – pieprz, chili, ale też słony, solankowy, a w tle owoce czarnej porzeczki. W Polsce w ofercie: Spirit Depot.
28,5/28/28/8,5=93