Nominowane mezcale 2023

W 2023 roku oceniliśmy 2563 alkohole. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2023 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane mezcale – spośród 14 próbowanych w 2023 roku wybraliśmy 5. Kolejność przypadkowa.

Mezcal Unión Uno 40% (Meksyk)

Mieszanka destylatów z dwóch różnych odmian agawy w różnym wieku: espadín i cirial. W ustach delikatny, słodki, dużo wędzonych śliwek, susz, nuta naftowa. Finisz długi i przyjemnie mineralny, ziemisty, a jednocześnie rozgrzewający, nieco słony, a i gorzki i dużo wędzonych słodkich śliwek. Bardzo smaczny, ładnie ułożony mezcal. Na niektóre rynki robiony z mocą 38%.

27,5/27,5/28/8,5=91,5

Son de la Luna Mezcal Blanco Maguey Espadin 48 (Meksyk)

Agawa odmiany espadin lub angustifolia, zbierana w wieku 10 lat. Zapach cierpki, fermentacyjny, marynowane limonki, kwaśny fermentujący miód, gorzkie zioła, piołun, chinina. W ustach kwaśne i umami – fermentujące tofu, egzotyczne grzyby, są też grejpfruty, jest mineralność. W długim finiszu tytoń i popiół, nuty kiszone, marynowane, lekko smoliste, siarkowe.

27,5/27,5/27,5/8,5=91

Ilegal Joven Espadin 40% (Meksyk)

Zapach lekki, słodko-cierpko-słony, sporo śliwek, solonych śliwek, wędzonych śliwek w boczku. Ziemistość. Smak lekki – bardzo dużo wędzonych śliwek, porzeczka, agrest. W finiszu jest smolistość, słoność, jest sporo czarnej porzeczki i jeszcze więcej wędzonej śliwki.

24,5/25/26/7=82,5

Ilegal Añejo Espadin 1 Year 40% (Meksyk)

12 miesięcy w beczkach z amerykańskiego dębu. Bardzo aromatyczne, dużo czarnego bzu, czarnej porzeczki, wędzonych śliwek. Smak lekki, porzeczkowy, z delikatną nutą miodu, wanilii. W finiszu: zioła, czekolada z orzechami, z porzeczką, z rodzynkami.

28/26,5/26/8=88,5

Zignum Espadin Reposado 40% (Meksyk)

Mezcal z jednej odmiany agawy angustifolia leżakowany osiem miesięcy w dębowych beczkach. Zapach rześki, kwaskowy, owocowy, dużo jabłek, gruszek, moreli, ale też rodzynki, suszone śliwki i poziomki, truskawki, migdały. W smaku jest miodowość – miód maliniak, syrop wiśniowy, tytoń jabłkowy, delikatnie anyż, lekko sól, marynowana limonka, egzotyczne drewno, cynamon. Finisz kwaskowy, owocowy – mirabelki, renklody, rajskie jabłuszka, lekka słoność, orzechy włoskie, tytoń, pestki wiśni, ale też figi i daktyle. Bardzo złożony i nietypowy mezcal.

25,5/26,5/26,5/7=85,5

Rey Campero Joven Espadin 48,6% (Meksyk)

Robiony przez rodzinę Sánchez Parada z Oaxaca. Otwarta fermentacja z udziałem dzikich drożdży, destylacja w alembiku. Przed rozlaniem do butelek leżakuje w szklanych gąsiorach. W zapachu lakier i nafta, nuta spalona, nieco mdła, orzechowa. Smak słodko-cierpki, ziemisty, nuta porzeczki, czerwonego agrestu. W finiszu lekko słoność, dym, sadza, nafta i toffi, pieczone bataty.

24,5/25/25,5/7=82

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.