20 stycznia w Kita Koguta odbyła się prezentacja linii sześciu okowit Podkarpackiej Destylarni Okowity. Młoda firma, już nagrodzona dwoma złotymi medalami oraz double gold w konkursie Warsaw Spirits Competition 2019, działa w murach gorzelni rolniczej we wsi Długie, która powstała w 1880 roku. Spotkanie prowadził Grzegorz Pińczuk, który uruchomił destylarnię wspólnie z ojcem, Jerzym, technologiem gorzelnictwa z wieloletnim doświadczeniem, dawnym kierownikiem gorzelni rolniczej w Długie.
– Zaczynaliśmy od pszenicy, następnym destylatem była kukurydza, potem jabłko, a najbardziej dumni jesteśmy z naszego ziemniaka. Każda partia destylowana z nowego zacieru jest inna, decyduje tu głównie jakość surowca, długość parowania i zacierania – opowiadał Grzegorz Pińczuk. – W przypadku okowit zbożowych parowane trwa 45-60 minut, potem ziarno jest zacierane w kadzi ok. 1100 l przez kolejną godzinę. Kupujemy suche drożdże gorzelnicze lub z dodatkiem piekarniczych. Zacier ma mieć ładny słomkowy kolor zanim rozpocznie się fermentacja. Mamy cztery kadzie po 4500 l, a fermentacja trwa 3-4 dni. Potem następuje destylacja kolumnowo-alembikowa, w aparacie o pojemności 1100 l, z dostępem pary do środka. Destylacja trwa 2,5 godziny. W przypadku kukurydzy na destylat przetwarzane są całe ziarna, robimy spirytus z kukurydzy suchej, jest w niej 14% wody. Czas parowania i fermentacji jest zbliżony do pszenicy. Odbieram alkohole zbożowe z mocą 95%. W przypadku ziemniaka, jest on rozdrabniany, potem parowany nieco krócej niż okowity zbożowe. Owoce na okowity są rozdrabniane, potem parowane maksymalnie dziesięć minut. Fermentacja drożdżami gorzelniczymi trwa ok. sześć dni. Odbieramy destylat z mocą 85% – tłumaczył prowadzący spotkanie.
Zaprezentowanych zostało sześć okowit, dwie ze zbóż, jedna z ziemniaków i trzy z owoców. Oto oceny prezentowanych alkoholi.
Podkarpacka Destylarnia Okowity Okowita z Pszenicy 2019 (44,8%)
Pszenica ozima z gospodarstw z gminy Zarszyn. Aromat ziaren i prażonych ziaren, pieczony chleb, ciasto chlebowe, ściółka, surowe cięte drewno, ziemistość. Smak słodki, ziarna i lekka nuta owocowa, jabłka. Finisz gorzkawy – wewnętrzna część jabłka, migdały, śliwki, gorzka czekolada z orzechami laskowymi.
24/24,5/24,5/8=81
Podkarpacka Destylarnia Okowity Okowita z Kukurydzy (43,1%)
Kukurydza od sąsiadującego gospodarza. Aromat słodki, delikatny, dużo kukurydzy, słodycz syropu klonowego, dojrzałych owoców, mleczko zbożowe. Smak słodko-gorzki: orzechy laskowe, czekolada, migdały, popcorn w karmelu. Finisz gorzkawy, cierpki, bardzo ziarnisty.
27,5/25,5/25/8,5=90,5
Podkarpacka Destylarnia Okowity Okowita z Ziemniaków 2019 (47,5%)
Ziemniak niskoskrobiowy, zbierany we wrześniu. Aromat zaskakująco zielony, jak zielony ogórek, koperek i migdał. W smaku ogórek i rabarbar, soczysta morela, ananas. W finiszu liście porzeczki i czarna porzeczka, a także konopia.
27,5/28/27,5/8,5=91,5
Podkarpacka Destylarnia Okowity Okowita z Jabłek 2019 (43%)
Trzy odmiany jabłek: szara reneta i jabłka deserowe. Aromat kwaskowy, nuta mięty, tymianku, szałwii, pokrzywy, polnych kwiatów. W smaku delikatne, nieco apteczne, pestkowe. Finisz krótki, czysty, jabłkowy.
25,5/21,5/21/7=75
Podkarpacka Destylarnia Okowity Okowita ze Śliwek 2019 (43%)
Śliwka president, fermentowana bez pestki. Aromat bardzo zielony, trawiasty, bardziej renkloda niż śliwka, jarzębina. W smaku słodko, tym razem bardziej morela, niż śliwka. Dopiero w finiszu jest pełnia śliwkowej słodyczy.
26/24,5/26,5/7,5=84,5
Podkarpacka Destylarnia Okowity Okowita z Gruszek 2019 (43%)
Małe kwaśne gruszki zbierane jesienią. Aromat kwaskowy, trawiasty, pestkowy. Smak ziemisty, kwiatowy i trawiasty. Finisz cierpko-słodki, w posmaku pozostają jabłka i gruszki.
21/21/22/7=71