W 2023 roku oceniliśmy 2563 alkohole. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2023 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane whisky single malt – spośród 506 próbowanych w 2023 roku wybraliśmy 19. Kolejność przypadkowa.
Mosgaard Organic Single Malt Black Peat 58,2% (Dania)
Edycja limitowana, tylko 400 butelek. Duński jęczmień z ekologicznych upraw. Leżakowała w beczkach 64 l po bourbonie oraz 225 l z dziewiczego węgierskiego dębu. Zapach kawy, wędzonych śliwek, nuta mięty, lukrecji. Smak bardzo cierpki, masa tytoniu, gorzka herbata, zielona herbata, skóra, śliwki i wędzone śliwki, anyż, koper, lukrecja, sól. W finiszu dużo anyżu, eukaliptus, mięta, skóra, herbata, śliwki i wędzone śliwki, wosk, nuta suszonej papryki.
27,5/27,5/28/8,5=91,5
Dunville’s 21 YO Palo Cortado Finish 46% (Irlandia)
Zapach śliwek, porzeczek, orzechów, gruszek, jabłek. W ustach owocowa słodycz (jabłka i gruszki) i słoność, a także suszone owoce: rodzynki i suszone morele. I orzechy włoskie. Bardzo przyjemne. Finisz oleisty, jest nuta cierpka, kwaskowego jabłka, jest sporo anyżu, lukrecji, nawet mięty, orzechy, migdały i daktyle. I jeszcze odrobina pieprzu. Ładnie poukładana whiskey.
27,5/27,5/28/8=91
GlenAllachie 16YO Present Edition 48% (Szkocja)
Druga whisky wypuszczona w serii z okazji półwiecza pracy Billy’ego Walkera, szesnastoletnia single malt, która rozpoczęła proces starzenia w beczkach po sherry px i oloroso, po czym trafiła do dziewiczych beczek mizunara, rzadkim i drogim gatunku japońskiego dębu. Jest to trudny do robienia beczek dąb ze względu na tendencję do skręcania się w miarę wzrostu, a jego porowaty charakter oznacza, że beczki te są podatne na przeciekanie. Ze względu na niedobór dębu mizunara, wydanie jest ograniczone do zaledwie 2900 butelek. Zapach słodko-mineralny, są rodzynki, ale jest też nieco siarki, są figi, wiśnie w czekoladzie. W ustach delikatna, zrównoważona, lekka słodycz, orzechy laskowe w czekoladzie, masło orzechowe i nuty leśne, żywiczne, iglaste. W finiszu robi się kwaskowa – limonka, kwaskowe winogrona, ale też syrop na kaszel, tytoń, taniny dębu. Bardzo elegancko ułożona, zrównoważona, niesamowicie pijalna.
28,5/28,5/28,5/9=94,5
Kilchoman Genesis Peating Stage 3 49,4% (Szkocja)
Edycja na niemiecki rynek, która łącznie obejmuje osiem „kroków”. Beczki: 70% ex-bourbon, 25% STR i 5% ex-sherry, mieszanka własnego torfu z poziomem 20 ppm i z Port Ellen z poziomem 50 ppm. Tylko 3600 butelek. Zapach delikatny, słodki, crème brûlée, ale też: igliwie, zioła, zwłaszcza tymianek, w tle zielone jabłka. Smak cierpki, kwaskowy, medyczny, mineralny, słonawy, są kwaśne jabłka, kwaśne gruszki, są limonki, także kiszone limonki. Długi finisz – medyczny, mineralny, sporo mchu, igliwia, czarnoziem, żywica, słodycz gruszek i kwaskowość papierówek.
27,5/28/28/8,5=92
Loch Lomond 21YO Edition 2022 46% (Szkocja)
Whisky z beczek z amerykańskiego dębu, destylowana w potężnych miedzianych aparatach znanych jako straight neck pot stills. Aromat pieczonych jabłek, śliwek, gruszek, wiśni, ciasta ze śliwkami, cukru pudru, kruszonki, tarty jabłkowej. Lekko skóry, potu, tytoniu. Pomieszanie słodyczy i wytrawności. W smaku już dużo bardziej cierpko, dużo tytoniu, dużo drewna, wiśnie, zioła, śliwki gotowane. Ciężki, wytrawny finisz pełen nut drewna, zioła, imbir, skóra, tytoń.
28,5/27,5/27/8,5=91,5
West Cork Single Malt Single Cask 7YO M&P 54,7% (Irlandia)
Beczka zabutelkowana na polski rynek dla M&P. W zapachu: solony karmel, słone ciasto, słone wiśnie, śliwki, rodzynki, do tego sporo wanilii. Smak soczysty – dużo wiśni, kwaskowe jabłka, maliny, agrest. W finiszu jest skórzastość, są wiśnie, ale też czarna czekolada, suszone śliwki, sól i wanilia.
25,5/26/25/7=83,5
Glen Keith 28YO 1st fill AO Secret Speyside 43% (Szkocja)
Aromat bardzo intensywny, pełen rodzynek, słodkich jabłek, moreli, brzoskwini, pomarańczy, pomelo, słodkiego słodu. W smaku sorbet jabłkowy, nuta waniliowa, kremowa, deser lemon meringue pie, do tego wypieczony chleb z marmoladą pomarańczową. Finisz lekki, słodki, nuty anyżu i pomarańczy, zestu limonki, cytryny, lody cytrynowe.
29/29/28,5/9=95,5
Ledaig 29YO Cask no 253 The Single Cask 46,1% (Szkocja)
Tylko 229 butelek z beczki hogshead #253. Zapach śliwek, gruszek, moreli, jabłek, chleb wypieczony, delikatny dym. W smaku niesamowita delikatność, jabłka, gruszki, śliwki, morele, mirabelki. W finiszu oleistość, zielone i czarne oliwki, jabłka, cynamon.
28/28/28/8=92
Amrut Master Distiller’s Reserve Refill PX 8YO Cask #3505 50% (Indie)
510 butelek. Zapach słodowy, dużo nut sherry, śliwek, kakao, wiśni. W smaku lekko goryczka, zioła, śliwki, rodzynki, lekko goryczka, lekko sól. Finisz słony i słodki, wiśnie, śliwki, wędzone śliwki, truskawki, morele i pralinki oraz tytoń.
27/27/27,5/8=89,5
Springbank 25YO 1998 Octave Duncan Taylor 45,8% (Szkocja)
Bardzo trudna do dostania edycja Duncan Taylor, octave – wypuszczono tylko 30 butelek. Kolor kawy. Zapach kawy i śliwek, wiśni, czereśni, jabłka i rodzynek, utlenionego wina. Wspaniały, głęboki. Smak cierpki, masa wiśni, jeżyny, morwa, gorzka czekolada z rodzynkami, śliwki i wędzone śliwki. Finisz cierpki jak wino, nuta sadzy, herbaty, skóry, tytoniu i cierpkiej śliwki, tarniny. Do tego utlenione nuty marsali, ale też wina śliwkowego, porzeczki, agrestu. Wybitna whisky.
29,5/29,5/29,5/10=98,5
Macallan 1991 31YO Octave Sir Nick’s Pick Duncan Taylor Cask #7236576 47,5% (Szkocja)
Zapach gruszek, jabłek, moreli, budyniu waniliowego, lodów pistacjowych, do tego egzotyczne przyprawy korzenne, dużo goździków i egzotyczne drewno, jak heban, ciasto z rodzynkami. W smaku słodko-cierpko – kandyzowane cytryny, pomarańcze, pomelo, ananas, nuta kokosa. W finiszu jest słoność, jest kwaskowość – wiśnie, czereśnie, sadza, tytoń, delikatna słoność.
28,5/29/28,5/9=95
Glenfiddich 29YO Grand Yozakura 45,1% (Szkocja)
Whisky finiszowana przez sześć miesięcy w beczkach po awamori, wcześniej leżakowała w beczkach po bourbonie. To pierwsza szkocka whisky z beczki po japońskim shōchū. Zapach pomarańczy, gruszek, jabłek, kwaskowych śliwek, crème brulée. W smaku cierpkie śliwki ume, słodkie pomarańcze, lodów waniliowych, migdałów. W finiszu śliwki, morele, słodkie jabłka, nutka tytoniu, imbir, słoność.
28,5/28,5/28,5/9=94,5
Macallan Oscuro 46,5% (Szkocja)
Zapach bardzo przyjemnie słodki, nie są to bakalie, nie są to nuty cukiernicze, raczej sad bardzo późną jesienią, kiedy już prawie wszystko spadło z drzew. Są też bardzo intensywne nuty starego drewna, starej sherry, zarówno oloroso, jak i w mniejszym stopniu słodkiej pedro ximenez. Jest też w zapachu agrest, biała porzeczka. W smaku lekka słoność, suche orzechy włoskie, rodzynki, figi, daktyle, suszone morele, suszone gruszki, lukrecja, anyż, szałwia, mięta. Finisz w pierwszej chwili rozgrzewa – pieprz, imbir, goździki, zaraz potem jest ściągająco i tanicznie – skóra, tytoń. Dużo starej oloroso, nut orzechowych, słoność, solony karmel, słone suszone czarne oliwki.
28,5/28,5/29/9=95
Jura The Paps 19YO 45,6% (Szkocja)
Whisky z serii Jura Sherry Cask Collection, która zadebiutowała w kwietniu 2018 roku na rynek Travel Retail, a nazwy whisky w tej serii nawiązują do charakterystycznych dla wyspy Jura miejsc. Paps of Jura to symbol wyspy – trzy stożkowate wzgórza. Jura the Paps leżakowała 19 lat w beczkach po bourbonie, a potem była finiszowana w starych beczkach po pedro ximénez. W zapachu słodkie śliwki, rodzynki, przyprawy korzenne, wanilia, cynamon, kompot śliwkowy z cynamonem, egzotyczne drewno. W smaku lekko słona, dużo śliwek, sporo cynamonu, gałka muszkatołowa, wanilia, słodkie jabłka, lekka nuta anyż, delikatnie skórzastość. W finiszu jest cynamon, pralinki z wiśnią, renklody, kwaśno-słodkie jabłka, anyż, nawet nieco mięty, skóra, słodki owocowy tytoń. Jedna z najlepszych edycji whisky Jura.
28/28/28,5/8,5=93
Benriach 30YO The Thirty Four Casks Matured 46% (Szkocja)
Torfowy destylat leżakował w beczkach po: bourbonie, sherry, porto i w dziewiczym dębie. Zapach słodki, głęboki, bakaliowy – rodzynki, suszone morele, orzechy włoskie, śliwki, morele, gruszki, leciutka nuta medyczna. Smak cierpki, taniczny, lekko torfowy, sporo śliwek, wiśnie, czereśnie, pieczone jabłka, nuta lukrecji i imbiru. Finisz taniczny, wytestowana grzanka z dżemem rabarbarowym, karczoch, nuty wermutowe, gorzkie i kwaskowe jabłka, suszone śliwki kalifornijskie, także śliwki w czekoladzie, zmaderyzowane wino, lekko koper, słoność. Fantastyczna whisky.
29/28,5/29,5/9=96
Benromach 40YO 57,6% (Szkocja)
To druga edycja czterdziestoletniej Benromach, wypuszczona w 2022 roku. Whisky dojrzewała wyłącznie w beczkach po sherry. Edycji limitowana do 1132 butelek. Zapach suszonych wiśni, rodzynek, śliwek, moreli, gruszek, fig, pomarańczy, imbiru, lekko sadzy. Smak dymny, wędzony i owocowy – wiśnie, czereśnie, masa śliwek, gruszki, gorzkie jabłka. W finiszu goryczka, piołun, gorzkie jabłka i śliwki, morele, blanszowane migdały, anyż.
29/29/29/9=96
Port Ellen 40YO 1983 Duncan Taylor Cask 667 52,4% (Szkocja)
Whisky wypuszczona w serii Rarest Collection, w cenie 7300 funtów. Wydestylowana 16 marca 1983 roku – zaledwie kilka tygodni przed ostatecznym zamknięciem destylarni w maju tego samego roku. Edycja liczy 209 butelek, pochodzi z beczki nr 667, po czterdziestu latach moc alkoholu wyniosła 52,4%. Dojrzewał w beczce po sherry z europejskiego dębu, a beczka była początkowo przechowywana na Islay, aż do momentu, gdy została złożona w magazynie Duncan Taylor w Aberdeenshire w 2010 roku. Każda ręcznie wykańczana karafka jest numerowane sekwencyjnie z podpisanym certyfikatem autentyczności. Duncan Taylor ostatni raz wypuściła Port Ellen w 2013 roku. W zapachu dym, wiśnie, śliwki, wędzone śliwki, anyż, skóra. Czuć wysoką moc alkoholu i wiek. Smak cierpki, dymny, masa wędzonych śliwek, anyż, koper, tytoń, sadza, sól, pieprz. Finisz cierpki, trudny, jak morwa kwaśny, tarnina, kalina, sól, pieprz, czarna herbata, skóra. Do tego utlenione wino, anyż. Ależ tu się dużo dzieje.
28,5/28,5/29/9,5=95,5
GlenDronach 29YO Pedro Ximenez Puncheon for Dom Whisky 53,3% (Szkocja)
Zapach słodkich jabłek, pieczonych jabłek, śliwek, gruszek, moreli, owocowego tytoniu. W smaku tytoń, cierpkość, orzechy włoskie, lukrecja, kwaśne jabłka, kwaśne białe winogrona, białe porzeczki, taniczność, skórzastość. W finiszu jest kwaskowość świeżych owoców i słodycz suszonych owoców – kwaskowe jabłka, grejpfrut, a też rodzynki, suszone morele, daktyle. Do tego migdały, solone migdały, ziele angielskie.
28,5/29/28,5/9=95
Royal Brackla 21YO Sherry Cask Finish 46% (Szkocja)
Beczki po sherry Oloroso, palo cortado i px. Przyjemny słodko-owocowy zapach – słodkie jabłka, śliwki, morele, brzoskwinie, lekki tytoń, lekki anyż. Smak cierpko-słodki, kwaskowość cytrusowa, kwaśne jabłka, ale też czekolada, wanilia, kokos, rodzynki, suszone morele, utlenione wino, orzechy włoskie, karmel. W finiszu jest nuta korzenna i pieprzna, ziele angielskie, koper, śliwki, renklody, czekolada z rodzynkami.
28,5/28,5/29/9=95