Na przełomie sierpnia i września do sprzedaży trafi całkowicie nowa, zaktualizowana i rozszerzona edycja kultowej książki o winie, która sprzedała się w 15 wersjach językowych i ponad 4,7 mln egz. na całym świecie. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Akademia Wina.
Pierwsze wydanie „Atlasu Świata Wina” z 1971 roku stało się niekwestionowanym wydarzeniem wydawniczym. Jest ono postrzegane przez krytyków jako kluczowy zasób specjalistycznej wiedzy o świecie wina dostępny na rynku.
Aby uwzględnić najważniejsze zmiany w świecie wina z ostatnich lat, ósme wydanie Atlasu zostało rozbudowane do 416 stron wraz z dodatkiem 22 nowych map.
• Odnośniki do producentów, siedlisk i ich charakterystyk, atrakcji turystycznych.
• Nowe kolorowe infografiki ożywiające winiarskie dane statystyczne.
• Trzy nowe mapy 3-D podkreślające topografię danych regionów winnych.
• Charakterystyka głównych regionów „w pigułce” z informacjami na temat terroir, klimatu i różnorodności szczepów.
• Panele informacyjne z kluczowymi danymi meteorologicznymi, wyzwaniami związanymi z uprawą winorośli oraz różnorodnością szczepów.
• Piękne ilustracje przedstawiające kontynenty oraz najważniejsze kraje uprawy winorośli.
• Zaktualizowane wyjaśnienia treści etykiet uwzględniające charakterystyczne dla danego kraju przepisy apelacyjne oraz powszechnie używane terminy.
• Fachowo opracowane i szczegółowe mapy przedstawiające geologię poszczególnych rejonów winnych. W ósmym wydaniu „Atlasu” znajdują się trzy nowe mapy geologiczne, odzwierciedlające wzrastające zainteresowanie terroir oraz rodzajami gleb.
• Uznani, sławni lub oryginalni producenci pojawiają się na bardzo dokładnych mapach Atlasu.
Autorzy:
Hugh Johnson to jeden z najwybitniejszych autorów piszących na temat wina. Jego sztandarowy przewodnik „Pocket Wine Book”, po raz pierwszy wydany w 1977 roku, sprzedaje się co roku w setkach tysięcy egzemplarzy. Nowatorski sposób obserwowania świata wina, oceny i rekomendacje roczników, próbowano często naśladować, ale próby te nigdy nie zbliżyły się do oryginału.
Wraz z publikacją swojej pierwszej książki, „Wine”, Johnson już w wieku dwudziestu siedmiu lat postrzegany był jako najbardziej świeży oraz autorytatywny głos w świecie wina. Przez ostatnie cztery dekady, Hugh napisał wiele książek, które rozpoznawane są jako swoiste kamienie milowe, w tym jego monumentalny „Atlas Świata Wina”, napisany wraz z Jancis Robinson, „Wine Companion”, pierwotnie wydany w 2003 roku, „The Story of Wine” oraz „Hugh Johnson on Wine”. W czasie wolnym od tematów winiarskich, Hugh uprawia swój przydomowy ogród w Londynie, o czym także pisze znajdując nowych fanów swego pisarskiego warsztatu.
Jancis Robinson została określona przez magazyn „Decanter” jako „najbardziej szanowana dziennikarka i krytyk winiarski na świecie”. Jancis codziennie udziela się swojej stronie internetowej, jancisrobinson.com (która została nagrodzona pierwszą edycją nagrody Wine Website of the Year, przy okazji Louis Roederer International Wine Writers Awards, w 2010 roku), co tydzień pisze dla „Financial Times”, jej teksty zasilają regularnie wielu wydawców na całym świecie. Oprócz współtworzenia „Atlasu Świata Wina”, Jancis jest redaktorką „The Oxford Companion to Wine” oraz współautorką „Wine Grapes”. Jej najnowsza książka jest również najkrótszym, praktycznym przewodnikiem o podstawach wiedzy o winie, „The 24- Hour Wine Expert”.
Szeroko uznawana za „kobietę sprawiającą, że świat winiarski zamienia się w słuch, gdy przemawia” („USA Today”) oraz „ulubioną autorkę tekstów o winie” („Playboy”), Jancis jest pierwszym Master of Wine (1984) spoza branży winiarskiej. Nagrodzona Orderem Imperium Brytyjskiego w 2003 roku, przez Jej Wysokość Królową Elżbietę II, która posiadając własną królewską piwnicę korzysta z rad Jancis.