24 października odbyła się degustacja pięciu whisky z destylarni Balcones. Prowadził ją online z Teksasu Alex Elrod, przedstawiciel marki. Do spróbowania było pięć whiskey: Balcones Baby Blue, Balcones Rye, Balcones Pot Still Bourbon, Balcones Single Malt i limitowana edycja Balcones ZZ Top.
Zaczynali w 2007 roku na przedmieściach Waco w Teksasie, jako dzieło entuzjastów, którzy chcieli wskrzesić tradycje teksańskiej whiskey. Destylują w miedzianych alembikach w stylu szkockim i część ich produktów to whisky single malt na wzór szkocki. W większości wykorzystują zboża z Teksasu, przede wszystkim kukurydzy, w tym rzadkiej odmiany niebieskiej kukurydzy (blue corn lub hopi corn), która jest bardziej oleista, bardziej wypełniająca usta, niż tradycyjna żółta kukurydza. Jest też dużo droższa, mniej wydajna, ma mniej cukru, ale lepszą strukturę, pochodzi z Meksyku. Destylarnia jest efektem pasji, zainteresowania tradycją i lokalnym rolnictwem – opowiadał Alex Rod.
Zaczynali od alembików po 300 l ogrzewanych ogniem. W 2010 roku wypuścili pierwszą whisky w Teksasie po prohibicji – Balcones Baby Blue, a dwa lata później zadebiutowała pierwsza single malt. W 2015 roku zbudowali nową destylarnię, inwestując 25 mln dolarów, w starym ponad stuletnim budynku, z dziesięciokrotnie większą produkcją. Obecne alembiki mają po 3000 l. Mają swoje dwa młyny, osobny do kukurydzy i żyta, osobny do jęczmienia. Jęczmień odmiany golden promise kupują w Szkocji, niewielkie ilości żyta sprowadzają z Niemiec, a resztą ziarna głównie od lokalnych farmerów. Kadź zacierna ma pojemność 26,5 tys. galonów. Mają siedem ogromnych fermentatorów po 26,5 tys. l. Kadzie są stalowe, temperatura jest kontrolowana, są chłodzone, żeby przeciągnąć fermentację. Fermentacja jest bardzo długa, trwa 7-8 dni, fermentują do mocy 8-11%, używając drożdże gorzelnicze. Alembiki zbudowano w Szkocji w zakładzie Forsyth, to najwyższe alembiki na świecie, sięgają czterech pięter, są to najwyższe alembiki na świecie, wash stills maja pojemność 12150 l, spirit stills – 8350 l. Wysokie alembiki i bardzo długie wężownice kondensora dają ekstremalnie długi kontakt z miedzią. Alkohol odbierają średnio z mocą ok. 70%, jest aromatyczny i oleisty. Dziennie napełniają 20 beczek po 225 l. Proces maturacji w Teksasie jest bardzo szybki, a magazyny Balcones nie mają klimatyzacji. Lata są ekstremalnie gorące, a zimy chłodne. Odparowanie to 15%, ale bywają lata, kiedy dochodzi do 25%.
W 2018 roku wypuścili żytnią whiskey. Bourbon pojawił się w 2019 roku. Obecnie produkują także własny rum, wykorzystując dunder z poprzednich nastawów, a fermentacja melasy trwa aż 25 dni.
Jak smakowały whiskey z Texasu?
Balcones Baby Blue (46%)
Kukurydzianka, dwa lata leżakowała w używanych wcześniej beczkach z amerykańskiego dębu. Staroświecki zapach pasty do podłogi, wosku, ziół, dymu, wypalonego drewna, mocno wypieczonego chleba. Smak wyrazisty, bardzo kukurydziany – prażona kukurydza, mocno wypalona beczka, fistaszki. Finisz tłusty, oleisty – masło orzechowe, pestki słonecznika, olej słonecznikowy i kwaskowa nuta jabłek, wiśni i słodycz przejrzałej gruszki.
27,5/27/27/7=88,5
Balcones Texas Pot Still Bourbon (46%)
Straight bourbon, starzona 2-4 lata. Mieszanka: kukurydzy, żyta, słodowanego jęczmienia, pszenicy. Mashbill jest zmieniany w zależności od edycji, ale kukurydza to ok. 70%. Beczka mocno wypalona. Przyjemny, słodki zapach miodu wrzosowego, wosku, kitu pszczelego, fig, daktyli. Jest też ostrzejsza nuta fermentacyjna. W ustach delikatna, dużo tostowania, mocno uprażony pop-corn, nuty tłuste, maślane, masło orzechowe, anyż, lukrecja. Finisz nieco piekący – imbir, pieprz, ale też sól, słona lukrecja i dużo prażonej kukurydzy, gorzki tatarak.
27,5/27,5/27,5/7,5=90
Balcones ZZ Top Tres Hombres (50%)
Mieszanka trzech zbóż z Teksasu – błękitnej kukurydzy i żyta oraz szkockiego jęczmienia golden promise. Kukurydza przeważa. Receptura powstała wspólnie z zespołem ZZ Top, wszyscy członkowie zespołu uczestniczyli w blendowaniu. Trzy lata leżakowania w beczkach nowych i używanych. Limitowana edycja, 15 tys. butelek. Zapach słodki, niemal cukierniczy – słodki syrop gruszek williams, lukier, wanilia, czekoladki z wiśnią. W ustach dużo słodowej słodyczy, ale ładnie przełamanej pieprznością żyta. „Rośnie w ustach” jak wypiekany chleb, odrobina tytoniu. Finisz jest w pierwszej chwili właśnie chlebowy, mocno wypieczona skórka, potem wchodzą nuty anyżu, potem pieprzu, ale też jabłek i gruszek, do tego pomarańcze i wermutowa gorycz. Finisz jest długi, wyrazisty i zwyczajnie smaczny.
27/27,5/28,5/8=91
Balcones Texas Single Malt #1 Classic Edition (53%)
Słód szkocki. Leżakował ponad 3 lata, głównie w nowych beczkach z amerykańskiego dębu i niewielki udział francuskiego i węgierskiego dębu. Zapach słodki, słodowy, nuty suszonych śliwek, suszonej moreli, egzotycznego drewna. W tle nuty fermentacyjne, lakier. W smaku cierpko i gorzko: tatarak, piołun, kwaśne śliwki, sol, lukrecja, mocno wypalone drewno, a ze słodyczy – owoce, rodzynki. W finiszu już mniej gorzko, dochodzą słodsze nuty owocowe – jabłek i gruszek, nawet lekko rodzynek, migdały, orzeszki ziemne, anyż, ziołowość.
27/26/26,5/7=86,5
Balcones Texas Rye 100 Proof Pot Distilled (50%)
Żyto z Teksasu w 84% odmiana elbon i 16% żyto z Niemiec. Beczki z nowego dębu amerykańskiego i węgierskiego. Leżakowanie ponad dwa lata. Zapach tymianku, rumianku, rozmarynu, mieszanka ziół na grilla, lekko toffi, karmel, śliwek i octujących śliwek, nuty mocno estrowe i rumowe, skórzaste. W ustach bardzo roślinne, polne kwiaty – mniszek lekarski, rumianek, nuty umami, grzybowe, sojowe. Finisz też jest pełen ziół, mięta, eukaliptus, mniszek lekarski, leśne jagody, gorzko-słodko-mdłe.
27,5/24,5/24,5/7=83,5