Pałac, pozostałości folwarku i gorzelnia Rozbitek

W gminie Kwilcz, powiecie międzychodzkim, województwie wielkopolskim znajduje się wieś Rozbitek (pierwotnie nazwa brzmiała Rozbratanie), która datuje swoje powstanie na 1399 rok, a jej pierwszym właścicielem, a zapewne też założycielem, był Dobiesław z Kwilcza. Jest tu m.in. stara, mocno zniszczona, choć niegdyś potężna, gorzelnia, która działała przez ponad sto lat zanim została opuszczona i popadła w ruinę.


Gorzelnia pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Niegdyś część folwarku, potem po II wojnie światowej należała do PGR. Po likwidacji państwowego gospodarstwa została zamknięta, wszystkie urządzenia zostały zdemontowane, komin rozebrano, bo groził zawaleniem, a obecnie ceglasto-kamienne mury przysłaniają zarastające chwasty. Teoretycznie jest nowy właściciel – dwór i zespół folwarczny kupił znany kompozytor Jan A.P. Kaczmarek – a zabudowań, w tym gorzelni, pilnuje stróż, jednak tylko dwór został odrestaurowany, reszta niszczeje i nikt nie myśli o produkcji spirytusu we wsi Rozbitek.
Nieduża wieś (246 mieszkańców) może pochwalić się też innymi cennymi zabytkami. Pierwszym z nich jest zespół pałacowy (nr rej.: 1408/A z 24.02.1973), na który oprócz pałacu z 1856 roku składa się też kaplica grobowa z połowy XIX wieku, piękny 13 ha park z XVIII-XIX wieku (nr rej.: kl.IV-83/40/58 z 14.11.1958) z największą w Polsce aleją platanową (80 sztuk). Neogotycki pałac wybudowano dla Johana Heinricha von Reiche (nabył włości w 1827 roku), kolejnym właścicielem był jego syn Georg Heinrich Otto. Obecnie restaurowany, ma tu się mieścić siedziba Instytutu Rozbitek Jana A.P. Kaczmarka.
Kolejnym zabytkiem jest zespół folwarczny z połowy XIX, początku XX wieku (nr rej.: 2559/A z 22.09.1995): stajnia z wozownią i domem stangreta, źrebięciarnia, folwark „stary” (wschodni), składający się ze wspomnianej gorzelni, budynku mieszkalnego (przy bramie wjazdowej), folwark „nowy” (zachodni), do którego przynależą: rządówka, owczarnia I, magazyn, owczarnia II, stodoła, kuźnia, garaże, magazyn. Wszystko mocno zaniedbane, część w zupełnej ruinie.

 

SONY DSC SONY DSC SONY DSC

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.