Polacy coraz częściej sięgają po lepszą whisky

W 2017 roku sprowadzono do Polski mniej szkockiej whisky niż rok wcześniej (spadek o 2,82%), ale jej łączna wartość była większa o 8,63%. Najnowsze dane rynkowe potwierdzają utrzymujący się od dłuższego czasu trend konsumpcji droższych odmian tego trunku. Pod tym względem Polska wpisuje się w ogólnoświatowe standardy.


Według danych Scotch Whisky Association (SWA) w zeszłym roku import szkockiej whisky do Polski w ujęciu ilościowym (liczonym w kartonach złożonych z 12 butelek po 0,7 l) wyniósł 2,29 mln, co oznacza spadek o 2,82%. Wartość sprowadzonego alkoholu była jednak wyższa o 8,63% i wyniosła 67,93 mln funtów. Oznacza to, że Polacy coraz częściej sięgają po lepszą jakościowo whisky.
– Rynek whisky od kilku lat przeżywa okres dynamicznego wzrostu. Whisky przestała być kojarzona wyłącznie ze światem biznesu. Wielu Polaków, bez względu na wiek i status zawodowy, zaczyna dostrzegać zalety tego trunku, poszukując nowych smaków i aromatów. Otwartość granic, dostęp do szerokiego i zróżnicowanego wachlarza whisky oraz rozkwit imprez promujących kulturę picia mocnych alkoholi są głównymi czynnikami, które stymulują ten wzrost – przekonuje Jarosław Buss, właściciel sieci sklepów Ballantines oraz organizator corocznego festiwalu Whisky Live Warsaw.

Single malt znowu na wznoszącej
Po raz kolejny wzrosty zanotowała whisky single malt. W zeszłym roku jej import – w ujęciu ilościowym – wzrósł o 6,25%, natomiast pod względem wartości dynamika wzrostu znacząco przekroczyła próg dwucyfrowy (wzrost o 18,51%). Ten sam trend widoczny jest na przykładzie whisky blendowanej. Co prawda w 2017 roku sprowadzono do Polski mniej whisky tej kategorii (spadek o 2,61%), ale już wartościowo wzrost osiągnął poziom 7,58%.
– Nawet osoby o ograniczonych możliwościach finansowych, z nieco węższym portfelem, poszukują lepszych jakościowo odmian whisky. Wielu klientów przestaje wierzyć w siłę marki oraz wyłącznie napis whisky na etykiecie. Część tych osób dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tym trunkiem, w przyszłości niektórzy z nich sięgną po kategorię single malt – dodaje Jarosław Buss.
Łącznie w zeszłym roku trafiło do Polski 2,29 mln kartonów whisky ze Szkocji o wartości blisko 68 mln funtów, co oznacza wzrost (w ujęciu wartościowym) o 8,63%.

Świat stawia na lepszą whisky
Trend konsumpcji droższej whisky nie jest charakterystyczny jedynie dla Polski. Jest to ogólnoświatowe zjawisko, które dociera do kolejnych krajów. W zeszłym roku globalny import szkockiej whisky przekroczył ponad 100 mln kartonów (102,85 mln), co oznacza wzrost o 1,65%. Biorąc pod uwagę wartość sprowadzonego alkoholu, dynamika wzrostu była jeszcze wyższa i osiągnęła 8,94% (4,36 mld funtów). Duży wpływ na osiągnięte rezultaty miały przyrosty w kategorii single malt. W raportowanym okresie sprowadzono ponad 8% więcej whisky single malt niż przed rokiem, przy czym jej łączna wartość była wyższa o 14,27%.

Francja to nie tylko wina
Największym importerem szkockiej whisky jest Francja, która w 2017 roku sprowadziła 14,89 mln kartonów. Kolejne pozycje zajęły Stany Zjednoczone (10,62 mln) oraz Indie (7,45 mln). Polska uplasowała się na 13. miejscu. W Europie poza Francją wyprzedzają nas jeszcze: Hiszpania, Niemcy i Łotwa.
Pod względem wartości importu whisky na czele znajdują się Stany Zjednoczone (921 mln funtów) przed Francją (435 mln funtów) i Singapurem (290 mln funtów). Polska zajmuje 17. miejsce. Również w tej klasyfikacji plasujemy się na 5. pozycji w Europie.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.