5 lutego w Salonie M&P Strzelecka odbyła się premierowa degustacja nowych whisky w portfolio Pernod Ricard. Trzech japońskich z destylarni Fuji Gotemba, irlandzkiej single pot still oraz amerykańskiego bourbona Jefferson’s.
Fuji Gotemba
U podnóża góry Fuji grupa Kirin założyła w 1972 roku destylarnię whisky. Wybór miejsca nie był przypadkowy, są tu bowiem idealnie krystaliczne strumienie górskiej wody, pochodzącej z roztapiających się śniegów. Woda jest dodatkowo filtrowana przez skały wulkaniczne, co dobrze wpływa na smak whisky. Duży zakład produkuje whisky grain i single malt, a także blendy. Whisky grain robiona jest na wzór amerykański, z kukurydzy, słodowa oczywiście z jęczmienia. Ogromne kolumny odpędowe zrobione są ze stali nierdzewnej, a cztery miedziane alembiki są na wzór szkocki. Zacieranie i fermentacja odbywają się w stalowych tankach. Jest tu dziesięciopiętrowy magazyn wysokiego składowania. Beczki po bourbonie, z nowego amerykańskiego dębu i z japońskiego dębu mizunara. Whisky z Gotemba cechują nuty bakalii i owoców, zwłaszcza ananasa. Firma ma też własną linię butelkowania.
Kirin to gigantyczny koncern i jeden z największych na świecie producentów piwa. Należy do nich dziewięć browarów, produkują wody mineralne i soki, przetwarzają warzywa, ale też mają m.in. sieci restauracji, hoteli, centra finansowe. Należą do nich browary m.in. w: Chinach, Singapurze, Filipinach, na Tajwanie, w Brazylii, Australii czy Nowej Zelandii. Są także właścicielem destylarni bourbona w Kentuncky – Four Roses.
Fuji Single Blended Japanese Whisky (43%)
Zestawiona wyłącznie z własnych destylatów z kukurydzy i ze słodowanego jęczmienia, z alembików i kolumn. Najstarsze destylaty wykorzystane do kupażu mają po 16 lat. Zapach bardzo przyjemny, rześki, owocowy, dużo jabłek, gruszek, moreli, śliwek, lekka nuta kukurydzy, słodkiej mąki, kakao. Smak dość ostry, wyraźnie kukurydziany, nuty ziołowe, mocno wypalonej beczki, prażonego popcornu. W finiszu jest pieprzność, imbir, goryczka, rozmaryn, anyż, głóg, kalina.
26,5/25/24,5/7=83
Fuji Single Grain Japanese Whisky (46%)
Whisky destylowana w kolumnach, mashbill to: 60% kukurydzy, 35% żyta i 5% słodowanego jęczmienia. Zapach ziół, prażonej kukurydzy, siana, suszonych moreli, dużo wanilii, mleczna czekolada z orzechami włoskimi. W smaku jest słoność, jest dużo ziarna, prażone ziarno, wypieczona skórka chleba, chrupki kukurydziane. Ładnie ułożona, w finiszu konsekwentnie czuć słodycz ziarna i nuty ziołowe z wypalonej beczki, czekolada z rodzynkami, z orzechami, rozmaryn.
26,5/26,5/26,5/7,5=87
Fuji Single Malt Japanese Whisky (46%)
W zapachu dużo rześkich kwaskowych jabłek, gruszek, moreli, do tego słodka mąka i nuty leśne. W smaku imbir, żurawina, hibiskus, ale też nuta miodu, propolisu, moreli, skórzastość, pieprz. Finisz słodko-cierpki, tytoń, herbata, imbir, pieprz, taniczne czerwone winogrona, kwaskowe jabłka, sok wiśniowy, zielone włoskie orzechy.
26,5/26,5/26,5/7,5=87
Jameson
Najbardziej znana marka irlandzkiej whiskey, produkowana od 1780 roku. Założona przy Bow Street przez Johna Jamesona jako jedna z pierwszych czterech gorzelni w Dublinie. Dziś w dawnych zakładach w Dublinie jest bardzo ciekawe muzeum whiskey, odbywają się tam także degustacje, natomiast jak większość irlandzkich whiskey, tak i Jamson jest obecnie destylowany w ogromnym kombinacie Irish Distillers Group w Midleton, w hrabstwie Cork.
Pod koniec XIX wieku produkowali już ponad milion litrów whisky rocznie. Problemy zaczęły się w latach I wojny światowej, kiedy wprowadzono limity na jęczmień, potem przyszło brytyjskie embargo oraz od 1919 roku prohibicja w USA. W 1971 roku zakład w Dublinie zamknięto, a w 1975 roku produkcję przeniesiono do multi-destylarni Midleton. Przez cztery lata przerwy destylowano w pobliskim zakładzie Powers po drugiej stronie rzeki. Do 1971 roku funkcjonowała też własna słodownia. Wykorzystują tylko irlandzki jęczmień – słodowany i niesłodowany.
Na każdej butelce umieszczone jest charakterystyczne motto rodziny Jamesonów: „Sine Metu” – bez strachu. Obecnie ok. 75% sprzedawanej na świecie irlandzkiej whiskey to Jameson. Alkohol eksportowany jest do 120 krajów.
Od 1988 roku marka Jameson, podobnie jak cały kombinat Irish Distillers Group, gdzie jest wytwarzana, należy do światowego potentata na rynku alkoholowym, koncernu Pernod Ricard.
Jameson Single Pot Still Five Oak Cask 1/2023 (46%)
Mieszanka słodowanego i niesłodowanego jęczmienia. Beczki po: bourbonie, sherry, dziewiczy dąb irlandzki, europejski i amerykański. Zapach pełen jabłek, gruszek, śliwek, owocowego tytoniu, czekolady z orzechami, wanilii, lodów pistacjowych. W ustach słodycz i cierpkość owocowa – kwaśne jabłka i słodkie gruszki, śliwki, renklody, mirabelki. W finiszu jest sporo pieprzu, kwaśne jabłka, powidła jabłkowe, słoność, goryczka – głóg, jarzębina, tarnina i ostry tytoń.
26,5/26/26/7=85,5
Jefferson’s
Marka założona w 1997 roku przez Chestera Zoellera wraz z synem Treyem. Zoeller jest znawcą historii bourbona, autorem imponującej monografii „Bourbon In Kentucky”. Po udanym debiucie piętnastoletniego Jefferson’s Reserve Zoeller wycofał się z biznesu, a markę Jefferson’s (a także Sam Houston, dziś produkowaną w Western Spirits) przejęła spółka McLaine & Kyne. Od 2019 roku właścicielem Jefferson’s jest Pernod Ricard, który kosztem 250 mln dolarów zbudował destylarnię dla Jefferson’s Bourbon w hrabstwie Marion w stanie Kentucky. Kompleks obejmuje również magazyny.
Jefferson’s to bardzo elegancki bourbon z najwyższej półki, długo leżakujący, mieszany ze starannie dobranych beczek, z krótkich partii. Smak potężny, bardzo dębowy.
Jefferson’s Straight Bourbon (41,15%)
Mashbill to: 70% kukurydzy, 20% żyta i 10% słodowanego jęczmienia. W zapachu bardzo dużo orzeszków ziemnych, masło orzechowe, fistaszki w karmelu, nuty ziołowe. W smaku solone fistaszki, słone masło orzechowe, olej z orzeszków ziemnych, goryczka, gorzkie migdały, piołun. Gorzkie orzechowe vinegar w finiszu, gorzkie migdały. głóg, piołun.
25,5/25,5/25,5/7=83,5